Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.9.2002
Svátek má Oleg
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...
 >KULTURA: Síto s velkými oky
 >INFO: Otevřený dopis
 >PŘÍRODA: Svůj pach
 >ZDRAVÍ: Neposedný posed
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
20.9. RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
Ondřej Neff

Až se stydím psát o po-povodňové Praze, když si vzpomenu, co zažívají lidé v opravdu postižených oblastech. V Praze - kromě Karlína - se dohromady nic moc nestalo. Jenže, co naplat, jsem Pražák a žiju tady. A tak je mi legrační, jak se ta situace vyvíjí.

(Obrázek je prokliknutelný, velký má 363 kB)
Nedávno vyšel skvělý (geniální) comics Enki Bilala Jarmark nesmrtelných(vydal Egmont). Odehrává se v Paříži v roce 2013. Úžasná vize, mimo jiné pařížského metra: provoz ukončen v roce 2112, a že ho Bilal dovedl nakreslit, jak vypadá po dalších 11 letech! Asi tak, jako dnes stanice Anděl... Nereálná vize, že metro už nikdy nebude jezdit? Vůbec ne. Pánové metrníci se už přihlásili, že budou chtít na opravu šest miliard. Aniž kdo ještě pořádně prošel rourou, protože roura je víc než měsíc po povodni zaplavená.

Před dávnými léty předkládal spisovatel Pavel Vašák vizi, jak se rozpadne socialistická Praha. Jednoho dne se na ulici zastaví tramvaj a nikdo nebude mít sílu a vůli, aby ji odtáhl. Udělají objížďku. Pak začne růst travička mezi dlažbou. Pak...

Střih. Uplynulo čtyřicet let. Voda zaplavila metro. Metro už nikdy nepojede. Magistrát zakázal přejíždění mostů s výjimkou několika - aby uvolnil ulice pro veřejnou dopravu. Zároveň ale vydal tolik výjimek a povolení, že zácpy tam stejně jsou - tím spíš, že policajti musí každému kontrolovat ta povolení, takže průjezd jednoho "povoleného" auta trvá tolik, co dříve průjezd deseti nepovolovaných. Časově jsme tedy na stejném. Úředníkům je to jedno, naopak, jistě to vítají, protože povolování a úplatky jdou k sobě jako zralá hruška a vosy.
Tak dalece do Pavel Vašák nepředvídal, a už vůbec by ho nenapadlo, že vize dojde naplnění, teprve až komunisti zmizí (oficiálně) ze scény.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: