Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.9.2002
Svátek má Matouš
  Výběr z vydání
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích (9)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Úplně jiná čísla
 >POLITIKA: Osobní nebo kolektivní odpovědnost politiků?
 >POLITIKA:Garanční odepsání US
 >PŘEDSTAVENÍ PRAŽSKÝCH BEZDOMOVCŮ STUDIA JEŽEK A ČÍŽEK
 >POVÍDKA: I stromy mají duši
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Češi, čekáme na Vás (viděno z EU)
 >TÉMA: Může a bude chtít někdo zastavit rozhazování peněz v ČD ?
 >FEJETON:Auch im Sweden leben die Kanalarbeiter.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Metro už nikdy nepojede... předvídal Bilal
 >INTERNET: KillAdd, snadná obrana proti pop-up oknům
 >POLITIKA: Zvraty podle Klause
 >ZE ŽIVOTA: Banky...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
21.9. TÝDEN V TRAPU: Směšné skandály?
JITA Splítková

Skandály si politici většinou dělají sami, a když si osobně dávají pozor, tak se jim o nějaký ten skandálek postarají rodinní příslušníci. Mají to těžké.
Národem - podle žebříčků sympatií - milovaná politička, ministryně školství - Petra Buzková, první školní den, když vedla dcerku do prestižní soukromé školy, dala jasně najevo, že něco jako ctít barvy, za které kopu, je jen pro ty druhé nebo pro snící idealisty a už ani ve fotbale se to nenosí. Nevyvolala tím skandál, to v žádném případě, jen znechucení, jak u některých spolučlenů, tak hlavně u mnoha lidí, kteří posílají své děti do státních škol, kde jsou mnohdy neurotické, unavené a nervózní učitelky, které si své komplexy řeší na žácích. V týmu stran a přátel opačného politického spektra, než je její tým, ovšem sklidila ovace a život jde dál. Kdo by co matce, která se tímto chová jako pečlivá matka, přeci vyčítal? Že má držet barvu a nekázat vodu pro jiné? Je jasné, že když by člověk chtěl, aby se v politice dodržovaly ideály a jejich čest, tak bychom nemohli nikam dojít neb by nezůstal, jak se říká, na kameni kámen. Kompromis - to je to zázračné slůvko politiky.
Tento týden se zřejmě Buzkové postaral o skandálek její manžel Josef Kotrba. Možná prožíval komplex mužů slavných žen a "snažil se pro rodinu", jak mohl? Kdo ví - on a ostatní vědí. A kauza? Je následující:
Všech sedm členů bývalého představenstva České spořitelny z let 1996 až 1998 již převzalo rozhodnutí o zahájení svého trestního stíhání. Návrh na uvalení vazby vyšetřovatel nepodal ani u jednoho z obviněných, kteří jsou podezřelí, že bance způsobili téměř miliardovou škodu. Jejich jména, o nichž dosud média spekulovala, v pátek policie poprvé oficiálně potvrdila. Jsou to: bývalý generální ředitel banky a šéf představenstva Jaroslav Klapal a tehdejší členové představenstva Rudolf Hanus, Karel Kotrba, Josef Kotrba - manžel ministryně školství Petry Buzkové, Vladimír Kotlář, Kamil Ziegler a Jaroslav Svoboda.
"Česká spořitelna poskytuje policii i státnímu zastupitelství maximální součinnost v této záležitosti a má zájem na tom, aby případ byl rychle a spravedlivě vyřešen," sdělila k tomu ČTK mluvčí peněžního ústavu Věra Čarná. Další informace nechtěla s odkazem na vyšetřování uvést.
Policie dnes upřesnila, že někdejší management peněžního ústavu čelí kromě podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku také obvinění ze zkreslování údajů hospodářské a obchodní evidence. Policie muže viní z toho, že bance způsobili škodu asi 970 miliónů korun. Hrozí jim až osm let vězení.

Fraška se skandálními, nemravnými politiky probíhá nyní u soudu. Proč jsou u soudu až za dvanáct let po sametu, a proč jen oni? Naříkají, že jsou nevinní - no to určitě! Jakýpak bude rozsudek? Skandální?
Závěrečnými řečmi obou obžalovaných, kteří se cítí zcela nevinní, skončilo soudní jednání s bývalými vysokými činiteli komunistického režimu Jakešem (80) a Lenártem (79). Trestní senát nyní čeká už jen porada o rozsudku, který bude vyhlášen v pondělí odpoledne.
Dvojice čelí obžalobě z toho, že napomáhala promoskevské skupině ve vedení KSČ ke vlastizradě. Ta podle žalobce spočívala v pokusu vytvořit tzv. dělnicko-rolnickou vládu, která měla legalizovat vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Nápady ministra práce a sociálních věcí Škromacha jsou většinou dosti bizardní, ale naštěstí se nechá i dobře inspirovat, ale jestli tato forma práce pomůže krajům s největší nezaměstnaností?
Podpořit "práci na dálku", při níž by mohli obyvatelé zapadlých oblastí elektronickou cestou využívat pracovních nabídek některých firem, chce ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. K legislativnímu zakotvení "práce na dálku" v zákoníku práce ho prý inspirovaly na strojírenském veletrhu v Brně firmy, které mají o tento způsob zaměstnávání lidí zájem. Byla by to příležitost pro vlastníky počítačů, kteří by je také k práci využívali. Ministr si od toho slibuje rozšíření pracovních příležitostí do míst s vysokou nezaměstnaností.

EDDA -JITA Splítková
www.futurologie.cz


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: