Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.9.2002
Svátek má Oleg
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...
 >KULTURA: Síto s velkými oky
 >INFO: Otevřený dopis
 >PŘÍRODA: Svůj pach
 >ZDRAVÍ: Neposedný posed
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.9. Výsledek trhací zkoušky
(eff)

"Ne, ne, ne," odpovídá premiér Špidla na otázku, zda skutečně chtěl vyhodit Unii z vlády ve včerejším rozhovoru s MFD. A na otázku "proč tedy ta krize" odpověděl, že to "nebyla krize, ale náběh na krizi" a podivil se, proč o tom novináři tolik píší. Je vidět, že četl dobře Machiavelliho, který radí vladaři, jak se zachovat, když se dostane do té míry do úzkých, že neví kudy kam: má dělat hloupého. Což činí důsledně.

Od vypuknutí krize uplynul týden. Bylo to, připomeňme, v pátek 13., tedy pověra o nešťastném dnu se naplnila, přinejmenším pro Vladimíra Špidlu, protože on je ten pták, jemuž projíždějící zametací vůz politiky načechral brka nejvíc. Noviny referovaly o nadcházejícím hlasování o "daňovém balíčku". Psaly o něm na první straně, ale nebyl to "otvírák", tedy nejdůležitější zpráva. A psaly věcně a klidně o tom, že Špidla hledá podporu u komunistů a že vše závisí na hlasu Hany Marvanové. Stačilo by, aby si odskočila na kafe a hlasování se nezúčastnila. Což komentátoři pokládali za krajně nepravděpodobné.

Vladimír Špidla tedy nepotřeboval Sibyllu, aby mu podhalila tajemství nadcházejících hodin. Stačilo si přečíst noviny, anebo, jen tak v hlavě, si sečíst jedna a jedna.

To co následovalo, je tak absurdní a iracionální, že si pozorovatelé politické scény budou ještě dlouho lámat hlavu, co to vlastně bylo.

Jeden krajní názor - že Špidlovi "bouchly saze". Nepravděpodobná varianta. Špidla musel vědět, co se v pátek třináctého ve sněmovně přihodí, co "Hanka" udělá a musel být tedy připraven. Slůvko o "infantilitě" mu možná uletělo, ale s variantou "rekonstrukce vlády" se počítalo od začátku, třebaže ta slova nejdřív nepronesla premiérova ústa. Ostatně, dříve než on tuto myšlenku vyjádřili donedávna "čtyřkoaliční partneři" Unie - lidovci. Vedle chování unionistů vůči Marvanové to bylo druhé největší padoušství této krize.

Druhý krajní názor - bylo to spiknutí zemanovsko-šloufovského křídla, které chtělo Špidlu podrazit, oslabit ho a otevřít Zemanovi cestu na Hrad a tím, sobě, cestu k prebendám, na něž si zvykli v blahých dobách opoziční smlouvy. Tato vize je pravděpodobnější, ovšem je otázka, proč by si Špidla tu oprátku tak ochotně vázal na trám v podkroví a strkal do ní krk?

Pravda, jako obvykle, je nejspíš složitá a neuchopitelná. Špidlovi jistě trochu bouchly saze a pohrobci očividně ožili. Šlo ale nejspíš o samopohyb událostí, tlačených kupředu partikulárními zájmy sran, skupin, klik i jednotlivců, a Špidla se v nich neprojevil jako dostatečně silná osobnost, aby událostem dal směr podle své vůle. Zásadní roli moderátora podle všeho sehrál Václav Havel, který vymyslel a zrežíroval klasickou českou "malá domů" s formálním vasalským úvazkem polomrtvé unie. Načež zahrozil "temnými silami" a odjel dělat dějiny do Ameriky.

S chladnou hlavou nahlíženo - tahle křehká vláda osvědčila podivuhodnou soudržnost a v trhací zkoušce obstála. Když vydržela tlaku takového politického břídilství, podrazů, ješitnosti, intrik, svodů a výhrůžek, vydrží možná všechno. Ukázalo se, že nikdo ze zúčastněných nemá její současnou podobu rád, ale když se rozhlédnou vůkol, hledí do propasti. Z jednoho stínu se směje Václav Klaus, z druhého Miroslav Grebeníček. Když pohlédnou do těchto tváří, nešťastní bratři v triku se zase raději semknou, zatnou zuby a obejmou se.

Není jim co závidět.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: