Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.9.2002
Svátek má Kryštof
  Výběr z vydání
 >IZRAEL: Pohyb na palestinské scéně
 >POLITIKA: Ansámbl ze scény !
 >POOHLÉDNUTÍ: Rudá záře nejen nad Kladnem?
 >POLITIKA: Za vládní krizí je boj v ČSSD
 >MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ze života starého mládence
 >PSÍ PŘÍHODY: Výhoda ježdění na motorce
 >PRAHA: Bohorovný pražský magistrát.
 >POLITIKA: Kotrmelce
 >PŘÍRODA: Mravenci jsou dobří spojenci
 >TÉMA: Špatný je volební systém, ne Marvanová
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (17)
 >EKONOMIKA: Ceny dluhopisů vrcholí
 >ŠKOLA: Potřebujeme ministerstvo školství?
 >ZDRAVÍ: Jak odhalit vřed

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
18.9. PŘÍRODA: Mravenci jsou dobří spojenci
Readers Digest

SPOJENECTVÍ S MRAVENCI

Rostliny a hmyz často závisejí jeden na druhém, což vysvětluje, proč hmyz rostliny navštěvuje. V mnoha specifických vztazích jsou mravenci s rostlinami velmi úzce svázáni; někdy působí jako ochranka, za což jim rostlina poskytne obydlí.

SKRYTÍ POMOCNÍCI MRAVENČÍ ROSTLINY

Rostlina z rodu Myrmecodia z jihovýchodní Asie vypadá jako malý bradavičnatý míček. Z nepravidelně kulovité spodní části vyrůstá většinou jen jeden olistěný stonek. Rostlina roste přichycena na kmeni stromu nebo na velké větvi, a má proto těžkosti se získáváním živin. Její možnost přežít přitom zvyšují právě mravenci.

Zbytnělý stonek všech druhů rodu Myrmecodia je proděravěn dutinami, které jsou spojeny úzkou chodbičkou s vnějškem. V přírodě jsou tyto komůrky obsazeny mravenčími koloniemi - od královny která ve své královské komnatě klade vajíčka, po larvy, které se vyvíjejí v specializovaných „jeslích". Mravenci se živí sladkým nektarem, který rostlina produkuje. Dělnice ho sbírají a krmí jím královnu i larvy.

Odměnu dostává rostlina ve formě mravenčího trusu, který se hromadí v prázdných komůrkách. Ten obsahuje cenné živiny které rostlina přijímá. Mravenci vlastně uvnitř jejího těla zakládají její soukromý kompost, a rostlina proto nemusí svými kořeny zasahovat až do lesní půdy

UVNITŘ V BEZPEČÍ Příčný řez rostlinou rodu Myrmecodia odhaluje hnízdo mravenců, ukryté a chráněné uvnitř stonku.
HVÍZDAVÁ KAPINICE Z AFRICKÝCH PLÁNÍ

Jeden druh afrických kapinic používá k odstrašení býložravců jak nebezpečné trny, tak kousavé mravence. Pokud se i přes ochranné trny kapinice Acacia drepanolobium pokouší žirafa listí ožírat, vyrazí mravenci a napadnou citlivé partie tlamy zvířete.

Kapinice s velkými trny poskytuje hlídajícím mravencům potravu a nabízí jim i obydlí. Báze trnů jsou rozšířené a duté; jsou veliké asi jako bobule vinné révy. Mravenci do těchto bází vykusují úzké otvory vykoušou poměrně měkký vnitřek trnu, který přemění v chovné komůrky pro své larvy. Když přes tyto vstupní otvory fouká vítr, vznikají, hvízdavé zvuky, podle nichž dostla tato kapinice své anglické jméno.

Také v tropech Jižní Ameriky chrání• mravenci některé druhy kapinic. Naproti tomu v Austrálii, kde je jen několik málo druhů velkých savců, kapinice tento druh obrany nepotrebují.


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: