Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.9.2002
Svátek má Naděžda
  Výběr z vydání
 >Z AUSTRÁLIE: Volby a skleróza.
 >EKONOMIKA: Oživení bude pozvolné
 >POLITIKA: Infantilní reakce na prohru
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Názor demokratické většiny aneb Absurdní loutkové divadélko 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z motocyklového výletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Další neviditelný pes
 >TÉMA: Marvanová a i Kavan dávají svým chováním najevo nač jsou smlouvy?
 >POLITIKA: Principiálnost na pranýř!
 >TÉMA: Pan Špidla a paní Marvanová,dvě smutné postavy.
 >POLITIKA: Bohužel vláda nepadla
 >POLITIKA: Inzerát - Hledá se prezident
 >ARCHITEKTURA: Molochov
 >TÉMA: třikrát Marvanová
 >ZDRAVÍ: Velikost prsou a správná volba
 >Peníze pro bohaté

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
17.9. Z AUSTRÁLIE: Volby a skleróza.
George Švehla

Minulý víkend jsme tu měli volby do místních zastupitelských úřadů. Protože to byly "jen" místní volby, tady u nás v "Opičích horách", tak předvolební oblbování voličů probíhalo jen "low key", tedy umírněně. Nějaké ty inzeráty kandidátů v místních novinách a nebo propagační letáčky ve schránkách, kde nám, voličům, oznamovali, že právě oni jsou ten správný muž a nebo žena kdo nás má zastupovat a hájit naše zájmy v místní správě. Vše bylo ohlášeno na sobotu a jak už je u klokanů zvykem, tak milé volby byly povinné.

Počasí se ten den vyvedlo. Bylo jako z reklamní turistické brožury, nebe blankytné až do zpitomění. V tělocvičně naši místní základní školy byl už od časného rána cvrkot. Byla změněna na volební místnost. Volební budky, urny, informační tabule a bariéry usměrňující tok voličů byly vyvedené z papundeklu a určené k recyklaci hned po volbách. Před školou se chystaly hloučky agitátorů jednotlivých partají s náležitým propagačním materiálem na příliv voličů. Všichni svorně vedle sebe v družné sousedské zábavě. Vždyť bydlíme v "country", tedy na venkově a hodně lidí na rozdíl od City se tu navzájem zná a navíc jsme v civilizované zemi. První voliči se začali trousit v 8 hodin ráno. Agitátoři před školou se postarali o to aby každý dostal do pěstičky propagační lístek na tu a nebo onu partaj a hlavně NÁVOD jak ji volit.

Jak jsem se už zmínil, volby zde jsou povinné a tak účast jistě byla jistě vysoká. Za pokutu 40 klokaních dolarů za neúčast to nestojí. A je to tak dobře, i když zde nehrozí tak vysoká neúčast na věcech obecních jako v CZ. Avšak tuším, že v krásném počasí jako bylo v sobotu by byla účast na volbách slabší, i když Australané jsou občansky uvědomělí a svoje povinnosti občanů berou jako čest a privilegium. Ve volební místnosti se každý volič nejprve "zaregistruje", což spočívá v tom, že u stolečku řeknete úředníkovi svoje jméno a adresu, on vás vyhledá v seznamu voličů, odškrtne vás a dá vám volební lístky. Žádná identifikace zda jsi ten který říkáš. Občanky a nebo jiné identifikační karty zde zatím nejsou a lidem se věří. Toho jde ovšem i zneužít, takže nevíme jestli ti co byli volit byli skutečně ti co jsou na seznamu. Kdo nesouhlasí s nabízenými kandidáty, tak může svůj hlas znehodnotit. I vysoké procento znehodnocených hlasů poskytuje obraz smýšlení většinové společnosti. Něco politikům k přemýšlení. To ovšem jen za předpokladu že tito po vítězství o takových věcech vůbec uvažují.

Tedy, počasí bylo nádherné, jarní vzduch omamně voněl stovkami kvetoucích kytek, keřů a stromů. Jak stvořené k jakékoliv činnosti pod širým nebem. A tak jsme se s mojí ženou Mílou činili. Sice jen kolem domku a zahrádky, ale o to více. Když se už odpoledne klonilo k druhé půli, tak jsme si řekli, že by bylo záhodno vzít našeho psa Ferdu na procházku aby z toho krásného dne taky něco měl a nemusel furt poletovat jen po zahradě a nebo čmuchat po baráku. Žádná velká túra, ty se odehrávají brzy ráno s páníčkem, odpoledne jen po okolních ulicích a na vyhlídku do buše. Na zpáteční cestě jsme se stavili v "našem" místním supermarketu, kde jsem koupil "na mls" zmrzku a šlehačku. Když jsem u pokladny platil, tak se mě přátelský pan majitel ptal jestli jdeme od voleb. Hlavou mě blesklo: "vidíš, vole, zase jsi na něco zapomněl"a jemu jsem po pravdě odpověděl, že od voleb nejdeme a že jsme na ně oba s mojí ženou zapomněli. Ještě jsem panu majiteli poděkoval, že nám ušetřil 80 dolarů, vyšel z kvelbu a oznámil tuto radostnou novinku Míle. Nejprve jsme zauvažovali nad svojí sklerózou a pak zda jít volit hned a nebo se napřed zkulturnit a pak jít za svojí občanskou povinností. Čas byl však už pokročilý a my přesně nevěděli kdy se volební místnost zavírá, tak jsme se rozhodli jít volit hned. Tak jsem se vrátil do kšeftu, sáček s dobrotami a penězi jsem po promluvě s panem majitelem vrznul do zasklené mrazící skříně k ostatním zmrzlinám a jiným mraženým dobrotám a odešli jsme i s Ferdou volit. Tady proběhlo vše nadmíru hladce, voličů už bylo poskrovnu, většinou takoví jako my, co šli na poslední chvíli, protože něco dělali a nebo se jen radovali z překrásného dne. Také jsme tam potkali jednu "sousedku" z "naší" ulice. Ta měla velice slušivý a originální "make up". Oblečení, vlasy, ruce i obličej měla pocákaný bílou barvou a byla v kalupu, protože si zrovna v domečku malovala interiér a doma jí schla barva. Tak jsme aspoň vyrozuměli z kratičké konverzace. Na zpáteční cestě jsme se stavili v supermarketu, kde jsem si vyzvedl uschovaný sáček s dobrotami, opět poděkoval panu majiteli za ochotu a úsporu pokuty za neúčast na volbách a vydali se k nedalekému domovu. Cestou nás napadlo, jak to je fajn bydlet kde bydlíme. Nejen krásné okolí, ale i lidé. Sáček i s penězi v každému přístupné mrazící skříni by asi v centru jakékoliv metropole dlouho nevydržel.

Den se nakonec vydařil. Práce byla udělána, Ferda byl "provětrán", pro naši mlsnost jsme díky jiným úspěšně potřeli naši sklerózu, odvolili a ušetřili 80 dolarů a tak jsme spokojeně zakončili jeden krásný australský jarní den. Teď už jen budeme čekat na výsledky voleb. Ne že by se něco moc změnilo, ale přesto je dobré vědět na koho se obrátit když je třeba provětrat věci obecné.

George Švehla 16/9/2002


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: