Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.9.2002
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >FOTOGRAFIE: Americký sen
 >POLITIKA: O sociálnědemokratickém vody kázání a vína pití…
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
 >MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s ženským stáním v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Sekačka znovu na scéně
 >POLITIKA: Kdo je Špidlův našeptávač?
 >EKONOMIKA: Máme nízké daně ?
 >ZE SVĚTA: Newyorská policie fotí digitálem
 >EKONOMIKA: ČNB proti posilování koruny
 >O KNIZE: Dvakrát o Františkovi Palackém
 >ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
 >PENÍZE: Zlato a inflace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.9. FOTOGRAFIE: Americký sen
(Artforum)

J. Moucha: NEW YORK´99
J.Moucha: NEW YORK´99

New York je výjimkou z Ameriky, neboť na celém kontinentu nemá obdoby. V New Yorku je výlučný zase Manhattan. A tahle výjimka z výjimky bývá pokládána za srdce světa. Loni v září přestálo ošklivý zásah. Výstava AMERICKÝ SEN si nečiní nárok na galerijní obdiv. Je míněna jako pietní vzpomínka.

Protektor moderního amerického umění Alfred Stieglitz zpřístupnil koncem roku 1908 inovovanou 291 gallery, v níž do New Yorku uváděl inspirativní evropské umění. Starý kontinent dnes prodělává opačný postup: namísto duchovního exportu určuje jeho situaci import. Při obcházení Manhattanu se tudíž Evropan nevyhne místům předem známým z masově tištěných snímků. Fotograf se při tom může bavit na cizí účet: vždyť americký remake děl evropské kinematografie zavedl natolik zvláštní postupy, že se původní autoři k předělávkám také raději nehlásí.

Exteriérovým fotografům slouží za ateliéry celé krajiny a města. Pro mnohé je úběžníkem veškerých snah právě New York - megapole, v níž jsou doma. Alfreda Stieglitze podle jeho vlastních slov město fascinovalo nedostatkem genia loci. Přesto se domníval, že tento obrovský stroj jednou svoji duši zjeví; jen prý je třeba připravit k tomu příležitost. Sám při fotografování New Yorku vyvolával ducha místa nepředstavitelnou trpělivostí: jeho pouliční seance spočívaly v tom, že po dlouhé hodiny čekal na harmonický okamžik zvolené scenérie...

Dávám oproti tomu přednost metodě aktivních toulek: narozdíl od Alfreda Stieglitze se snažím fotografovat i na dvou či třech místech najednou: vždyť duch doby zběsile poskočil - a obzvláště v NYC!

Josef Moucha

JOSEF MOUCHA (1956) vystudoval fakultu žurnalistiky na Karlově univerzitě v Praze roku 1980 a od té doby fotografie vystavuje a o fotografování také píše. V posledních sedmi letech několikrát navštívil Spojené státy. Vznikl tak soubor AMERICKÝ SEN.

Virtuální výstava "AMERICKÝ SEN" - zde.

Výstava se měla původně konat v Pražském domě fotografie (pořadatel). Objekt PDF je v souvislosti se záplavami mimo provoz. Výstava je přeložena do galerie Oskara Kokoschky - Rakouské kulturní fórum, Jungmanovo nám. 18, od 11.září (19,00 zahájení) do 6.října


Další články tohoto autora:
(Artforum)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: