Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.9.2002
Svátek má Irma
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Twin Towers v mracích…
 >11. ZÁŘÍ: Západ promarnil příležitost
 >DANĚ: Odpověď O.Neffovi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezervativy ne!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Diskriminace, anebo galantnost?
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlas ze tmy
 >ZAMYŠLENÍ: Bezohlednost nebo nedostatek kvalifikace?
 >HUDEBNÍ RECENZE: Danzig - Rockový děda všeběda se vrátil!
 >MÉDIA: Neuvěřitelný Dostál
 >POLITIKA: Aktuální postřehy k 36. týdnu
 >NÁZOR: ČR má zdanění mzdy nad průměrem v Evropě i v USA.
 >RECESE: Jak zacházet s disketami
 >PŘÍRODA: Výšiny a hlubiny
 >SPOLEČNOST: Jsem pojištěn?
 >EKONOMIKA: Budou indexy ztrácet i ve čtvrtém čtvrtletí?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
10.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezervativy ne!
Jan Kovanic

Byl popovodňový čtvrtek 22. srpna a na Orlíku už voda valně opadla. V lese nad písčitou pláží leželo bahno, tyrkysové linie uschlých řas ukazovaly, že hladina vrcholila někde na třech metrech nad "nejvyšším stavem". Protože tolik asi dělalo vzdutí hladiny Vltavy, když přetékala nad korunou hráze. Na pláži ležely kusy dřev, umělohmotné židle, prázdné lahve, stěna chatky, shnilá jablka a kusy polystyrénu. Totéž ve vodě, kde však svinstvo tvořilo ostrůvky, obalené zeleným šlemem. Voda i se svým obsahem plynula rychle ku přehradní hrázi. U břehu byl zakotvený motorový obytný člun, ve kterém si rybář připravoval své nádobíčko.

Však se tu taky plácaly kusy! Kolem člunu rejdila na windsurfingovém plováku dívka v plavkách s téměř neviditelnými kalhotkami a bez podprsenky. Neplachtila, pádlovala rukama v těch sračkách. Krom leptospirózy, žloutenky a otravy dioxiny riskovala i fádní fyzické poranění své broskvové kůžičky - ty stromy, co plovaly kolem, se ježily ulámanými větvy.

Povídám jí: "Slečno, pár kilometrů dál po proudu v tomhle chodí lidi v protichemickejch voblecích, raději toho nechte!"

Opáčila: "To je dobrý!"

Nebylo. Pro lidičky, kterým nestačilo vidět, jak ta voda vypadá a nestačilo cejtit vysychající pláže, pro ty vydal hlavní hygienik republiky právě ten den Zákaz koupání ve Vltavě, na Slapech a na Orlíku. Pokud vím, žádný hygienik nevydal zákaz konzumace ulovených trofejních ryb. Normální člověk to nejspíš pochopí sám. No, ony se asi ty ryby nejspíš nestihly vnitřně tolik znečistit, možná. Ale neriskoval bych to.

A to je asi z popovodňových poučení už všechno. Jo, ještě:

Nefungujou čističky. Takže nepoužívejte drtičů, nevylévejte do výlevky fritovací oleje, neházejte do záchodů zbytky jídla. Do záchodu také neházejte dámské vložky a pánské prezervativy. Ale to ani normálně ne!

Pamatuji se ještě na dobu bez čističek. Na smradlavou Vltavu v Českém Krumlově. Na barevnou Nisu - každý den jiná barva, podle toho, jakou měli v Textilaně rozdělanou zakázku. Pamatuju na Labe pod Kolínem, kdy přídě lodí rozhrnovaly příval těch leklých ryb lásky. Teda prezervativů.

Přišel lepší čas. Žádný papaláš se dnes neodváží říci, že Ústí nad Labem a Děčín nepotřebují čističky, protože tady Labe už opouští naše státní území. Skončila doba, kdy zisk náleží lidu, kdy se znárodnily továrny i ty nejmenší dílničky, neboť jako výplod národního ducha naležely lidu celému...

A to jsem se zas zacekal. Čističky jsou mimo provoz jen dočasně. A dočasné bude prý i zvýšení daní milionářům. Takže nakonec opakuju:

Prezervativy do hajzlu nepatří. Socialismus ano!


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: