Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.9.2002
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Nutnost nezměnitelné skutečnosti
 >SVĚT: Skončil Summit v Johannesburgu, aneb Pohled očima občana JAR
 >SPOLEČNOST: První dámy - dokončení
 >POLITIKA: Úhrada povodňových škod a daňová reforma nemají být spojovány
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Aby tu motorku neukradli
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítání návštěvy
 >ŽIVOT: Jak si alespoň trochu zpříjemnit život
 >NÁZOR: Praha po Povodních aneb pražský magistrát sedící spící
 >POLITIKA: Škromachova medvědí služba absolventům škol
 >POLITIKA: Klaus se nemýlí.
 >NÁZOR: Petra Buzková uplatnila své nezpochybnitelné rodičovské právo
 >RECESE: Lekce ekonomiky
 >PŘÍRODA: Vroucí dramata
 >PENÍZE: Zlato jako investice
 >ZDRAVÍ: Diskuse s obsesemi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
9.9. POLITIKA: Klaus se nemýlí.
František Vízek

Ing., CSc., doc., prof. a držitel mnoha čestných doktorátů Václav Klaus je ekonom. Ve svém textu Kde vzít peníze (LN 3.9.2002) odmítá "povodňové" vyšší zdanění lidí s nejvyššími výdělky, byť má být jak známo jen nevelké a dočasné. Podle něho by neměla ani socialistická vláda - aby vypadala jako štědrá, sociální a solidární - více zdaňovat ty výkonnější a pracovitější (!). Nepochybuji o tom, že ekonom Klaus by uměl hravě a od boku na grafu o osách x, y a veličinách pracovitost-výkonnost a výdělek doložit, jak úměrně s růstem veličiny jedné roste veličina druhá a naopak. Jinou otázkou je, zda by lidé jeho vyspekulované moudro potvrdili.

Nejsem ekonom, takže mám právo klást laicky naivní otázky. Pohybují-li se platy až 70% občanů pod republikovým průměrem, znamená to, že je v naší zemi tak vysoké procento nevýkonných lidí ? Nemá-li žádný lékař či pedagog u nás roční příjem milión korun, svědčí to o jejich malé pracovitosti ? Dělníci či zemědělci, na jejichž výplatních páskách není hrubých osmdesát tisíc měsíčně, jsou lenoši k pohledání ?
Platí-li Klausovo tvrzení, že velké peníze signalizují výkon a pracovitost, pak klobouk dolů před zpěvačkou, která za jediný večer předvádí výkonnost, které se dokonce i poslanec může dopustit až za celý dlouhý půlrok. Pracovitost hokejisty, který ať hraje, nehraje připisuje denně na konto až milión, raději rozebírat nebudu, abych se nezamotal. Jak těžce se musel nadřít známý výkonný bahamský exulant, je už úplně mimo mou rozlišovací schopnost. Zmíním se jenom o výkonnosti a pracovitosti různých ředitelů a manažerů podniků a bankovních ústavů, kteří pobírali sta a statisíce a nakonec je přivedli - ke krachu, k bankrotu. To si v hlavě srovnat doopravdy neumím, zejména když mě matou módnější pojmy, jako konkurs, vyrovnání a tunelování, které ty jasné - krach, bankrot a zlodějna - v naší řeči nahradily.

Dává-li ekonom Václav Klaus ekonomické kategorie výkonnost, pracovitost a výdělek do popsaných souvislostí, nezbývá mi, než dát zapravdu nejen premiéru Špidlovi, ale také sociologovi Antonínu Raškovi. První Klausovi veřejně řekl do očí, že přiznává pravdu, až když mu nic jiného nezbývá, a druhý se otevřeně zeptal, jaký kredit mohou mít Klausovy soudy ze sfér, které mu nejsou vlastní, když jako bývalý premiér selhal v oblasti, v níž je profesionálem.

Ztotožňuje-li se navíc pan Václav Klaus s názorem, který podle něho svět všeobecně přijímá, že "Česká republika je předčasným státem blahobytu", ptám se, zda si na toto téma povídá např. na mítincích s rodinami dětí, s důchodci, s nezaměstnanými, s bezdomovci a vůbec s námi všemi nevýkonnými a nepracovitými, čili línými kreaturami.

František Vízek, Jablonec nad Nisou


Další články tohoto autora:
František Vízek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: