Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.9.2002
Svátek má Marie
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Paměť jako posilující prostředek proti nepravostem
 >ZE STARÝCH NOVIN: Ustavení německých Čech
 >KANADA: Oklamán v Britské Kolumbii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Marťani v Jizerkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Uklízení v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Nenápadný protest
 >STATISTIKA: Zločinnost a postoj k Iráku
 >PENÍZE:Reálné zhodnocení - Jak jsme na tom?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (7)
 >ÚVAHA: Až budeme všichni na dně…
 >TÉMA:My a OSN - pohledem obyčejného exulanta
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Do kostela na skleničku
 >NÁZOR: Jedenácté září.
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (2)
 >CHTIP: Feministická pohádka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
12.9. PŘÍRODA: Stvořeno erozí (2)
Readers Digest

STVOŘENO EROZÍ

Během milionu let opracovala voda spolu s větry pozemské skály do podoby úžasných sochařských dél. Ledovce obrousily ostré horské štíty a vyhlodaly hluboké fjordy. Reky si vyhloubily kaňony a moře z útesů vymodelovalo kamenné sloupy.ČAS A ŽIVLY VYSADILY KAMEN NA PODSTAVEC

V horách amerického státu Wyoming, východně od Skalnatých hor, se po zemi válejí dokonale kulaté balvany. Některé dokonce pod nebezpečným lihlem balancují na kamenných podstavcích, jako by je tam opatrně vysadily nějaké ohromné ruce. Tyto koule - odborně zvané „konkrece" - vznikly na dně dávného mělkého moře. Základem každé byl úlomek kosti nebo ulity? kolem něhož se pomalu nabalovaly vrstvy písku a vápence. Po miliony let je pak vítr a déšť utvářely do dnešní podoby.
PYRAMIDA V SRDCI ALP

Pozorovatele a horolezce přitahuje na Matterhornu nejen jeho výška 4505 metrů, ale i pozoruhodné efektní tvar hory. Matterhorn tvoří pyramida vytesaná působením ledovců. Asi před 70 000 lety pokrývala většinu severní Evropy až čtyři kilometry silná vrstva ledu; jež drtila i Alpy Ledovec se pomalu sesouval z hor do nižších poloh a cestou jako obří dláto obráběl krajinu, zarýval se do ní a tesal, jako když sochař opracovává kus kamene.

Čtyři klesající ledovce obrušující úbočí hory z různých stran vtiskly Matterhornu tvar pyramidy s hranami ostrými jako nůž. Před 10 000 lety se světové klima oteplilo, ledovce ustoupily a odhalily vysoko čnící hrot Matterhornu; jenž se dnes vypíná na hranici mezi Švýcarskem a Itálií.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: