Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 20.9.2002
Svátek má Oleg
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...
 >KULTURA: Síto s velkými oky
 >INFO: Otevřený dopis
 >PŘÍRODA: Svůj pach
 >ZDRAVÍ: Neposedný posed
 >POLITIKA: Těžký úděl koaličních vlád
 >MÉDIA: Česká média a regulační orgány v procesu evropské integrace I.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Omluva Světové asociaci novin

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
20.9. TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
Miloslav Zíma

Aneb údiv občana EU nad českým EU - děním.

Před jistým časem mě zaujal článek pana Kříže na Np o zemědělství v EU. Tento článek mi byl sympatický nejen kvůli společnému literárnímu vkusu dávného mládí (Hlava XXII), ale především kvůli překvapivému zjištění, že jsou v ČR lidé, kteří o EU očividně přemýšlí a neplácají jenom jako naši vládní činitelé a vyjednavači. To pochopitelně neznamená, že s obsahem článku bezvýhradně souhlasím. Jelikož žiji v EU delší dobu, možná, že někoho některé moje zkušenosti a poznatky budou zajímat. Nejdříve několik stručných fakt:

Největším platičem do EU je Německo. Jelikož se ale Německo nachází v hluboké strukturní krizi, platí totéž i pro EU. Je zcela jasné, že Německo po volbách, bez ohledu na výsledek, bude požadovat reformu EU. Důvod je jasný, i kdyby se nekonalo rozšíření, nebylo by možno s ohledem na problémy v dalších oblastech zemědělské subvence dále financovat. V této souvislosti je nutno upozornit na následující samozřejmost. V EU není nikdo, kdo by byl ochoten do EU více dávat, nežli dostávat. Všichni chtějí na EU vydělat. Fungovalo to dlouho na Kodak principu (darovat kameru a oškubat zákazníka na filmech), i když byly vyvolávány potřeby trochu rafinovaněji. Např.: Německé peníze sloužily stavbě přehrad pro pitnou vodu na Sicilii. Následkem byla potřeba rour a armatur, které přicházely z Německa. Aby si je lidé mohli koupit, přivezli do Německa zvláštním vlakem ze Sicilie gastarbeitery, kteří se na výrobě armatur podíleli a přitom si na ně vydělali. Zisk zůstal v Německu a nahradil nejenom původní náklady. Jak známo, toto schema se z vícero důvodů zhroutilo.

Další pro pochopení zemědělských problémů EU důležitý aspekt je otázka jejich vzniku a jejich současný stav. Zatímco v Čechách svého času komunisté decimovali zemědělství kolektivisací, probíhalo později na Západě něco zcela jiného. A sice industrialisace. To znamenalo zavedení automatisace, nasazení chemie, zneužití mediciny, specialisace výroby a redukce počtu zaměstnanců, na kterou byla vláda obzvláštˇ hrdá v každé statistice. Tím, že industrialisace znamenala de facto podřízení zemědělství zájmům průmyslu, byly následky pro zemědělce mnohdy katastrofální. Pro srovnání: Zatímco komunisté zlomili mého dědu, který se hrdě samostatně živil kouskem pole a pěti kravami tím, že mu předepsali nesplnitelné dodávky doprovázené sankcemi, byla zde subvencemi do automatisace a chemie pro velké podniky dosažena cenová hladina, která vedla ke zhroucení malých výrobců, kteří často končili zadluženi v zoufalství srovnatelném s výsledky kolektivisace. EU stratégové vypočítávali průběžně kolik tisíc malých usedlostí za rok zmizí, a jak se stále více posouvá nahoru hranice minimální nutné velikosti hospodářské usedlosti k zajištění hospodárnosti. Obyvatelstvo bylo spokojeno, ceny byli nízké, nikdo se nezajímal o to, že doplácí na ceny na daních. Problémy se vynořily, když se ukázalo, že je levné množství zaplaceno ztrátou kvality a když vznikly přebytky. Proti přebytkům napadly expertům, kteří blábolí při každé příležitosti o svobodném tržním hospodářství pouze quoty a odškodnění ze státních peněz. Zde bych rád upozornil na nedorozumění vyjádřené v mě inspirujícím článku. Problémem není malý horský zemědělec s těžkými výrobními podmínkami, těm pár by bylo možno královsky pomoci aniž by to EU finančně pozorovala, problémem jsou velké výrobní jednotky, které si zaplatí právníky, kteří sledují EU legislativu, aby klientovi umožnili optimalizaci dotačních příjmů. Ze zemědělské půdy udělali průmyslovou masu, kde je hlína jenom bezvýznamným objemovým doplňkem. Ta ztráta kvality je jasně viditelná např. na holandských rajčatech, která zaplavují Evropu a chutnají, jako by je někdo už jednou snědl a lépe skrytá např. u masa a mléka. Neuvěřitelní experti přišli na to, dávat přežvýkavcům rozemleté zdechliny a jiné věci do krmiva. Tito experti dnes dovršují ty perversnosti genovými manipulacemi. Vše v zájmu zvýšení výnosů. Když stejná skupina lidí, předvedla v TV, že sami dávají přednost masu volně pobíhajícího dobytka na šťavnatých kanadských loukách a jiné podobné drzosti, začalo se přeci jenom něco dít. Dnešní německá vláda hledá možnosti, jak subvencovaně přes ekologii situaci obrátit. Jak dostat na venkov mladé lidi, kteří by produkovali kvalitu a ne nesmyslné méněcenné haldy. (Má to někdy i trochu komické aspekty, např. při pomoci rolníkům při shánění životního partnera na lovebauer.de.) Další opatření jsou: Subvence budou omezeny horní hranicí pro žadatele, u EU právě vznikl nový úřad pro ochranu spotřebitele, atd.

Co z toho vyplívá pro ČR pro jednání s EU. Charakteristickou vlastností českých činitelů v souvislosti s EU je bezkonceptnost. Chronická neschopnost vyvíjet koncepty a obhajovat je. Tak jako při privatisaci, jsou i v kauze přístupu do EU hloupostí českých představitelů prohrávány jedna šance za druhou. (Oni dokonce dopustili, že byly v Čechách volně zasázeny genově manipulované rostliny.) Je to proto, že si nedovedou představit žádný jiný smysl vstupu do EU, než dotace, na které se už celí třesou a ze kterých hodlají pořádně odčerpat do připravených kanálů. Tím z nás dělají evropského blbečka. Oni nechápou, že mají předstoupit před EU s konceptem, který ukazuje na evropské slabiny a směřuje tam, kam se EU momentálně marně pokouší dostat. Nechápou, že zastávání dobrého konzeptu je výkon, kterým se v EU získává respekt a oprávnění ke spolupráci a k následným finančním výhodám. Nechápou, že budou v EU vystaveni soutěži ideí. Místo toho vyžadují souhlas se vstupem ve stylu, který podle mé představy odpovídá kampani k podpisu anticharty. Nikomu neřeknou o co vlastně jde, ale doufají, že když s tím budou dosti dlouho otravovat, že si lidé řeknou, vlezte mi s tím na záda a podepíší. Ať to obracím jak chci, docházím k závěru: Chtějí tam proto, že jsou jako při privatisaci ochotni nestarat se o národní zájmy, hlavně aby jejich Janičky a Pepíčkové, přátelé a známí v Kavanově stylu dostali dobře honorovaná místa tentokrát u EU. Ale asi to s tím nebude tak lehké. Každému, kdo měl s EU projekty co dělat byla nedávná zpráva ve zdejších novinách okamžitě jasná: Výsledek vnitřního auditu EU říká, že 2100 EU úředníků je potřeba odbourat, protože jejich výkon a plat leží v diametrálním rozporu.

A ještě jednu malou perličku na okraj. Znám jenom jeden stát, který je s EU bezvýhradně spokojen a to je Švýcarsko, přesto nejsem proti vstupu, jsem pouze pro "jinak" a ptám se proč tak diletantsky.

Bylo by možné, shora uvedené téma probírat obšírněji a zastavit se také u průmyslové oblasti, ve které se lépe orientuji, než v zemědělství, ale na konec jenom aktuální poznámku: Přečíslovávání telefonů. S údivem jsem zjistil, že mají být 9-ti místná čísla v ČR nutná z důvodu přizpůsobení na EU. Našinec v EU nevychází z údivu. Mám na jednom klasickém dvoudrátovém vedení telefon, fax a počítač přes ISDN DSL. K tomu mám jedno číslo čtyřmístné (telefon) a dvě čísla 6-ti místná. Absolutně nejasné je mi, jak by to bylo, kdybych si v ČR připojil malou ústřednu. Dvou, tří, nebo čtyřmístnou? Podobně jsem se divil, když bývalý ministr dopravy s poukazem na EU začal měnit čísla aut. Mám pro to jenom jedno vysvětlení. Když chce takový minist zjistit něco o EU, tak vyrazí na Západ. Aktuální problém potom prodiskutuje s libovolným bezdomovcem z Blízkého Východu v intimním prostředí nádražního záchodku v Norimberku. Tak se rodí čeští EU experti.
Další články tohoto autora:
Miloslav Zíma

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: