Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.9.2002
Svátek má Naděžda
  Výběr z vydání
 >Z AUSTRÁLIE: Volby a skleróza.
 >EKONOMIKA: Oživení bude pozvolné
 >POLITIKA: Infantilní reakce na prohru
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Názor demokratické většiny aneb Absurdní loutkové divadélko 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z motocyklového výletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Další neviditelný pes
 >TÉMA: Marvanová a i Kavan dávají svým chováním najevo nač jsou smlouvy?
 >POLITIKA: Principiálnost na pranýř!
 >TÉMA: Pan Špidla a paní Marvanová,dvě smutné postavy.
 >POLITIKA: Bohužel vláda nepadla
 >POLITIKA: Inzerát - Hledá se prezident
 >ARCHITEKTURA: Molochov
 >TÉMA: třikrát Marvanová
 >ZDRAVÍ: Velikost prsou a správná volba
 >Peníze pro bohaté

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
17.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Názor demokratické většiny aneb Absurdní loutkové divadélko 2
Jan Kovanic

Vládní krize na obzoru! Co se stalo? Napadl nás nepřítel? Povodeň zničila Hrad, který sjel na Strakovku a zasypal v ní všechny ministry? Ne - to jenom z naší pimprlové vlády vyhazují Špejbl s Hurvínkem kamarády Máničky! Pro neposlušnost - a neochotu "respektovat názor demokratické většiny".

Tedy ne že by šlo o vládní krizi. Pouze o "rekonstrukci vlády". Tak mlnil hned v pátek po nepovedeném hlasování o vládní daňové reformě Hurvínek Cyrda Svoboda. Špejbl Špidla pak řekl, jak by si takovou rekonstrukci představoval: Bez ministrů Unie svobody. Po víkendových variacích na toto téma zopakoval v pondělí Špejbl stejnou představu úřadujícímu předsedovi US-DEU Žerykovi Pilipovi.

Takže "rekonstrukce". Jenom tři ministři, přesněji všichni ministři jedné z koaličních stran, by měli podat demisi. Tedy ještě přesněji - tři ministři Koalice, která tvoří s vítězkou letošních voleb ČSSD vládní koalici. Ministři Koalice ve vládě vlastně zvostanou, jenom to nebudou členové Unie svobody - Demokratické unie, pouze členové Křesťanskodemokratické unie - Československé strany lidové...

Ne, kdepak, nejde o to, že by měli odstoupit zrádcovští ministři. Měli by odstoupit ministři zrádcovské strany, která si neumí udělat pořádek ve vlastních řadách. Jejich bývalá šéfka a současná dočasná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Mánička Marvanová zlobila. A Žeryk ji nedokázal umravnit. Možná, kdyby Mánička odstoupila nejen z funkce místopředsedkyně sněmovny, ale vůbec i z poslanectví, pak by Špejbl slevil ze svého spravedlivého rozhořčení, a třeba by ve vládě nechal aspoň hodného Fridolína Mlynáře. Jenže s Máni je těžká řeč. Ohání se nějakými hlasy voličů a nehodlá "respektovat názory demokratické většiny", jak se zlobil Žeryk Pilip.

Názory "demokratické většiny"? Ano, demokratické většiny republikového výboru strany. Ne názor voličů, u kterých Žeryk propadl (mimochodem nebyl ani zvolen předsedou své strany - jen ho zastupuje - právě po odstoupení Marvanové). Ne názor členů strany - ale názor většiny úvé - tedy republikového výboru strany.

Žeryk Pilip má na demokracii stejný názor, jaký měli kdysi komunisté - ti tomu říkali "demokratický centralismus" a vypadalo to zhruba takto: Nejdřív se hádaly dvě až tři kliky v politbyru (něco přes deset lidí). Kdo vyhrál, ten prosadil svůj názor - přes stranickou disciplinu nejdříve v Ústředním výboru Strany, no a pak směrem shora dolů to odkejvala celá milionová základna KSČ. (Tehdy vzniklo výstižné paslovo "odsouhlasit". Jak se dodnes hodí!) Tato "vnitrostranická demokracie" byla "základní zásadou výstavby komunistických stran leninského typu". (Aspoň podle Slovníku cizích slov, Státní pedagogické nakladatelství Praha, 1966.)

Mánička ještě ke všemu podváděla. Dělala, že jako jde na toaletu, takže sněmovna se honem chystala schválit daňovou reformu. Tedy zákony, které naši sociální demokraté prosazují už delší dobu, ale kvůli vytvoření vládní koalice od nich museli odstoupit. Letní potopeň se pak stala vítanou záminkou se k nim vrátit. A bylo by to bývalo prošlo většinou 99 hlasů proti 98. Kdyby Mánička svou toaletu zrádně nezrychlila!

Takže bylo přítomno 198 poslanců a 99 hlasů pro vládní návrh zákona nestačilo na většinu. Kdepak byli dva fluktuanti? Hloupý Honza dlí v New Yorku. Tam v čele Valného shromáždění OSN právě píská zápas o Írák - a možná i vypuknutí už několikáté třetí světové války. Vzkazuje: "Poslaneckého mandátu se vzdát rozhodně nehodlám. Můj hlas vládní koalici nechyběl, protože o ten jeden hlas opozice byla ochotna svůj počet zmenšit." (Hospodářské noviny, 16.9.2002) Neboť ČSSD mají s komunisty uzavřenu dohodu! Chybějící komunista Houzák je ovšem nemocný. A neuzdravil by se, ani kdyby přijel Honza Kavan. Avšak on se jednou uzdraví či za něj nastoupí náhradník - a pak uvidíme, jak budou fungovat takovéto dohody.

Ale pomysleme dále. Špejblovi Špidlovi by se líbilo, kdyby všechny loutky v jeho divadýlku sepsaly slib věrnosti, že vždy a za všech okolností budou podporovat vládní návrhy v parlamentu. Jenže nepodepsali. (Přesto chtěl být Špejbl režisérem kusu zcela jiného druhu divadla - totiž Našich furiantů! Předložil celý "povodňový balíček" najednou. Připomínky nebyly povoleny. Ono by leccos prošlo - něco s podporou KSČM, něco s podporou ODS.) Ale co tak udělat opravdu významnou a smysluplnou reformu naší demokracie?

Špejbl Špidla žádá od svých lidí věrnost straně (sobě). Hurvínek Svoboda má zkušenosti s poslušností svých katolických oveček víře pravé (sobě). Žeryk Pilip právě objevil přednosti prosazování myšlenek demokratického centralismu (sebe). Čert Klaus prakticky používá ve výběru kandidátů ODS na místa senátorů, poslanců a primátorů taky názor demokratické většiny, tedy té relevantní části většiny (sebe). No a pro Joudy komunisty není diktatura proletariátu nic nového. (Mimochodem, v Rusku, jak mě to jen napadlo, má celkem úspěch myšlenka, kterou prosazuje car Putin: "Řízená demokracie.")

Což tedy vytvořit pouze virtuální parlament, ve kterém by neseděli skuteční živí lidé, ale jejich hlasy by měli k dispozici rovnou šéfové partají? To by se ušetřilo peněz za demokratickou žvanírnu! Tuto variantu už v praxi uvedli soudruzi Lenin a Hitler.

Hloupý Honza Kavan vymyslel další možnost: Když za každého chybějícího poslance "vládní většiny" bude dobrovolně chybět poslanec "opozice", tak vlastně stačí, aby ve sněmovně byli pouze dva poslanci vládní! V současnosti tedy Hurvínek se Špejblem. Matematicky to vyjde nastejno. Zůstává rozdíl dvou hlasů. Ať už zvítězí většina 101-99, 99-97 nebo 2-0!!! Demokracie by neměla být ohrožována nemocemi a pracovními povinnostmi poslanců. Ani ucpanými hajzlíky. Všechno to dobré, co koaliční vláda připraví, bude pak schváleno. A žádná Mánička už nebude zlobit. Nikdy. Názor demokratické většiny zvítězí na věčné časy.

Ale pak to nebude taková sranda, až se rozhrne opona.

Dopsáno v Praze dne 16. září 2002, 15:55

PS: V onom citovaném slovníku bezprostředně po hesle "demokracie" následuje heslo "demolice".

PPS: Omlouvám se Spejblovi a všem dalším poctivým pimprlatům.

Viz i Šamanovo doupě z 4.7. 2002 Absurdní loutkové divadélko


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: