Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.9.2002
Svátek má Zita
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čeká nás přečíslování
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle je ode mě sprostý
 >ZAMYŠLENÍ: Pálenka z nenávisti.
 >SEXUÁLNÍ OTÁZKA?: Puberta třetího věku
 >ZE ŽIVOTA: Mít svůj příběh
 >NÁZOR: Profesionální selhání -amatérské- vlády
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PŘÍRODA: Sehnat si potravu
 >POSTŘEH: Namazaný rohlík
 >CHTIP: Mluvící pes
 >ZDRAVÍ: Navždy mladý
 >IZRAEL: Pohyb na palestinské scéně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
19.9. PŘÍRODA: Sehnat si potravu
Readers Digest

VYSTOPOVAT JÍDLO

ZOBOUN LOVÍ KOŘIST Z HLADINY Zoboun americký (Rynchops niger) obývá zejména čisté vody ve slaných bažinách. Když jeho zobák pod vodou narazí na rybu, automaticky se zaklapne.


ZOBOUNUV SMRTÍCI POLIBEK

Zobák zobouna amerického jako by byl vzhůru nohama. Jeho spodní čelist je totiž delší než horní. I to pomáhá zobounovi lovit hmatem.

Zoboun obývá východni část Jižní i Severní Ameriky. Na lov se vydává většinou za rozbřesku nebo soumraku, v době, kdy zpravidla nefouká vítr. Létá totiž těsně nad klidnou vodní hladinou jezera nebo zvolna tekoucí řeky s otevřeným zobákem, jehož dlouhou spodní čelisti pročesává hladinu.

Voda jeho štíhlému zobáku neklade téměř žádný odpor. Když zoboun spodní čelistí narazí na rybku, zobák se mu automaticky zavře. Pták jen skloní hlavu a nůžkami svého zobáku uchopí rybu uprostřed těla. Pak s ní odletí na své oblíbené místo a polkne ji.

Když zoboun při svém letu náhodou narazí na kámen či jinou tvrdou překážku schovanou pod hladinou, hlava se mu stočí a zvláštní krční svaly náraz ztlumí.


VARAN CHUTNÁ VZDUCH JAZYKEM

Varan z indonéského ostrova Komodo dokáže „ochutnat" i velmi slabý pach, stačí mu jediná molekula.

Tento největší ještěr na světě se většinou živí mršinami a hnijící maso cítí i na vzdálenost více než 400 metrů. Varan ale nečichá nosem - „ochutnává" vzduch jazykem.

Až třímetrový varan komodský má jako všichni varani (a většina plazů) rozeklaný jazyk, který neustále vysunuje a zasunuje; zachytí tak ze mzduchu i sebemenší pach.

Když je jazyk varana zatažený, je současně přitisknutý ke zvláštním jamkám na patře v ústní dutině. Tyto jamky s citlivými buňkami se nazývají Jacobsonův orgán. Varan pachy zaznamenává a analyzuje právě díky buňkám citlivým na chemické podněty.


(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: