Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 12.9.2002
Svátek má Marie




  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Paměť jako posilující prostředek proti nepravostem
 >ZE STARÝCH NOVIN: Ustavení německých Čech
 >KANADA: Oklamán v Britské Kolumbii
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Marťani v Jizerkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Uklízení v garáži
 >PSÍ PŘÍHODY: Nenápadný protest
 >STATISTIKA: Zločinnost a postoj k Iráku
 >PENÍZE:Reálné zhodnocení - Jak jsme na tom?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (7)
 >ÚVAHA: Až budeme všichni na dně…
 >TÉMA:My a OSN - pohledem obyčejného exulanta
 >POSTŘEHY ZE SKOTSKA: Do kostela na skleničku
 >NÁZOR: Jedenácté září.
 >PŘÍRODA: Stvořeno erozí (2)
 >CHTIP: Feministická pohádka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
12.9. TÉMA:My a OSN - pohledem obyčejného exulanta
Miloslav Zíma

Obyčejný exulant spojoval po opuštění republiky s OSN jisté naděje. To mělo za následek, že psal na různé podorganisace a výbory a dožadoval se, aby OSN vymáhala u ČSSR dodržení základních lidských práv. Exulanty přitahovala OSN jako magnet. Při návštěvách v zařízeních OSN se setkávala východoevropská klientela, která kladla OSN personálu stále stejné otázky. Nejlépe se mi přitom líbili Madˇaři, kteří vehementně vyžadovali odpovědˇ na otázku, proč jim nikdo nepřišel při jejich povstání na pomoc.
Po jistém čase se u takového exulanta dostavily jisté pochyby. A sice, když dostával na jeho dopisy odpovědi jako z jiného světa, nebo když viděl přepracované zasloužilé pracovnice OSN opřené o Xerox, v plném válečném pomalování, jedna s cigaretou v koutku, druhá se kdesi drbající, zkrátka jakoby přišly odnaproti, ze 42-hé ulice, nebo když se pokusil v Ženevě bezúspěšně s personálem o rozhovor na politická témata atd. Potom, co se exulantovi zcela rozsvítilo, nechal si ukázat křeslo, ve kterém N.S. Chruščev usnul tak tvrdě, že ho nevzbudilo ani Mikojanovo kopnutí do holeně a pak se zeptal, jestli je známo ještě jedno místo na světě, kde by se shromaždˇovala tak pestrá společnost práce se štítících lidí. A hle, na jednoho se chodili dívat i nějací vedoucí oddělení různých odstínů pleti. Exulantovi bylo konečně jasné, že narazil v OSN přesně na lidi, proti kterým chtěl bláhově OSN motivovat. Jak známo, nehrála později při pádu komunismu OSN s její chartou a resolucemi žádnou roli.

Oproti veškerému očekávání nemá náš exulant ani nyní ohledně dění kolem OSN v ČR jasno. Rozjímá nad následujícími skutečnostmi: V době, kdy je každá koruna potřeba na pomoc po povodních, začne ČR v OSN předsedovat za více než 100000000 Kč. Náš exulant přemýšlí proč. S ohledem na to, že se o to misto původně ucházely celesvětově pouze dvě země, ve kterých mají mafie kvůli obrovským objemům špinavých peněz zřejmě problémy s pranim, nabízí se jako vysvětlení scénář s italskými aktovkami (igelitkami). Je ale jasné, že v takovém případě Kavan o ničem neví. Bez ohledu na ty všechny kauzy, ze kterých by jenom část musela ve fungujícím státě stačit, aby to opičkování v OSN bylo skončeno, je tu jeden aspekt s velkou váhou mezi činovníky OSN, který Kavana znemožňuje a zesměšňuje ČR a to je jeho zbabělost ohledně letu do Afganistánu. Pro exulanta není Kavan tak zajímavý, jako jeho nadřízený Svoboda, jehož prohlášení jsou vlastně tou signifikantní ubohostí celého případu. Potom, co je jasné, že Kavan trpí chronickým sebepřeceněním doprovázeným charakterovou a mentální indisposicí je na jeho představeném tento problém vyřešit. Když i ten má v hlavě jenom vlastní karieru, stojí v prostoru otázka: A co Špidla? Proč neřekne: "Cyrile, ty jseš ministr, ne ministrant ale ministr, stačí jedna věta a to Kavanovo klaunování v OSN je u konce". Proč nic neřekne? Budou tam asi zájmy. Které zájmy ČR by to mohly být mi zatím nemohl nikdo říct, tak to musí být vyšší zájmy, tedy zájmy vyšší společnosti.


Další články tohoto autora:
Miloslav Zíma

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: