Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.9.2002
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >FOTOGRAFIE: Americký sen
 >POLITIKA: O sociálnědemokratickém vody kázání a vína pití…
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
 >MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s ženským stáním v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Sekačka znovu na scéně
 >POLITIKA: Kdo je Špidlův našeptávač?
 >EKONOMIKA: Máme nízké daně ?
 >ZE SVĚTA: Newyorská policie fotí digitálem
 >EKONOMIKA: ČNB proti posilování koruny
 >O KNIZE: Dvakrát o Františkovi Palackém
 >ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
 >PENÍZE: Zlato a inflace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.9. Výročí prokletého dne
(eff)

Právě před rokem mě volala kamarádka Marie Stantonová z Ameriky, jestli se dívám na televizi, já se nedíval, tak jsem TV zapnul a zrovna tam letadlo naráželo do mrakodrapu. Stalo se ledacos za ten rok. První reakce byla: skončilo dvacáté století, a teprve teď začíná jednadvacáté.

Asi to byla správná reakce.
Ona se ta století od sebe liší tím, že v tom novém je možné to, co by ve starém možné nebylo. Masová vražda z 11. září posunula laťku nemravnosti zase o hodně výš. Jakmile se toto mohlo stát, vládnoucí moc adekvátně odpovídá - zostří se dohled, zostří se buzerace. My už jsme sice na ledacos zvyklí, ale bůh sám suď, co nám budoucnost přinese. Státní moc se zaraduje, když se semele něco dostatečně hrozného, aby mohla utáhnout šroub: tu vrazi sestřelí mrakodrapy, tu vystoupí řeka z břehů a smete vesnice a zaplaví městské čtvrti. Všechno je dobré, všechno se hodí. Všechno se může stát dobrou záminkou k represi.

Když mi před rokem Marie volala a já se stal vzdáleným svědkem hrůzy doposud nepoznané, dovedl jsem ledacos předvídat. Napadlo mě, že i v USA se zostří poměry, ale nenapadlo mě, že vznikne střechový ouřad pro fízlování a buzeraci. Ten bude dál žít svým životem, i kdyby se nakrásně podařilo chytit Usámu (je-li na živu, i to patří k pikantériím této doby, že v otázce jeho života nebo smrti není jasno). Napadlo mě, že bude zorganizována obrovská policejní akce a ani pozdější úder proti Talibanu v Afghánistánu mě nepřekvapil - ale že se vážně mluví o "preventivní válce" proti Iráku, to mě nenapadlo.

Protože "preventivní válka" nebyla ve dvacátém století ve slovníku demokratického státníka. Protože preventivní válka je pojem natolik vnitřně rozporný a falešný, že by se ho neodvážil nikdo použít, leda snad Hitler nebo Stalin.
Ale po 11. září?
Co možné nebylo, možné je - a bude hůř. Chmurné konstatování. Ale přece byste nečekali v úvodníku 11. září jinou tóninu.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: