Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 4.9.2002
Svátek má Jindřiška
  Výběr z vydání
 >SVĚT:Americká vláda prohrála u soudu
 >VIDĚNO ZVENKU: Český krizový management - exulant se jenom diví.
 >MROŽOVINY: Před 60 lety prorazili Němci k Volze
 >EKONOMIKA: Koruna po povodni
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Praha bez aut
 >PSÍ PŘÍHODY: Kocour s korály na krku
 >TÉMA: Tak co říkáte, hoši, zdaníme to těm buržoustům, ne?
 >NÁZOR: O vodě vyháněné a o krátkozrakosti
 >NÁZOR: Proč budu v referendu o vstupu do EU hlasovat proti - I.
 >ZE ŽIVOTA: Blb, řemeslník a státní mašinérie
 >POVODEŇ: Opravdu nespravedlnost?
 >PŘÍRODA: Atmosféra 4.
 >NÁZOR: Kubišová, Pešková - vstanou další bojovnice?
 >Člověk v tísni rozhodl o využití velké části peněz z SOS Povodně
 >ZDRAVÍ: Zácpa (úvod)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
4.9. TÉMA: Tak co říkáte, hoši, zdaníme to těm buržoustům, ne?
Pavel Kuthan

Smutný pohled na zemi zdevastovanou záplavami vnuká nejednu revoluční myšlenku snaživým levicovým straníkům , aby zneužili této tragédie k plnění svých volebních programů a dávali na odiv svou sílu ideí. Věty o milionářské dani, která nejprve postihne příjmovou skupinu od milionu korun, později od 900 000 Kč příjmu, aby po čase skončila s úvahou od 360 000 Kč příjmu nahání již teď husí kůži nejen občanům s vyšším příjmem, ale i nejednomu poslanci a senátorovi, kteří jak známo každým návrhům o sladění jejich příjmů s trojnásobkem průměrného výdělku dosud hrdinně odolávali a nyní budou nuceni pro tento zákon hlasovat.
Nicméně mohou být klidní, vždyť tito navrhovatelé dobře ví, že se hranice zvýšených daní musí zastavit nad laťkou příjmu poslanců, jinak je návrh neprůchodný. Stačilo shlédnout v televizi jeden příklad návrhu senátora ze strany třešní o věnování měsíčního platu na povodně. Divák se bavil nad citronově staženými obličeji ostatních senátorů zvedajících ruku pro zamítavé stanovisko, dávajíce reportérům vyhýbavé odpovědi k danému tématu.
Zatímco v Rakousku či Německu se tzv. povodňová daň dotkne všech občanů bez rozdílu v přechodné úpravě spotřební daně u zboží, kterého se mimochodem lidé z nižší příjmové skupiny mohou zřeknout, protože jde převážně o benzín, cigarety, alkohol apod., u nás se stále hledá onen třídní nepřítel, který by mohl dostat příkladně levicovou rákoskou přede všemi za vyučenou, že vydělávat více peněz než poslanec či senátor je prostě neslušné.
Je to svým způsobem buržoust, jak říkali soudruzi v padesátých letech . Již málokdo se zajímá o to, že pomyslný keťas má mnoho půjček, které splácí , aby rozjel svou živnost, podnik a vytvořil svými schopnostmi práci i pro ostatní občany. Koho zajímá pracovní vytížení dvanácti a více hodin práce kupříkladu vrcholového manažera.
Výnos z této daně při počtu lidí, kteří vydělávají milion, je zanedbatelný, necelá jedna miliarda. Daleko více by se vyplatilo v současné době krize zrušit kupříkladu na 3 roky senát, jenž je znám jako odkladiště politiků, kteří již nejsou v kurzu a za výsluhu dostanou senátní trafiku. Tříletá pauza by jistě pročistila dokonale naši politickou scénu a výnos z ušetřených peněz by byl mnohem vyšší než milionářská daň, která staví lidi proti sobě.
Také zvýšení platů státních zaměstnanců na úroveň platů v podnikatelské sféře, tedy o 8%, lze nazvat v současné době hazardem. Odboráři věděli, jak akci načasovat, aby vláda pod tlakem povodní byla povolná a odsouhlasila téměř cokoli, co by nenarušilo sociální smír. Teď už schází jenom požadavky pana Duška. Je celkem logické, že platy státních zaměstnanců v EU vždy pokulhávají za výrobní sférou a neustálé porovnávání a dohánění za každou cenu výši platů těch, kdo pracují na straně přispěvatelů do státního rozpočtu, se dříve či později vymstí všem.
Zastavit rozhazovačná a líbivá gesta je předpokládám v současné době samozřejmostí včetně uvážlivých řízení o státních zakázkách, aby stát nebyl dojná kráva, jako tomu bylo dosud pro loajální straníky. Příkladem může být snaha ministryně školství o transparentnost zakázky internetu do škol.Úspory lze tedy dělat i jinde s mnohem větším výnosem , doba laciných gest pro voliče je již obehranou písničkou.

Pavel Kuthan st.


Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: