Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.9.2002
Svátek má Oleg
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...
 >KULTURA: Síto s velkými oky
 >INFO: Otevřený dopis
 >PŘÍRODA: Svůj pach
 >ZDRAVÍ: Neposedný posed
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
20.9. TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
Václav John

V úterý 17.9.2002 zveřejnil ministr dopravy pan Šimonovský,že požaduje pro České dráhy na rok 2003 státní dotaci 16 mld Kč.Z toho lze usoudit,že generální ředitel ČD pan Zelený a odborový předák pan Dušek dostali i tohoto ministra pod svoji kuratelu.Tento nehorázný požadavek,ve světle povodní dvojnásobně nehorázný,ukazuje,že černá díra ve státním rozpočtu se nezmenšuje,ale stále roste.

Pro připomenutí,ztráta ČD bez dotací se do roku 1998 pohybovala do 10 mld Kč.Od roku 99 (to je za vlády sociální demokracie a pánů Zeleného a Duška) rostla až na 16,2 mld Kčs v roce 2001 a letos bude samozřejmě ještě vyšší.Dotace rostla z 6 mld Kč na 12 mld Kč v roce 2001,letošní bude zase větší.

Takže bezuzdé rozhazování má,dokonce v ještě vyšší míře,pokračovat.Zvýšení ztráty o asi 80% a zdvojnásobení dotací (v plánu na 2003 je téměř ztrojnásobení),prošlo bez jakékoliv pozornosti kohokoliv a to především ministerstva financí.

Přitom hlavní příjem ČD z nákladní přepravy poklesl z 21 mld Kč v 98 na 19,5 mld Kč v roce 2001 a už nestačí ani na stále rostoucí mzdové náklady.

Proč nikomu nevadí,že při průměrném hospodaření mohla být ztráta ČD za vlády sociální demokracie (a pánů Zeleného a Duška) o 10 - 13 mld Kčs nižší a tak mohla být část povodňových škod pokryta a s nadsázkou řečeno,nemuselo dojít k vládní krizi .

Přitom stačí tak málo.Radikální snižování počtu zaměstnanců v důsledku racionalizace práce a samozřejmě alespoň průměrný managment organizace.Ovšem neméně důležitou podmínkou je,aby pan ministr a jeho aparát nebyl jen převodovou pákou pro vedení ČD a odboráře vůči vládě ČR.


Další články tohoto autora:
Václav John

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: