Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.9.2002
Svátek má Kryštof
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Pohyb na palestinské scéně
 >POLITIKA: Ansámbl ze scény !
 >POOHLÉDNUTÍ: Rudá záře nejen nad Kladnem?
 >POLITIKA: Za vládní krizí je boj v ČSSD
 >MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ze života starého mládence
 >PSÍ PŘÍHODY: Výhoda ježdění na motorce
 >PRAHA: Bohorovný pražský magistrát.
 >POLITIKA: Kotrmelce
 >PŘÍRODA: Mravenci jsou dobří spojenci
 >TÉMA: Špatný je volební systém, ne Marvanová
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (17)
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů vrcholí
 >ŠKOLA: Potřebujeme ministerstvo školství?
 >ZDRAVÍ: Jak odhalit vřed

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
18.9. POLITIKA: Ansámbl ze scény !
Jan Zahradil

Mágové hlavních deníků, samozvaní arbitři veřejného mínění i všeználci demokratických procedur z řad "občanské společnosti" po měsíce pečlivě uhrabovali cestičky Špidlovu koaličnímu týmu. S výjimkou Tošovského půlroční epizody neměla zatím žádná vláda tak pozitivní "image", jako ta stávající. Čerstvá, skvělá, korektní, neomylně nás vedoucí do kvetoucích zahrad Evropské unie - toť její mediální obraz v kostce.

Teď má celý provládní kulturně-mediální establishment problém. Jsem zvědav, jak si poradí s interpretací současné vládní krize. Před pár měsíci se přece zdálo všechno báječné a svět české politiky byl pro všechny výše zmíněné jednoduchý. Voliči ztrestali nenáviděnou ODS za její aroganci, poslali k ledu zločin na demokracii jménem "opoziční smlouva" a před zpátečnickými nacionalisty dali přednost příjemným a milým tvářím "nového stylu". Teď se tento zářný obraz jasné budoucnosti díky Haně Marvanové (dále HM) jaksi zamlžil. Kudy ze šlamastyky ven a hlavně - jak to vysvětlit občanovi, aby správně pochopil a netápal ? Velebit HM za její neústupnou věrnost svému programu a pranýřovat Pilipa, kterému narušila jeho domluvenou sesli v Konsolidační agentuře ? Nebo naopak zavrhnout HM jako nevypočitatelného a nespolehlivého chaota a pochválit zbytek Unie svobody za dodržování dohod a vládní loajalitu ? Jaké dilema. Zatím se zdá, že ve většině komentářů vítězí výklad první. Jistě, není pochyb, že "pragmatické křídlo" Unie svobody předvádí mimořádně nechutné divadlo. Napřed dovedli svou "pravicovou" stranu do vyhraněně levicové vlády, v níž ovšem od začátku hráli roli pouhé nedůstojné vycpávky. Nyní se kvůli udržení v této vládě, popř. vládních agenturách, dokonce pokusili vyštípat z parlamentu svou bývalou předsedkyni, ještě před několika měsíci považovanou téměř za ikonu. Ale ani HM není pouhou nevinnou mučednicí v rukou otrlých cyniků a za svůj výkon nezaslouží zdaleka absolutorium. Její chování, které může někomu připadat jako esence morálních a zásadových postojů, může být daleko spíše odrazem psychické přepjatosti a nevyrovnanosti, která do politiky nepatří a z HM činí skutečnou "neřízenou střelu". Hlavní je tedy obrázek, který vládní krize poskytla o Unii svobody jako o celku, nikoliv o jeho jednotlivých subčástech.

Projekt US vznikl pouze z osobních animozit a osobních ambicí, nikoliv z programové autenticity. Tato strana byla duhovou mediální bublinou bez skutečné členské základny a zakotvení v regionech či okresech. České politice nepřinesla doslova a do písmene nic, pouze znejasnila jinak celkem přehledně definované politické spektrum, přispěla k roztříštění pravice a zbytečně na sebe stáhla část pravicových voličů. Teď se ukazuje, že podobné, uměle vzniklé novotvary končí většinou stejně jako začaly. Lze si jen přát, aby předsmrtné křeče netrvaly v případě US příliš dlouho a aby celý tento ansámbl pokud možno rychle a bezbolestně (i když některé to bude bolet) zmizel ze scény.


Webová stránka Jana Zahradila
Další články tohoto autora:
Jan Zahradil

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: