Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.9.2002
Svátek má Boleslav
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Nemáte číslo konta?
 >SPOLEČNOST: První dámy
 >ZAJÍMAVOST: Pes jako válečný kurýr
 >POLITIKA: Proč svrhnout Saddáma Husajna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kupuju si motorku 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný zajíc opět řádil
 >KULTURA: Pazourkáři - jak se hraje na střeva
 >INFO: Pražský dům fotografie prosí o pomoc
 >HUDBA: Moc milí, moc povědomí
 >POVODEŇ : S tím nikdo nepočítal II.
 >NÁZOR: Proč budu v referendu o vstupu do EU hlasovat proti - II.
 >NÁZOR: Majetková daň- blaho pro levicového voliče.
 >PENÍZE: Globalizace ve středověku
 >PŘÍRODA: Sopky
 >ZDRAVÍ: Zákeřná "borůvka"

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.9. Trest za zodpovědnost
(nov)

Suterén domku paní Julie, říkejme jí tak, někde u Prahy byl zničen povodní a rodina přišla, mimo jiné, o veškeré ošacení a nábytek. Když se dostavila na obecní úřad, aby požádala o vyplacení povodňového příspěvku, který činí až 30 000 Kč na osobu, zeptala se jí příslušná úřednice, zda jsou pojištěni. Paní Julie je zodpovědný člověk, což už vyplývá ze skutečnosti, že se pojistila, a také pravdomluvný člověk, což se asi ve špidlovském Česku nevyplácí, neboť když přiznala že ano, byla jí vyplacena pouze tisícovka na osobu, úhrnem pět tisíc, s vysvětlením, že je přece pojištěna. (Její nepojištěná sousedka se srovnatelným poškozením dostala120 000 Kč)

Paní Julie má štěstí, že je jich v rodině tolik - mohou se alespoň pro jednoho složit na boty a kabát, neboť peníze od pojišťovny jsou zatím u boha. Za to, že se tento příběh odehrál, může společenské klima falešné solidarity, které vyvolala Špidlova vláda svým návrhem, že každý pojištěnec postižený povodní bude muset 35 % z vyplacené pojistky vrátit zpět do jakéhosi obecního protipovodňového fondu.
Ponechme stranou, že Špidlova vláda tak vlastně organizuje gigantický pojišťovací podvod, a zamysleme se nad signálem, který nám vysílá. Pokud to uděláme, těžko se ubráníme názoru, že vláda učinila z pojištění trest, jímž chce nejen vytopené, ale nás všechny odnaučit zodpovědnosti a samostatnosti - máme se proměnit v tupohlavé stádo ve všem všudy odkázané na "péči" pastýřského Špidlova sociálního státu.

Nejsmutnější na celé věci je, že lavina závistivců a méně zodpovědných lidí, ať už vyplavených či nikoli, tuto falešnou solidaritu, kterou korunuje návrh milionářské daně, vzala za svou a vůbec není schopna pochopit, jak nebezpečný precedens se tu zakládá - že Špidlova vláda nepozorovaně mění záchrannou sociální síť v tenata, do nichž má být lapena naše občanská zodpovědnost, samostatnost a podnikavost. Proto by se každý vytopený občan, kterého úřady budou diskriminovat za jeho zodpovědnost, za to, že se pojistil ze svých vlastních peněz, měl obrátit na soud nebo na ombudsmana, neboť zatím ještě pořád Ústava říká, že jsme rovni před zákonem, nikoli před pojištěním.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: