Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.9.2002
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >FOTOGRAFIE: Americký sen
 >POLITIKA: O sociálnědemokratickém vody kázání a vína pití…
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
 >MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s ženským stáním v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Sekačka znovu na scéně
 >POLITIKA: Kdo je Špidlův našeptávač?
 >EKONOMIKA: Máme nízké daně ?
 >ZE SVĚTA: Newyorská policie fotí digitálem
 >EKONOMIKA: ČNB proti posilování koruny
 >O KNIZE: Dvakrát o Františkovi Palackém
 >ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
 >PENÍZE: Zlato a inflace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
11.9. OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
JITA Splítková

Chemie nás drží nad vodou ?

Peníze z chemických výrob (a to formou daní od soukromých nebo zisků od státních podniků) tvořily a tvoří nezanedbatelnou část našich státních příjmů. To je fakt. Vlastní větev pod sebou si podřezává jen skutečný idiot. Z tohoto vyplývá, že stát (ať je v čele kdokoli) vždy bude na straně chemiček (i jiných pro něj nepostradatelných subjektů) a bude je hájit - ať to stojí, co to stojí. A není tomu tak jen u nás, ale v celém světě. Patřičné podniky pak vesele využívají své nepostradatelnosti a pokud nejsou konkurencí prostřednictvím "nezávislého" subjektu přitlačeny ke zdi, tak si dělají, co oni chtějí, ale hlavně to musí být výnosné. Co nepatří do výnosných činností pro výrobu, je zbavování se nebezpečných odpadů. Někteří filutové z ještě vyspělejších zemí, než je naše je vyváží do tzv. třetího světa, a jak tam se s ním naloží, je zřejmě jasné. Zbavovat podniky, produkující nebezpečné odpady, trablů s otázkou - kam s nimi, je prý tak výhodné, že se této práce - odklidu za peníze, ujala i mafie - což svědčí o velkém byznysu a ziscích z tohoto podnikání a i o vysokých cenách, za toto odklízení. (Kapitolou samo o sobě je jak jsou tyto látky následně likvidovány - asi lépe řečeno kam ten "sajrajt vylejou, vysypou...")

Na základě předchozího je jasné:

1. Není možné důvěřovat údajům, které o své výrobě, nakládání s odpady a stavu území ve výrobních areálech a v okolí, poskytují chemičky v našem případě konkrétně Spolana.

2. Není možné důvěřovat zprávám a údajům, které o jakékoliv výrobě, z níž plyne příjem do státní kasy poskytují státní orgány různí ministři, inspekce - třeba životního prostředí apod.

Otázka je - Komu lze důvěřovat? Jsou to snad ekologická hnutí? V žádném případě. Nezávislost těchto subjektů je velice diskutabilní a možnost zneužití nic netušících členů není iluzorní. Také zcela konkrétní může být zneužití některých těchto lidí konkurenční firmou k likvidaci soupeře. Svá tvrzení vždy opírám o získaná fakta, ta předkládám v následujícím textu.

Chemická výroba - matka živitelka

Průmysl chemie je v našem světě už nepostradatelný (pomalu se, ale začíná jednat o jiný vysoce moderní chemický průmysl, jaký u nás nemá moc velké zastoupení) a jako všechny nepostradatelnosti má dva póly kladný ve smyslu: dobrý, zachraňující - záporný ve smyslu: nebezpečný až vražedný.. je to tak s ohněm, vodou, vzduchem i pro život nezbytná a jinak neškodná strava může pomalu, ale jistě zabíjet (kdo baští každý den bůček a vypije deset pivek, ví o tom své). Člověk toto vše ví, ale nedbá... jak už jsem napsala- chemické výroby si ve světě státy poměrně hýčkají (i když po pravdě, poslední dobou už na ně, ve vlastním zájmu a pod tlakem veřejnosti ty vyspělé země, dosti dohlížejí, zda-li jim nenakládají špatně s nebezpečnými odpady a chemičky prochází kvalitativními změnami) - není tomu jinak ani u nás - až na to dohlížení a nové technologie, v tom bychom měli přidat a to velice rychle.

Česká republika se řadí mezi první postkomunistické země střední a východní Evropy, které získaly zahraničního investora jako strategického partnera v oblasti rafinérského průmyslu. Konsorcium tří ropných společností Shell, Agip, Conoco zakoupilo 49 % rafinérií Chemopetrolu Litvínov a Kaučuku Kralupy.
Po tomto vstupu mamutů vykrystalizovaly zde naši mamuti - rafinérsko-petrochemický průmysl se spojil do skupiny Unipetrol. Druhým velkým uskupením soustřeďujícím se na downstreamové zpracování je skupina Chemapol a do třetice stále žije Spolchemie. Největším petrochemickým komplexem v republice je Chemopetrol Litvínov s kapacitou ethylenové jednotky 450 kt/r ethylenu. Chemopetrol je produktovodem spojen se Spolanou Neratovice, které dodává ethylen pro zpracování na polyvinylchlorid a lineární alfa-olefiny (oč se jedná bylo ve druhém díle). Ethylenovod spojuje rovněž Chemopetrol a BSL/Dow v Německu. Další produktovod z Chemopetrolu do Kaučuku Kralupy slouží pro přepravu ethylbenzenu k výrobě polystyrenu a pyrolýzní C4 frakce k produkci kaučuků.

Jak je vidět, vše je propojeno, vše spolu souvisí a to zde nevyjmenovávám jiné chemičky, které vyrábí třeba léčiva, chemii pro domácnost.

O chemickém průmyslu ČR - základní školní vědomosti :-) zde:
http://www.ereferaty.cz/index.asp?c=view&ID=684

Odborné články jak si vede náš chemický průmysl najdete zde:
http://www.net-news.cz/index.php3?s1=sekce&s2=chemie

Jak si stojí Spolana?

Byla na tom mnohem lépe, ale ještě nic není ztraceno. Ovšem teď jde dolů se ziskem a nějaký skandál kolem zamořování území ve svém okolí by Spolaně mohl velice uškodit, musela by hradit škody, dávat poškozené prostředí do pořádku, a to už nemluvím o investicích ve svém vlastním areálu, které by musela financovat, krom poškození velkou vodou. Toto vše by jí mohlo zlomit vaz a stát s ní má plány... je součástí Unipetrolu, jehož 63procentní státního podílu má být zprivatizován (jako kolem všeho i kolem této privatizace to nějak smrdí, kupcem má být Agrofert, ale ten ještě nezaplatil). Stát tedy bude chtít Spolanu od krachu uchránit asi za každou cenu (již do ní investoval - viz fakta dole). Nakonec to dopadne jako třeba s bankami - stát (čili daňový poplatník, čili my) všechny škody způsobené chemickou výrobou zaplatí (náhrady, asanace, zabezpečení nebezpečných odpadů.. a majitelé Spolany se budou smát.

Fakta
O tom, co vyrábí, a že téměř, vše co vyrobí, vyveze, jsem psala v předchozích dílech - zde uvádím některá další fakta týkající se pouze ekonomických ukazatelů:

Neratovická Spolana má potíže. Loni vykázala výrazně vyšší ztrátu než v roce 2000. Valná hromada společnosti odsouhlasila účetní závěrku, která znamená propad hospodaření na zápornou hodnotu 699 milionů korun. Tuto částku chemička vyrovná 35ti miliony korun z rezervního fondu, zbývající část chce uhradit ze zisků v příštích letech. Jak ale dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, ztráta Spolany stále roste.
Zdroj: http://www-ext.rozhlas.cz/izurnal/ekonomika/_zprava/41111

Spolana s majoritou státu
Ekonom, 4.1.2001
Stát odpustí neratovické Spolaně splácení jejích dluhů za více než 2,5 mld. Kč a přemění je na akcie firmy. Jde o pohledávky, které státní Konsolidační banka převzala od Komerční banky a IPB. "Většinový podíl firmy tak bude převeden na subjekty ve vlastnictví státu," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Podle něho bude mít Česká inkasní po převodu akcií a kapitalizaci podíl na základním jmění Spolany 28,82 %, Sanakon 16,10 % a Konsolidační banka 47,23 %. Podíl Konsolidační banky na základním jmění bude představovat jmenovitou hodnotu 2,7 mld. Kč, majetkový podíl Sanakonu bude mít hodnotu 936 mil. Kč. Základní jmění Spolany by se tak mělo zvýšit zhruba na 5,7 mld. Kč z 1,88 mld. Kč. Převod akcií a kapitalizace pohledávek jsou druhou etapou finanční restrukturalizace firmy, kterou schválila její valná hromada vloni 1. března. Plán kapitalizace byl připraven s akcionáři a věřiteli. Spolana je zařazena do vládního revitalizačního programu. Spolana vykázala za tři čtvrtletí minulého roku ztrátu 92 mil. Kč, zatímco ve stejném období loňského roku činila ztráta 320 mil. Tržby dosáhly šesti miliard korun a byly o 24 % vyšší než za stejné období roku 1999.

http://www.kobp.cz/KGR_Cz/Dalsi/ARCHIV/ZT28.htm

O jejím postavení svědčí tato data:

Kategorie OBJEM EXPORTU 1993 - 2000
1 ŠKODA AUTO a.s.
2 METALIMEX a.s.
3 České aerolinie a.s.
4 OKD, a.s.
5 Barum Continental spol. s r.o.
6 SPOLANA a.s.

Kategorie OBJEM EXPORTU 2000
1 ŠKODA AUTO a.s.
2 České aerolinie a.s.
3 Barum Continental spol. s r.o.
4 METALIMEX a.s.
5 MORAVIA STEEL a.s.
6 CHEMOPETROL, a.s.
7 ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s.
8 Glaverbel Czech a.s.
9 MATSUSHITA TELEVISION CENTRAL EUROPE, s.r.o.
10 SPOLANA a.s.

Kategorie NÁRŮST EXPORTU 1993 - 2000
V této kategorii je Spolana 39

Zdroj: http://www.hkcr.cz/exporter2001.html

Příště: Konkurence aneb proč by Spolaně chtěl někdo škodit? Greenpeace a Agrofert?
JITA - osobní stránka www.futurologie.cz


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: