Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.9.2002
Svátek má Boris
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Návrh na -Hydronet- aneb proč je třeba vytvořit podrobný -online- systém hydrologických měření
 >INTERNET: Pomozte s tvorbou výzvy PRÁVO VOLBY
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O dani dědické
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kupuju si motorku
 >PSÍ PŘÍHODY: O některé věci je nejlépe se nezajímat
 >POLITIKA: Schusterovi nevoní státní zdravotnictví, Buzkové zase škola
 >POLITIKA: Záplavy a nové priority
 >PRAHA: Deníček jednoho dobrovolníka
 >NÁZOR: Bravo paní ministryně školství!
 >NÁZOR: Směřuje US-DEU na levici?
 >VIDĚNO ODJINUD: Záplavy a vzpomínky.
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Blesky a jiné přírodní jevy
 >KOMENTÁŘ: Udržitelný rozvoj

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
5.9. NÁZOR: Bravo paní ministryně školství!
Michael Canov

Zatímco se nestačím divit, jak ministr US-DEU Pavel Němec pěkně po špidlovsku vymyslel daň za odpovědnost a nutí ty, co se pojistili, aby "solidárně" platili opravy těm, co se na nějaké placení pojistného zvesela vykašlali, paní ministryně školství mě překvapila snad ještě více, ale mile (bez ironie). Když jí šlo fakt o hodně (a kdy jde mámě o víc než v případě vlastního dítěte), odhodila sociálně demokratickou masku a zachovala se jako pravý konzervativec. Pro své dítě ( za své peníze) si našla to nejlepší. Nekamenujme jí, buďme rádi, že mezi ultralevičáky má pravice skrytého (dnes již poodhaleného) spojence. Vždyť například všichni příznivci víceletých gymnázií (ale i soukromých škol) mohou jen jásat. Umíte si představit, jak by s víceletými gymnázii a soukromými školami zatočil ve sněmovně s nadpoloviční převahou sociálních demokratů a komunistů exministr školství Zeman, kdyby byl ještě ve funkci? Malá Anička Kotrbová dala těmto školám zelenou na příští čtyři roky.
A její maminka jde ještě dál. Okamžitě si všimla toho, že když dětí ubývá, mohlo by ubývat i učitelů (a ne naopak, jak se neustále děje). Je však ještě ve funkci krátce a tak chce naivně vyjednávat se zřizovateli škol. "Po dobrém" samozřejmě nevyjedná vůbec nic a přitom se řešení přímo nabízí: a sice zavedení dotace na žáka. Pletou se ti, kteří myslí, že toto existuje již nyní. V současnosti se přidělují peníze z ministerstva podle (veřejnosti zcela neznámé) tzv. žluté knihy (MŠMT 10/97). Počty žáků se násobí koeficientem. Příklad: u 33 členných tříd je koeficient 1,12 a výsledek 36,96, zatímco u 21 členných je koeficient 1,67 a výsledek 35,07. Jinými slovy, nic nenutí zřizovatele a ředitele škol optimalizovat.
Jaké ale asi bude rozhodování ředitele a co budou chtít učitelé (při zavedení dotace na žáka) při 60 dětech v ročníku? Tři nebo dvě třídy? Ať si rozhodnou sami. A zřizovatelé? Zákonitě začnou poloprázdné školy slučovat, aby umožnili ředitelům větší operativnost. Důsledek jednoznačný. Tam, kde optimalizovat budou, budou mít i učitelé větší platy, bude jich méně, budou učit ti kvalitnější (pozn.: výjimku si snad zaslouží jen obce s jedinou školou).
Ovšem, pokud se bude chtít paní ministryně skutečně zapsat zlatým písmem do dějin školství, bude muset učinit odvážné a zásadní rozhodnutí: učit budou moci bez výjimek jenom lidé patřičně kvalifikovaní (tak samozřejmý požadavek u řady profesí lékaři počínaje, řidiči tramvají konče). Jen to vrátí práci učitelů patřičnou vážnost u veřejnosti a zkvalitní školství jako celek. Již slyším ten řev, proboha, vždyť nebude mít kdo učit. Ale bude. Jenom holt bude muset vláda chtě nechtě bít na poplach a dostat kvalifikované zpátky do škol. To znamená vyhrabat na zcela zásadní zvýšení platů nemalé peníze. I před novými grippeny i před odboráři Dušky. Učitelská povodeň se bude muset vyřešit.
Dojde k tomuto závěru paní Buzková? Po jejích posledních krocích vidím malé světlo na konci tunelu.
Ing. Michael Canov - místopředseda US-DEU okresu Liberec, předseda US-DEU Chrastava


Další články tohoto autora:
Michael Canov

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: