Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.9.2002
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >FOTOGRAFIE: Americký sen
 >POLITIKA: O sociálnědemokratickém vody kázání a vína pití…
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
 >MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s ženským stáním v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Sekačka znovu na scéně
 >POLITIKA: Kdo je Špidlův našeptávač?
 >EKONOMIKA: Máme nízké daně ?
 >ZE SVĚTA: Newyorská policie fotí digitálem
 >EKONOMIKA: ČNB proti posilování koruny
 >O KNIZE: Dvakrát o Františkovi Palackém
 >ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
 >PENÍZE: Zlato a inflace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
11.9. ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
Daniel Kvasnička

Pro zasvěcené je děsivá už jenom představa, že se zbaví sociálně demokratická vláda povinnosti přispívat institucím a organizacím na péči o staré, handicapované či jinak sociálně slabé občany. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach připravil změnu velmi čerstvého zákona o sociálním zabezpečení, která nárok akreditovaných subjektů zabývajících se sociálními službami na finanční výpomoc státu mění na pouhou možnost jim přispět. Když se to řekne slovy čísel, nezasvěcení se hned domnívají, že by si občané v takových zařízeních měli také platit ze svého. Nebo, že by "ta církev" měla také více platit a ne jen žádat stát.
Navrhovaná úprava se velice citelně dotkne stability provozu zařízení, ve kterých se lidé nemohou postarat o sebe sama, ani kdyby chtěli. Taková zařízení však ani zdaleka nemají v péči jen nábožensky založené spoluobčany. V praxi to vypadá tak, že diakonické zařízení církve či nenáboženská charitní organizace zaměstná odborné síly a v této chvíli jim musí říci, že neví, zda na ně bude mít. Opět se uchýlí k najímání a nestabilním úvazkům, které nemohou nikoho zajímat a nepřispějí ke klidu ani těm, kterým je služba určena. Milodary, které se naposled rozdávaly letos, měla nahradit dotace za přesně určených a dobře uhlídatelných podmínek. Některé organizace nedostaly letos ani 30% nákladů, rády by měly alespoň 40%. Státní zařízení, dotovaná přes okresní úřady mohly mít 70%.
Už to, že ministr Škromach včera předložil návrh vládě v rámci balíčku protipovodňových opatření ke zkrácenému projednání, je nemravný. Taková citlivá záležitost si vyžaduje citlivost. Pokud je to jeden z prvních kroků ministra, svědčí o chabém sociálním cítění, které se může projevit i později. Proto je třeba vyvolat mimořádně silnou odezvu, která informuje občany, o co vlastně jde. Páteční vyjádření České katolické charity zvedlo hladinu odporu. Bezmocným se může totiž stát každý z nás na dvě doby.


Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: