Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 17.9.2002
Svátek má Naděžda
  Výběr z vydání
 >Z AUSTRÁLIE: Volby a skleróza.
 >EKONOMIKA: Oživení bude pozvolné
 >POLITIKA: Infantilní reakce na prohru
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Názor demokratické většiny aneb Absurdní loutkové divadélko 2
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příhoda z motocyklového výletu
 >PSÍ PŘÍHODY: Další neviditelný pes
 >TÉMA: Marvanová a i Kavan dávají svým chováním najevo nač jsou smlouvy?
 >POLITIKA: Principiálnost na pranýř!
 >TÉMA: Pan Špidla a paní Marvanová,dvě smutné postavy.
 >POLITIKA: Bohužel vláda nepadla
 >POLITIKA: Inzerát - Hledá se prezident
 >ARCHITEKTURA: Molochov
 >TÉMA: třikrát Marvanová
 >ZDRAVÍ: Velikost prsou a správná volba
 >Peníze pro bohaté

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
17.9. POLITIKA: Principiálnost na pranýř!
Prostě Gentleman

H. Marvanová udělala to, co považovala za správné: nehlasovala pro povodňový daňový balíček. Mimo jiné proto, že nebyl v souladu s programem US, či proto, že v zájmu hladkého průchodu se poslanci dohodli na tom, že se balíček odhlasuje en bloc, bez možnosti se vyjadřovat k jednotlivým pasážím.

Reakce nejen ČSSD, ale i mateřské strany, je trapná a hysterická. Nelze prý připustit, aby kabinet stál na hlasu jednoho poslance (Špidla, Pilip, Svoboda). Ptám se, kolik hlasů je potřeba? Ať si poslanci odhlasují, jak se bude rozhodovat, ale pokud hodlají respektovat vůli voličů, musí hrát s těmi kartami, které mají. Nebo ať jdou od toho! Špidla ztratil svůj pověstný glanc a označil jednání Marvanové za infantilní. Hlasovat podle svědomí a přesvědčení je tedy podle premiéra infantilní, to je opravdu názor hodný demokratického politika. Mrazí mě z toho. Nezbývá než dát do ústavy vedoucí úlohu ČSSD, a jednomyslnost v hlasování a 99% účast ve volbách je jen otázkou času. I Gross se nechal unést, prý nemůžeme (tedy oni, vládnoucí "my-oni") při každém důležitém zákonu "prodělávat takové porody a čekat, jak se jedna poslankyně vyspí". Tento výrok ukazuje nad jiné jasně politický marasmus, který zasáhl naši politickou garnituru. Absence nejen slušnosti, ale i vnímání pravidel hry. Vztek, že věci nejsou tak, jak si ti, kdo cítí svou převahu, představují. Slova ztrácejí význam. Marvanová, porušila dohodu, ta, které dal parlament, tedy ČSSD, jasně najevo, jak se dohody dodržují: do vedení sněmovny ji volili čtyřikrát, ve vedení mediální rady není dosud. Nicméně to prý porušení dohod není.

Postoj mateřské US je ostuda nad ostudu. Pro udržení si pašalíků je partaj ochotna jít tak daleko, že po Marvanové žádá, aby se vzdala poslanectví, aby ji nahradil někdo hodný, kdo bude držet basu a nebude komplikovat ambice politicky vyhaslé a v podstatě mrtvé straničky. Máš právo na svůj názor, říká Pilip, ale jen u zásadní věci jako eutanazie nebo víra, a myslí to tento politický zombie vážně. Charakterní nezávislí unionisté, Karásek a Fišerová, kteří měli plno řečí, jak budou postupovat a hlasovat přísně podle svého ušlechtilého svědomí, se nezávisle a svědomitě přidali k hejnu a vyzvali Marvanovou, aby odstoupila.

A Špidla nevzrušeně nabízí KDU menšinovou vládu, bez US, která je jen na obtíž, s Grebeníčkem jedná o eventuální podpoře, která by neporušila bohumínské ujednání o spolupráci s touto oživlou relikvií minulých dob. Za jeden jediný prohřešek proti tomu, že nalajnované rozhodnutí, jímž si byl s ohledem na postavení ČSSD v koalici jist, požaduje sebevědomě demisi všech ministrů US - politický kolektivní trest, to je nóvum. Nabízená alternativa je také úžasná: písemný závazek, že v klíčových hlasováních US vládu podpoří: loutková demokratická vláda. Myslím, že vejdeme do politických učebnic.

Političtí komentátoři se samozřejmě ostře dělí na příznivce a odpůrce tohoto kroku "infantilní" političky s tím, že odpůrci mají často záviděníhodné jasno typu "každého soudného člověka" by napadlo, že tím umožní spolupráci vlády s komunisty, popřípadě že je do náručí KSČM vehnala. Jisté je jen to, že to vláda bude velice ochotně tvrdit, pokud k tomu dojde. Už se těším, jak se pružně vyloží zákaz spolupráce přijatý na bohumínském sjezdu.

Marvanová samozřejmě není vzorem politických ani lidských ctností. Je jako každý druhý. Myslet si, že politik je něco ušlechtilého, je nesmysl. Jenže stát si za svým názorem je pracné a v politice ještě pracnější. Zdá se, že takové politiky nepotřebujeme.

Gentleman


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:
Prostě Gentleman

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: