Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.9.2002
Svátek má Lubor
  Výběr z vydání
 >VÝROČNÍ MANHATTANSKÁ VZPOMÍNKA
 >ZAMĚSTNANOST: Škromachovo tažení proti mládeži
 >POLITIKA: Co s tou namyšlenou Amerikou
 >SVĚT: Saddám a Putin zatím vítězí
 >NÁZOR: Sociální demokraté veřejně přiznávají, že nevěří své ideologii
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vstoupil jsem do jiného světa
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se náš Bart dobře naobědval
 >SPOLEČNOST: Povodně by mohly poučit i rodinné soudy
 >OHLAS: Výpočet daní
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (16)
 >SVĚT: Moc bezmocných národů v dlani globalizace
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (8)
 >NÁZOR: Důchodci jsou důležití jen před volbami?
 >PŘÍRODA: Obrovy slzy, dračí zuby...
 >ZDRAVÍ: Péče o poprsí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.9. Velká voda z Novy
(nov)

Již více než týden probíhá v Londýně arbitráž mezi Lauderovou společností CME a Českou republikou o výši náhrady škody. Poté, co dr. Železný odstřihl Novu od původního investora, vyvolal tento investor hned dvojí arbitrážní řízení. Za to, že Česká republika neochránila jeho investici, se k arbitráži odvolal jak pan Lauder osobně, tak jím vlastněná společnost CME, jež vyčíslila škodu na 18 miliard Kč.

První londýnská arbitráž mezi Lauderem a Českou republikou rozhodla, že ČR sice dohodu o ochraně investic porušila, ale že není žádná příčinná souvislost mezi tímto porušením a ztrátou pana Laudera, za niž je jedině odpovědné CET 21, resp. dr. Železný. Arbitráž ve Stockholmu mezi CME a ČR dopadla hůře - vynesla verdikt, že za ztráty CME ČR odpovědna je.
ČR sice odpověděla žalobou u švédského odvolacího soudu kvůli procesním pochybením, ale dokud nebude znám verdikt (a to ve prospěch ČR), není nic, co by mohlo zastavit právě probíhající arbitráž v Londýně o výši náhrady. Vzhledem k předchozímu rozhodnutí, jež konstatovalo, že ČR zákony k ochraně investic porušila, není ve hře zprošťující výnos, ale spíše to, kolik budeme cvakat, zda plných 18 miliard nebo o fous méně.

Hrozí tedy reálné nebezpečí, že kromě 35 miliard (podíl eráru na škodách) za letošní záplavy vyplázneme na daních ještě 18 miliard za Železného "povodeň" Nova. Nemusí tomu ale tak být, neboť se objevily náznaky, že vláda by mohla mít pro pana Laudera speciální "povodňový balíček" s náplastí.
Pan Lauder se již několikrát nechal slyšet, že místo peněz by přijal kompenzaci ve formě TV licence. Ačkoli premiér Špidla opakovaně popřel, že by byl ochoten na takový handl přistoupit, neboť to mediální zákon nedovoluje, současně zahájený útok ministra kultury Dostála na Radu pro rozhlasové a TV vysílání rozehrává jiný scénář. Kandidatura dr. Železného v senátních volbách, aniž by přerušil svoje vystupování v pořadu "Volejte řediteli", totiž cestu ke Špidlou odmítnutému handlu otevřela. Dostál již sonduje ve Sněmovně, zda by jeho návrh na odvolání stávající RRTV získal dostatečnou podporu, a nová, blokem ČSSD/Koalice (a komunistů) zvolená rada by měla v Železného "nekalé" předvolební kampani dostatečnou záminku, aby "jeho" Nově vysílací licenci odejmula. Pak už by nic nebránilo tomu, aby pan Lauder mohl dostat svůj "povodňový balíček".

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: