Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.9.2002
Svátek má Regína
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 22
 >NÁZOR: Opravdu jim cosi dlužíme?
 >PRAHA: Letěla Kačenka, spadla do potoka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Spojenci dnes i zítra
 >TÉMA: Dynosauři.
 >ZAMYŠLENÍ: Solidarita
 >HISTORIE: O Housce - čili hradu
 >ŽIVOT: Nemáte číslo konta?
 >SPOLEČNOST: První dámy
 >ZAJÍMAVOST: Pes jako válečný kurýr
 >POLITIKA: Proč svrhnout Saddáma Husajna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kupuju si motorku 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný zajíc opět řádil
 >KULTURA: Pazourkáři - jak se hraje na střeva
 >INFO: Pražský dům fotografie prosí o pomoc

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.9. ZAMYŠLENÍ: Solidarita

Povodně jsou strašná živelní pohroma, protože lidem bere. Odnáší majetek, zdraví, někdy životy. Povodně však vzaly většině obyvatelstva tohoto státu ještě něco - ILUZE.

Začalo to tím, že vláda "šikovně" využila povodní k tomu, aby mohla zvýšit daně. Pokud by se jednalo o dočasný krok, nebylo by snad až tak zle. Jenže dočasnost může v tomto geografickém pásu znamenat o mnoho déle, než je zdrávo, milo a třeba.

Začínám mít pocit, že si s námi mocní tohoto státu hrají. Není to moc příjemná hra. Dokázali jsme se smířit s tím, že poplatky z užívání dálnic slouží nikoli ke zvelebování dálniční sítě, ale k zalepení děr ve státním rozpočtu. Budeme se asi muset smířit s tím, že "sbližování" dvou sazeb DPH skončí nikoli na jejich průměru, ale ta nižší složka bude pravděpodobně vytrvale růst.

To, co přišlo po povodních jako návrh - z principu solidarity, že by měli ti, co se Z VLASTNÍCH, již jednou ZDANĚNÝCH peněz nechali pojistit zaplatit (35%) do státního fondu pro odškodnění těch, co se pojistit nenechali (i když byl tento pranávrh zrušen), to už si z nás snad dělají srandu.

Platím zdravotní a sociální pojištění a daně. A mimo to i penzijní připojištění. Fajn. A teď se vlastně snažím marně dopátrat proč...

Zdravotní pojištění - nemocný bývám málokdy. Z principu solidarity tedy přispívám na ty, kteří stonají častěji. S tím nemám až takový problém. I přesto, že většina léků, které jsem v poslední době měl možnost dostat na recept jsem musel ještě doplácet, ale budiž. Nepočítám do toho situace, kdy jsem v zimě nachlazený a sám si kupuju paralen nebo jiné věci, které mi pomůžou. Nenechám se zneschopnit, protože potom by můj měsíční příjem rapidně poklesnul. Nechci mít 100% náhradu mzdy, ale pokud si máme být všichni rovni, pak nechápu, že zákonodárci takovou náhradu mají.

Sociální pojištění a penzijní připojištění - jeho význam mi uniká, protože jsou již vysílány signály o tom, že kdo nebude penzijně připojištěn, bude mít smůlu a důchod se mu asi vyhne. Proto si platím penzijní připojištění. A teď mne napadá, že až budu v důchodovém věku, některý z ministrů by mohl navrhnout, že ze solidárního principu musím třetinu částky, kterou jsem si celý život šetřil odevzdat do státního fondu, ze kterého poplynou peníze těm, co se nepřipojistili. Zní to celkem logicky.

Děkuji, ale nechci žít v takovém státě, kde mne v jednom kuse odírají o vydělané peníze, a vyhazují je oknem za naprosto zbytečný senát, za hospitalizaci nepojištěného ministra zahraničí při státní návštěvě, za ...

... a tak by se dalo pokračovat.

Petr J. DrahovzalDalší články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: