Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 11.9.2002
Svátek má Denisa
  Výběr z vydání
 >FOTOGRAFIE: Americký sen
 >POLITIKA: O sociálnědemokratickém vody kázání a vína pití…
 >OTÁZKY A LŽI: O Spolaně aneb mírová chemie nás taky zabije?(3)
 >MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak je to s ženským stáním v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Sekačka znovu na scéně
 >POLITIKA: Kdo je Špidlův našeptávač?
 >EKONOMIKA: Máme nízké daně ?
 >ZE SVĚTA: Newyorská policie fotí digitálem
 >EKONOMIKA: ČNB proti posilování koruny
 >O KNIZE: Dvakrát o Františkovi Palackém
 >ÚVAHA: Málo kdo rozumí, o co jde
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
 >PENÍZE: Zlato a inflace

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
11.9. PŘÍRODA: Stvořeno erozí (1)
Readers Digest


DOSUD STOJÍ Tyto vápencové sloupy, známé pod názvem Dvanáct apoštolů, vytvarovalo vlnobití a poryvy větrů.

APOŠTOLOVÉ ROZPADAJICI SE V NELÍTOSTNEM MOŘI

V jižní Austrálii Ize spatřit několik mohutných skalních sloupů čnících z more jako obří prsty. Říká se jim Dvanáct apoštolů a tvoří skupinu mořských skalních komínů7 jež v drolícím se vápenci na západ od Melbourne vytvořily nelítostné nápory vlnobití.

Dnes již toto uskupení svému jménu neodpovídá7 neboť některé z původních dvanácti sloupů se už zhroutily Moře se však dál zahryzává do stěn útesů, opracovává skálu a vyhlodává v jeskyně a brány.

Celá skupina útvarů při pobřeží časem podlehne neustávajícímu bičováni příboje, ale nové pilíře se možná vynoří z útesu.

CHODNÍK Z BALVANŮ PRO IRSKÉHO OBRA

Šestiboké sloupy Obrova chodníku (Gianťs Causeway) v Severním Irsku jsou tak přesně geometrické, že působí jako umělé výtvory. Po celá staletí byly považovány za práci legendárního hrdiny Finna MacCoola7 obra7 jenž po nich přešel a vtáhl do Skotska. Ve skutečnosti je tento „chodník" čistě přírodním jevem; výsledkem výronu lávy před 60 miliony let.

Láva se řinula prasklinami v zemi7 a vzniklo tak jezero? jež ztuhlo a vytvořilo plošinu. Část lávy se ochladila tak rychle7 že došlo k jejímu smrštění7 jehož výsledkem je 37 000 pravidelných šestibokých kamenných sloupů. Vítr, déšť a mořské vlny dotírající na skály způsobily rozdílně rychlou erozi těchto sloupů a vznikla tak neuspořádaná terasa - Obrův chodník.

ÚŽASNA SOCHAŘSKA DÍLA V MONUMENT VALLEY

Temně rudé pískovcové vrcholy v Monument Valley (Údolí monumentů) na hranicích Utahu a Arizony v USA jsou výsledkem milionů let eroze. Vítr, mráz a cyklické střídání sálavého horka a chladu vytvořily ze skal monolity, sloupy komíny a štíhlé věže. Téměř surrealistickou krajinu příkrých červenavých útesů v ploché pouštní pláni na pozadí temně modré oblohy využívá již dlouhou dobu Hollywood jako kulisu pro klasické westerny

Asi před 7000 lety přišli do oblasti lidé kultury Anasazi a usídlili se v obydlích vyhloubených ve skalách. Podnebí zde zřejmě bývalo dostatečně vlhké a umožňovalo provozovat některé formy zemědělství. Avšak před 750 lety se klima náhle změnilo, zavládlo značné sucho a Indiáni Anasaziové zmizeli.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: