Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 16.9.2002
Svátek má Ludmila
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Milionářská daň a sociální spravedlnost.
 >DOPRAVA: Povede po pražském nábřeží kpt. Jaroše nová magistrála?
 >POLITIKA: Čeká nás únor 1948
 >POLITIKA: Jak dlouho budeme platit za povodně?
 >MROŽOVINY: Železný vévoda
 >RODINA A PŘÁTELÉ: I orel si much zalapá
 >PSÍ PŘÍHODY: Každý má svůj strach
 >POLITIKA: Je na vině Marvanová nebo špatný volební zákon?
 >POLITIKA: To kalné ráno 14. září...
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLITIKA: Proč Václav Havel nehájí Hanu Marvanovou?
 >Z ORDINACE: Cesta do práce
 >ZE ŽIVOTA: Dobrovolníkem v Čechách
 >PŘÍRODA: Dinosauři
 >SERIÁL: Příběh zapeklitého starce - závěr

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
16.9. PŘÍRODA: Dinosauři
Readers Digest

OHROMUJÍCÍ NÁLEZ Na zkamenělém otisku kostry ještěra rodu Archeopteryx jsou vidět nezřetelné otisky opeřených křídel a ocasu.

BYLI OPEŘENÍ DINOSAUŘI PŘEDKY PTAKŮ?

Původ ptáků je už dlouho jedním z největších tajemství evoluce. Úžasný soubor fosilií z čínské provincie Liaoning však nasvědčuje tomu, že dnešní ptáci by mohli být potomky opeřených dinosaurů. Na začátku období křídy před 120 miliony let se na tuto oblast snesla oblaka vulkanického popela; a vzniklo tak jezerní dno bohaté na zkameněliny. Místní rolníci objevili při kopání v zemi zkamenělinu živočicha o velikosti kuřete s jemnými vroubky svědčícími o opeření s tenkými dutými brky.

Od dob původního objevu se našli i jiní ještěři s peřím - zachovali se tak dokonale, že lze pozorovat veškeré detaily jejich koster, pařátů, zobáků i per. Byli to masožraví ještěři podřádu Theropoda (pro nějž jsou charakteristické pouze tři funkční prsty na zadních končetinách), kteří žili před 120 miliony let.

Ačkoli byli porostlí hustým prachovým peřím, nebyli schopni létat - pouze poskakovali a ocas používali k udržování rovnováhy.
SNAHY 0 ZMRTVÝCHVSTÁNÍ MAMUTŮ

Při experimentu s nádechem senzace se vědci pokoušejí získat DNA ze zmrzlých těl mamutů a opět tak tohoto živočicha přivést k životu.

Zmrzlé mršiny mamutů, kteří vyhynuli asi před 10 000 lety se vyskytují po celé Sibiři. Jeden kus se zachoval tak dokonale, že mu mezi zuby a v žaludku ještě zůstala tráva z poslední pastvy.

Aby se dala izolovat kvalitní DNA; musí jít o mamuta, jenž po smrti zmrzl velmi rychle. Vědci doufají, že spermatem získaným z mamutích gonád bude možno oplodnit živou slonici a přivést tak na svět křížence slona a mamuta. Řada odborníků však o úspěchu procedury pochybuje a otázkou je; zda by byl výsledný hybrid vůbec schopen přežití

Mamuti potřebovali k životu ohromné množství rostlinné potravy a chuť k jídlu přiváděla některé jedince příliš těsně k okrajům hlubokých slatinných jezírek, do nichž se pak propadali a hynuli.

KANADSKÉ POHŘEBIŠTĚ DINOSAURU

Dinosauří park v neúrodném vnitrozemí kanadské Alberty nese jméno podle bohatého naleziště zkamenělin,

Byly zde vykopány pozůstatky řady veleještěrů z období pozdní křídy před 75 miliony let, patřících k 38 různým druhům; mezi nimi bylo nalezeno i 150 kompletních dinosauřích koster. Dnes sice v této části Alberty převládá suchá krajina stolových hor; skalních sloupů a kaňonů, v období křídy zde ovšem panovalo horké subtropické podnebí. Zdejšími bujnými pralesy a mokřinami se potuloval Hadrosaurus - býložravý ještěr s kachním zobákem. Fosilie, jež dnes nacházíme, jsou většinou pozůstatky dinosaurů7 kteří zapadli do močálů nebo řek, kde jejich kosti rychle pokryly vrstvy usazenin. V průběhu milionů let sedimenty ztvrdly a z dinosauřích těl se staly zkameněliny. V době ledové před 15 000 lety odsunul horninu postupující ledovec a fosilie se vynořily na povrch.


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: