Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.9.2002
Svátek má Matouš
  Výběr z vydání
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (9)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Úplně jiná čísla
 >POLITIKA: Osobní nebo kolektivní odpovědnost politiků?
 >POLITIKA:Garanční odepsání US
 >PŘEDSTAVENÍ PRAŽSKÝCH BEZDOMOVCŮ STUDIA JEŽEK A ČÍŽEK
 >POVÍDKA: I stromy mají duši
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
21.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Úplně jiná čísla
Jan Kovanic

Nastal den zúčtování, tedy přečíslování.

Vlastně to ještě není dnešní den, sobota 21.9. 2002, protože časový údaj 24:00:00 neexistuje (pokud astronomové náhodou právě nevsunují přestupnou sekundu), ale bude to zítra, 22. září 2002 od 00:00:00. A počítá se s tím, že svou práci odvedou telekomáci do 02:59:00 středoevropského letního času. Mezitím povládne čas, kdy se bude lze bezpečně dovolat pouze mobily, protože na tři hodiny padnou všechny stabily ("nebudou jednoznačně definována volaná čísla").

O samotném přečíslování bylo v médiích napsáno už mnoho, pokud chcete konkrétní informace, je nejlépe se obrátit přímo ke zdroji na www.telecom.cz. Když chcete získat aplikace na korvezi čísel, můžete tamtéž, případně se obraťte i na konkurenční linky www.sunnysoft.cz nebo www.oskarmobil.cz. Další naleznete i na www.flashnews.cz

Na tom www.telecom.cz si můžete stáhnout prográmek Přečíslování 1.1, který má v zazipovaném tvaru asi 400 kB, po rozbalení něco přes mega. A nejraději už teď hned. Proč byste si ho měli stahovat, když máte sdostatek informací na síti a přinejhorším na infolince 14111? Protože se za připojení k Internetu i infolinku platí a protože budou linky přetížené. Navíc se čekají zmatky ve spojení až tři dny trvající. Český Telecom v tom bude nevinně.

Vinně v tom budou hlavně různé malé ústředny různých malých firem, které nejsou na přečíslování připraveny! Pro ně pak bude tento den přečíslování dnem zúčtování či dnem soudným. Další problémy si přidělají jednotliví uživatelé sami, pokud mají nastavené přeposílání zpráv - ale ve starém formátu. Také si budete muset přepsat čísla vašeho providera Internetu - tam bude stačit uzmout první nulu, stejně jako u mobilů (pokud jste si už ne-před-na-stavili mezinárodní formát.) Jo, to nic není, mám asi tři záložní providery, u každého tři čísla, pro případ, že by mi zkolaboval kabel a já nutně potřeboval na síť. Tak dvakrát ročně je využiju. A víte co? Ještě jsem si těch devět čísel nepřepsal! To počká - až na nějakou situaci, kdy bude krize a spěch...

Ale zato potom! Jednotný formát čísel umožní toužebně očekávanou "přenositelnost čísla" a otevírá další dveře konkurenci v telekomunikacích a budoucímu zlevňování. (To se netýká DPH - ta půjde nahoru možná o jedno, možná o dvě a nebo i o sedmnáct procent!)

Avšak jeden efekt začne platit hned v neděli. V rámci administrativního kraje se bude volat v místním tarifu. Místo 159 obvodů jich zůstane jen 14. Pojem "meziměstský hovor" odchází na smetiště dějin 19. a 20. století. Teď už budou pouze hovory "dálkové" - protože mezi jednotlivými kraji je to opravdu dálka. Kdežto z Příbrami do Mladé Boleslavi, stejně jako z Kutné Hory do Rakovníka nebo z Albrechtic do Žernova budete hovořit za místní poplatky. Jenom Pražáci si nepolepší (ale ti svůj telekomunikační kraj měli už dávno:). Tedy pokud se neupsali Contactelu - ten bude účtovat jako místní hovor i spojení mezi Prahou a Středočeským krajem. Zatím, od neděle - nabídka platí do odvolání.

A ještě na jednu zásadní věc si budeme muset zvyknout. Už jsem nezažil čtyřmístná telefonní čísla. Ale měli jsme nejdříve číslo pětimístné, které jsem si pamatoval ve formátu
234 56.

Pak jsme měli číslo šestimístné, které jsem psal
789 012, někteří pak
78 90 12.
A když mi to někdo řekl takto, tak jsem své vlastní telefonní číslo nepoznal...

Při přechodu na sedm míst jsem začal používat
345 67 89, protože ta první tři čísla byla vpodstatě stejná ve stejné oblasti. Taky ovšem mi volali lidé, kteří měli v zápisníčku naše číslo jako
34 56 789. Ba i
34 567 89. To bych si nezapamatoval.

Doba spěla dál a dospěla až k osmimístným číslům - v Praze třeba. Můj vrabčí mozek si pamatoval čtyři dvojice:
23 45 67 89. Ovšem byli machři, kteří si to pamatovali takto:
234 567 89.

Tak tohle číslo nám už zůstává - výhoda velkých měst a ústředních ústředen. Liberec si stojí na svém - 48, ale Jablonec z 428 přejde na 483. Například. Více viz ten prográmek Přečíslování 1.1. V Praze si před to staré číslo jenom šoupnem dvojku. (Takže, až nám zase bude někdo volat z Austrálie, tak vlastně nic nepozná. Vytočí "přestupný znak" (z Austrálie do Česka je to zrovna 0011, v seznamu se to označuje jako "+"), pak náš mezinárodní volací znak 420, pak pražskou dvojku a pak to číslo co máme teď. Do Jablonce to bude horší.)

Takže i pro Česko teď budeme 223 45 67 89. A nic si nemusím přepamatovávat. Jen tu dvojku navíc. Ba ano, musím. Protože přijdu do styku s dalšími telefonními čísly, které teď už napořád (aspoň dalších nejmíň osm let:) budou mít devět číslic.
A tu je vhodné psát tři trojice:

223 456 789.

Vidíte? Jsou to úplně jiná čísla!

Tak to by pro dnešek stačilo. Jdu si přepsat číslo domácí adresy na faxu.

Psáno v Praze dne 20. září 2002 v T-2D

Pozn: Byla použita telefonní čísla z číslic po sobě jdoucích, která jsou skutečným telefonním číslům podobná jen náhodně.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: