Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.9.2002
Svátek má Irma
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Twin Towers v mracích…
 >11. ZÁŘÍ: Západ promarnil příležitost
 >DANĚ: Odpověď O.Neffovi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezervativy ne!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Diskriminace, anebo galantnost?
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlas ze tmy
 >ZAMYŠLENÍ: Bezohlednost nebo nedostatek kvalifikace?
 >HUDEBNÍ RECENZE: Danzig - Rockový děda všeběda se vrátil!
 >MÉDIA: Neuvěřitelný Dostál
 >POLITIKA: Aktuální postřehy k 36. týdnu
 >NÁZOR: ČR má zdanění mzdy nad průměrem v Evropě i v USA.
 >RECESE: Jak zacházet s disketami
 >PŘÍRODA: Výšiny a hlubiny
 >SPOLEČNOST: Jsem pojištěn?
 >EKONOMIKA: Budou indexy ztrácet i ve čtvrtém čtvrtletí?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
10.9. DANĚ: Odpověď O.Neffovi
František Plch

Vážený pane Neffe, často se setkávám s novinovými články, které nemohu jen tak bez povšimnutí přejít. Musím si klást otázky z prostředí sociálně nejpočetnější skupiny, ke které patřím, byť jsem již od r.1990 " na vlastní noze" (OSVČ). Ve svém článku - Logická nelogika - se zabýváte téměř "nemravným" počinem vlády a ohlasem ve společnosti ve věci vyššího postihu bohatých prostřednictvím daní. Tisk zašel ještě dál, a píše o bohatých a úspěšných. Jednoho takového "bohatého a úspěšného" ukázala televize před několika dny. Seděl v autě otočen pečlivě zády ke kameře a láteřil za bohaté a úspěšné na tu nehoráznost. Obličej neukázal, ani nevystoupil, jen tu náušnici a poloholou kotrbu...

No, ale k věci, to co mě irituje, je ta naprostá absence nepochopení příčin podpory tohoto vládního kroku, který si myslím, rovněž, že dobrý není. Příčinou je velká nespravedlnost, neustále, denně dotvrzována v neprospěch zcela bezmocných pracujících, patřících do té druhé skupiny v ekonomických vztazích. Je to ta nemajetná část, živící se námezdní prací. Tato skupina však viděla, jak na její úkor zbohatla většinou zcela neoprávněně a zlodějsky s požehnáním státu ta skupina první, t.j. skupina soukromého vlastnictví kapitálu. A tito jsou ti bohatí a úspěšní, kteří majetek, který nevytvářeli, nanejvýš se na něm jen nepatrně a vyjímečně spolupodíleli, dnes vlastní. V mém okolí samí komunisti, kteří v těchto podnicích za své éry gazdovali. Musím dodat, že špatně a tak je to i dnes. Jenže dnes to jejich špatné vedení svých podniků, které zrekvírovali za "babku" s pomocí úřední, odnáší nemajetná skupina, čili zaměstnanci.

Jezdím často po okolních továrnách a provozech a mluvím se známými, kteří ještě mají práci. Bojí se o ni, ale ve prospěch majitelů by z nich ani jeden "navíc" nehnul prstem. Jsou znechuceni, má to co dělat, jak jsem přesvědčen s důstojností a hrdostí lidskou o které se nemluví, protože není do člověka vidět, a navíc, ten ponížený nepoví. Není to z počátku ani závist, možná se z toho časem vyvine, jenže můžeme se tomu divit? Můžeme se divit těm, kteří chtějí od bohatých něco málo nazpět, třeba do sociální oblasti, když vidí, jak z jejich často celoživotní a obětavé práce žije někdo, kdo by se sám za sebe těžko uživil? V lepším případě je na dnešní zbohatlíky nazíráno jako na výherce v loterii. Přišli k penězům příznivou náhodou, tak ať něco pustí. Neplatí to na ty, kteří vybudovali životaschopný podnik na "zelené louce".

Nutné je rovněž si položit otázku. Kdo z těchto nemajetných, námezdně pracujících lidí má doma PC a může se k tomuto vyjádřit? Pokud mají, tak jej obhospodařují děti. Člověk, který se psaním nezabývá, jen tak hned k psaní nesedne. ( Jsem jedna z mála vyjímek). Ve státě, ve kterém není nic rovné, který není rovně spravován, nemá význam se angažovat. Když si řadový člověk sedne někde před Prahou v motorestu a vidí tu přecpanou silnici samými "bouráky" s pražskou SPZ, musí jej napadnout otázka: Kolik těch aut je koupeno za opravdu poctivě, tedy korektně, čistě vydělané peníze? Protože se spravedlivějšího obecně nedočkáme, lepší vztahy a postoje nelze předpokládat.

František Plch


Další články tohoto autora:
František Plch

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: