Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.9.2002
Svátek má Zita
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čeká nás přečíslování
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle je ode mě sprostý
 >ZAMYŠLENÍ: Pálenka z nenávisti.
 >SEXUÁLNÍ OTÁZKA?: Puberta třetího věku
 >ZE ŽIVOTA: Mít svůj příběh
 >NÁZOR: Profesionální selhání -amatérské- vlády
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PŘÍRODA: Sehnat si potravu
 >POSTŘEH: Namazaný rohlík
 >CHTIP: Mluvící pes
 >ZDRAVÍ: Navždy mladý
 >IZRAEL: Pohyb na palestinské scéně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
19.9. Proč byla tato krize dobrá
(eff)

Pokud jeden jediný unionista zazlobí a bude hlasovat proti befelu, unie půjde z vlády pryč. Musí jít ale o hlasování o zákonech dopředu označených jako výbušné nebo vyhazovací. Toto stanovil dodatek ke koaliční smlouvě, podepsaný ve středu o polednách. Takže Špidlova vláda funguje dál a jistě teď vymýšlí, jak všeobecné zvýšení cen, vykopnuté dveřmi, vrátit oknem dovnitř.

Bylo to poučné divadlo.
Kdyby byl Špidla v kritický okamžik dokázal chladně uvažovat, musel by pochopit, co mu došlo až později - že hořkou pilulku prostě polknout musí. A pokud má pravdu Právo, že varianta "unie pryč" byla dopředu připravena, pak je to smutné vysvědčení pro sociálnědemokratické stratégy.
Reakce lidovců a unionistů nebyla překvapující. Na straně lidovců úlisná servilita, věru pěkná poloha. Nad reakcí unionistů vůči vlastní člence, nad tou jde prostě rozum stranou a tají se dech nad takovou mírou nedostatku hrdosti a vkusu. Ale překvapující to zas tak moc není, přinejmenším u takového člověka, jakým je Ivan Pilip.

Ze všech scén a scének mi připadá nejvíce pozoruhodný výstup Václava Klause. Ten, podporován chórem svých nohsledů, dal průchod nenávisti vůči Vladimírovi Špidlovi, kterého označuje za tresť všeho ultralevičáctví, a otevřeně nabídl podporu "pragmatickému křídlu" typu Zeman / Kavan / Šlouf! Zřejmě tento předčasně odhalený trh otevřel Špidlovi oči. Možná dokonce, že Špidlu na tuto variantu upozornil před odletem do Ameriky Václav Havel. Jen tak si lze vysvětlit prezidentovo poněkud záhadné loučení na letišti, kdy varoval před návratem temných sil do ekonomiky. Samozřejmě, že se "pragmatici" třesou na návrat zlatých dob opoziční smlouvy, kdy lidé typu Karla Srby mohli pobíhat po chodbách státních úřadů s igelitkami napěchovanými bankovkami!

Jestli tato krize přispěla k poučení lidem, kterým byly svěřeny křehké otěže moci, pak dobře, že k ní došlo.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: