Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.9.2002
Svátek má Regína
  Výběr z vydání
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce 22
 >NÁZOR: Opravdu jim cosi dlužíme?
 >PRAHA: Letěla Kačenka, spadla do potoka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Spojenci dnes i zítra
 >TÉMA: Dynosauři.
 >ZAMYŠLENÍ: Solidarita
 >HISTORIE: O Housce - čili hradu
 >ŽIVOT: Nemáte číslo konta?
 >SPOLEČNOST: První dámy
 >ZAJÍMAVOST: Pes jako válečný kurýr
 >POLITIKA: Proč svrhnout Saddáma Husajna
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kupuju si motorku 2.
 >PSÍ PŘÍHODY: Neviditelný zajíc opět řádil
 >KULTURA: Pazourkáři - jak se hraje na střeva
 >INFO: Pražský dům fotografie prosí o pomoc

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
7.9. TÝDEN V TRAPU: jedna loupež - jeden symbolický případ
JITA Splítková

Scénáristi hledají inspiraci a témata, přemýšlejí o čem psát, aby se to zalíbilo producentům, režisérům...
Jedno detektivní téma se jim přímo nabízí a to největší poštovní loupež v dějinách české kriminalistiky.
Před asi tak pěti lety (přesněji 31.10.1997) na poště v Praze 6 - Dejvicích - u náměstí zvaném Kulaťák, pokladní počítají peníze. Je kolem 22,00 hodin a počtářům je v místnosti teplo, místnost je ve druhém patře a počítající pokladní otevírají okno. To se dá pochopit, nepochopitelné je, proč z okna odstranili i mříž. Trezor mají otevřený, všude kolem nich peníze a peníze, prý asi 28 miliónů a najednou - kde se vzali, tu se vzali - jim tam z okna hupli tři zakuklení chlapi, peníze uloupili, pokladní nějak svázali a zmizeli.
Do místnosti lupiči vlezli po žebříku, který si podle všeho postavili na zde stojící dodávku. A ta dodávka je podle vyšetřujících klíč ke zdárnému vyšetření případu. Asi dva měsíce po události policie zatkla tři pracovníky firmy FT elektro (té firmě patřila ona dodávka).
Pracovníky policie zatkla na základě pachových stop zajištěných na místě provedené akce - čili v dodávce a na klíčích od trezoru.
Tolik dostupná fakta. Na první pohled je zde několik zvláštností - proč třeba pokladní dali pryč mříž a dělali to pravidelně (prý ne) ? Pokud pravidelně nezanedbávali své bezpečnostní povinnosti - jak mohli zloději mít tento plán - vlézt do místnosti s trezorem oknem? Nikde se nehovořilo o svědcích onoho lezení tří chlápků po žebříku. Není to tam opuštěné a pravděpodobnost, že by byli vidět je velká. Proč se pachová stopa našla na klíčích od trezoru? A kde jsou peníze? A ti počítající zaměstnanci pošty? Byli patřičně prověřeni? Taková náhoda, že když otevřou okno, tak hned tam mají zloděje...
Soud zřejmě také nebyl spokojen s prací vyšetřovatelů: Pražský vrchní soud dnes potvrdil osvobozující rozsudek Městského soudu v Praze. Podle soudu se sedmatřicetiletému Pavlu Erbenovi, třiatřicetiletému Jiřímu Bednářovi a osmadvacetiletému Martinu Brotánkovi nepodařilo vinu prokázat. Podle soudce Jindřicha Fastnera nebylo rozhodnutí městského soudu o nevině obžalovaných nezákonné, odvolání státního zastupitelství proto zamítl. "Vše podstatné bylo provedeno, důkazy byly provedeny procesně správně," řekl v odůvodnění svého rozhodnutí Fastner. Odvolacímu soudu podle něj nepřísluší nutit soud nižší instance, aby hodnotil provedené důkazy jinak, pokud je toto hodnocení logické.
"Bylo vysoké podezření, že se obžalovaní činu dopustili, ale existovaly pochybnosti, které městský soud logicky vyjádřil," dodal.
Proti rozsudku není možný žádný řádný opravný prostředek, státní zastupitelství však může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Uvedla ale, že zkusí podat podnět k mimořádnému opravnému prostředku, zvažuje také podání stížnosti pro porušení zákona. Na otázku, zda si myslí, že obžalovaní jsou pachateli loupeže, uvedla: "Přesvědčena trošku jsem."

Co to je za odpověď - , že trošku? Ti podezřelý prý mají alibi, ale co ty jejich pachové stopy? Autem jezdili to je jasné, ale proč jsou na klíčích od trezoru? Ten byl navíc otevřený. A pak je tady okradená pošta - ta chce své penízky po pokladních, co otevřeli okno... žena z dvojice na kameru jedné TV prohlásila, že se postará, aby nic neplatila...

Tento případ je takovou symbolickou ukázkou naší společnosti, soudů, lidí, podniků... nikdo nic neví, samé dohady, viník žádný, informace polovičaté...

EDDA - JITA Splítková
www.futurologie.cz


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: