Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.9.2002
Svátek má Kryštof
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Pohyb na palestinské scéně
 >POLITIKA: Ansámbl ze scény !
 >POOHLÉDNUTÍ: Rudá záře nejen nad Kladnem?
 >POLITIKA: Za vládní krizí je boj v ČSSD
 >MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ze života starého mládence
 >PSÍ PŘÍHODY: Výhoda ježdění na motorce
 >PRAHA: Bohorovný pražský magistrát.
 >POLITIKA: Kotrmelce
 >PŘÍRODA: Mravenci jsou dobří spojenci
 >TÉMA: Špatný je volební systém, ne Marvanová
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (17)
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů vrcholí
 >ŠKOLA: Potřebujeme ministerstvo školství?
 >ZDRAVÍ: Jak odhalit vřed

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.9. Krize zažehnána, koza žije
(eff)

Krize zažehnána a zůstala po ní pachuť cibule, jíšky a propocených peřin, jako kdyby člověk koukal na pavlačovou scénu na Žižkově před padesáti lety. Z banálního hlasování se vyvinula aféra zcela zbytečná: Vladimír Špidla, tento muž kamenné tváře, ledového srdce, asketa s kompjůtrem v hlavě vyletěl jako Kaučukovej dědek, bouchly mu saze, když Marvanová hlasovala proti zvýšení daní, a už to jelo. Křehká rovnováha vládního domečku z karet, stojícího na deštníku vybalancovaném pavím perem a ohořelou špejlí, se zakymácela. Komunisté hned vycítili příležitost, zanárokovali posty na ministerstvech (zatím jen náměstkovské) a Václav Klaus dal najevo, že se ochotně spojí s "pragmatickým křídlem", jen když se podaří toho odporného Špidlu odstranit.

Řešení bylo prosté: unie dala šalamounský návrh, že se klíčové návrhy zákonů předjednají v klubech a nepůjdou do parlamentu dřív, než je kluby schválí. To je asi takový nápad, jako že si vezmu paraple, když venku prší. To by mělo být samozřejmostí. Každý kdo se o věc minimálně zajímá věděl, že přes Marvanovou milionářská daň neprojde - o to se mohli pokusit jen lidé bez mandátu (a všeho možného dalšího) typu Ivana Pilipa. O to právě šlo, že Špidla přesvědčen o svém titánském rozměru, prostě nařídil "své 101-Kavan většině" aby hlasovala jak na drátkách. Sociální demokracie o unionistickém návrhu rokovala v úterý odpoledne a dá se čekat, že ve středu ráno definitivně krizi odtroubí. A lidovci svoje "pryč s unionisty" odtroubili už o víkendu.

Nakonec z toho zbude jen vzpomínka na poněkud trapnou epizodu. Sociální demokraté se samozřejmě pokusí zvýšit daně znovu. Budou si ale počínat obezřetněji. A bude záležet na haně Marvanové, jestli zúročí kapitál této krize: na to by ale musela získat spojence, lidi podobně zaměřené, aby vytvořili v parlamentě frakci podivínů, kteří nekašlou na voliče. Zatím se nezdá, že se jí to podaří. Zatím s ní v kanceláři její vlastní strany nemluví ani šuple.
Vlk se nažral, koza žije a Špidla se snad poučil.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: