Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.9.2002
Svátek má Ludmila
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Milionářská daň a sociální spravedlnost.
 >DOPRAVA: Povede po pražském nábřeží kpt. Jaroše nová magistrála?
 >POLITIKA: Čeká nás únor 1948
 >POLITIKA: Jak dlouho budeme platit za povodně?
 >MROŽOVINY: Železný vévoda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: I orel si much zalapá
 >PSÍ PŘÍHODY: Každý má svůj strach
 >POLITIKA: Je na vině Marvanová nebo špatný volební zákon?
 >POLITIKA: To kalné ráno 14. září...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLITIKA: Proč Václav Havel nehájí Hanu Marvanovou?
 >Z ORDINACE: Cesta do práce
 >ZE ŽIVOTA: Dobrovolníkem v Čechách
 >PŘÍRODA: Dinosauři
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce - závěr

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.9. POLITIKA: Je na vině Marvanová nebo špatný volební zákon?
Boris Šťastný

Současná vládní krize, vyvolaná neúspěšným hlasováním o návrhu daňové reformy, byla způsobena zdánlivě jednoduchou věcí. Hana Marvanová už nevydržela a tentokrát zvedla ruku podle vlastního přesvědčení a slibů, které dala svým voličům. Tím udělala pěkně tlustou čáru přes rozpočet socialisticko-lidovecké mašinérii i korytářům ve vedení její strany. Tak málo stačilo k rozkymácení pár měsíců staré vlády.

Naše politická scéna je pořádně zablokovaná již třetí volební období, tedy od roku 1996. Již šest (!!!) let není možné postavit stabilní většinovou vládu. Již potřetí rozhoduje o budoucnosti naší země jeden hlas a během několika hodin či dnů budeme zřejmě mít další vládu menšinovou.

Každý soudný člověk si musí položit otázku, čím to je způsobeno. Odpověď je jednoduchá. Může za to špatný volební zákon. Díky neexistenci většinového volebního systému v České republice, mimo jiné, určuje stabilitu vlády potřetí v krátkém čase jeden člověk. Opakovaně se volí nestandardní řešení.

Unie svobody ztratila veškeré programové zásady a dala se do holportu s levičáky. A socialisté s lidovci teď nejspíše budou muset spolupracovat s komunisty, chtějí-li své levicové návrhy prosadit. Komunisté se zachovali geniálně. Mohli nechat daňové zákony lehce projít vyklizením sálu, ale neudělali to. Uvědomili si totiž, že takhle ze Špidly mohou dostat víc. ODS v minulosti již mnohokrát poukazovala na nutnost změny volebního zákona. Vždy však byla řadou svých politických oponentů - včetně pana prezidenta - kritizována. Zajímavé je, že mezi největšími kritiky byli právě unionisté. Těm se však jejich postoj tentokrát šeredně vymstil. Nejenže museli převléknout kvůli několika postům kabát naruby a oklamat své voliče, teď budou možná z vlády zcela vyhozeni. Nejhůře se asi cítí politický turista Pilip. Jeho vize postu v Konsolidační agentuře, za který byl ochoten vyměnit zbytek důvěry unionistických voličů, se mu hroutí před očima. Snad budou z vlády vyhozeni a Pilipa a jeho spolutrafikanty vynese jejich členská základna v zubech. Pokud tam tedy ještě někdo zůstal.
A ODS by měla trvat na okamžitém hlasování o důvěře vládě, aby se ukázalo, jestli komunisté náhodou během pár týdnů nezměnili názor a zda soudruzi Pilipovci definitivně nezešíleli.

MUDr. Boris Šťastný
Praha, 14. 9. 2002
Autor je místopředsedou ODS v Praze 10
E-mail: stastny@odspraha.cz


Další články tohoto autora:
Boris Šťastný

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: