Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.9.2002
Svátek má Daniela
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Nutnost nezměnitelné skutečnosti
 >SVĚT: Skončil Summit v Johannesburgu, aneb Pohled očima občana JAR
 >SPOLEČNOST: První dámy - dokončení
 >POLITIKA: Úhrada povodňových škod a daňová reforma nemají být spojovány
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Aby tu motorku neukradli
 >PSÍ PŘÍHODY: Vítání návštěvy
 >ŽIVOT: Jak si alespoň trochu zpříjemnit život
 >NÁZOR: Praha po Povodních aneb pražský magistrát sedící spící
 >POLITIKA: Škromachova medvědí služba absolventům škol
 >POLITIKA: Klaus se nemýlí.
 >NÁZOR: Petra Buzková uplatnila své nezpochybnitelné rodičovské právo
 >RECESE: Lekce ekonomiky
 >PŘÍRODA: Vroucí dramata
 >PENÍZE: Zlato jako investice
 >ZDRAVÍ: Diskuse s obsesemi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.9. Vidím město rozdělené
(eff)

Jak to tak vypadá, povodeň seslalo novodobým papalášům nebe - doslova i v přeneseném slova smyslu. O tom, že vláda zneužije povodní ke zvýšení daňové zátěže pochybuje jen málo kdo. Nejde o jednorázovou povodňovou daň, která by měla za úkol shromáždit peníze od všech občanů a za jasných a průhledných podmínek z výtěžku zaplatit to, co se nepochybně týká všech - zejména tedy opravu infrastruktury. Vláda vymýšlí nové daně a jistě užije klasického brežněvovského etalonu dočasnosti, jímž je jeden furt.

Zvláštní variantu tohoto přístupu prožívá Praha. Její doprava je zásadním způsobem omezena, ne-li rovnou ochromena. Jaké to bude mít důsledky ekonomické, to magistrát Igora Němce nezajímá. Pražan fascinovaně pozoruje, jak se hlavní město rozpadá na několik regionů. Vltava se stala podobně nepřekročitelnou hranicí, jako za dob prvních Přemyslovců, až na to, že tenkrát tam byly brody, dneska ne - dnes tam jsou mosty obsazené policajty. Ti se tam začínají zabydlovat, už tam mají nábytek a přenosné kantýny. Jsem zvědav, kdy na mostech vyrostou budky (na mostě Legií dokonce z dávných dob budky přežily). Už se vydávají různé pasíršajny pro zasloužilé a ještě zasloužilejší soudruhy a taky policajty lze šikovně uplatit - přinejmenším někdy a někde. Tohle bude pokračovat. Někdo projede, někdo ne, budou hierarchie průjezdnosti. Zvykneme si. Profesní a obchodní partnery budeme hledat na té své straně města. Pro mne, smíchovského: jste v Nuslích? Je mi líto. Jste v Dejvicích? Jste vítán. Takto vzniknou, myslím, dvě až tři města: neproniknutelnou bariéru bude tvořit Vltava a pak Letná. Na mostech se bude vybírat mýto a možná, jednou, se města osamostatní. Metro nebude jezdit nikdy, protože k jeho obnově bude chybět politická vůle : magistrátu bude tahle zrůdná situace vyhovovat, stejně jako vládě vyhovuje neštěstí celého státu.

To, že vláda ještě nebyla schopna rozumně oslovit Evropskou unii a předložit jí projekty, aby mohla získat peníze, to není překvapující. Proč by se měla snažit regulérní cestou peníze získat z Bruselu, když je může vyždímat z vlastních občanů?
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: