Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.9.2002
Svátek má Jaromír
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Skládání mozaiky
 >TÉMA: Právní účinnost Benešových dekretů pod lupou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo to tu píská?
 >CO KDYŽ: Řecký oheň - Napalm minulosti? (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Robotizované fronty
 >PSÍ PŘÍHODY: Drobná blamáž za asistence pejska
 >NÁZOR: Čtyřletá liknavost vlády opět nutí natáhnout ruku.
 >PRAHA: Den bez aut? Nenechte se vysmát!
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Co si Špidla usmyslí příště
 >ARCHITEKTURA: Nový kostel v Praze
 >NÁZOR: Státní zaměstnanci -věnovali- na povodně 100 miliard
 >EKONOMIKA: Irácká hrozba
 >PŘÍRODA: Podvodníci
 >ZDRAVÍ: Které léky nepatří za volant

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
24.9. NÁZOR: Čtyřletá liknavost vlády opět nutí natáhnout ruku.
Pavel Kuthan

Příklad hospodařící rodiny, která si může dovolit životní úroveň jen do výše svých platů, je státním úředníkům zřejmě cizí. Je to snad tím, že dosud ve většině lidí převládá naprostá neúcta k majetku, jeho udržování a zvětšování pro další generace? Nebo snad proto, že někteří jsou stále deformováni heslem z dob totality,, z cizího krev neteče"? Jak jinak si vysvětlit daňovou reformu zabalenou do povodňové pomoci? Je jistě jednodušší natáhnout ruku, než se vydat cestou úspor a získávání peněz tam, kde unikají.
Kupříkladu je s podivem, že ještě stále unikají miliardy ze spotřebních daní z pohonných hmot jako se to stalo u firmy Beno a Tukový průmysl s.r.o.. Stát byl připraven na zmizelých 200 000 tun paliv o zhruba tři miliardy korun. Přitom jde o množství téměř čtyřprocentní spotřeby v ČR a pohyb paliv v tomto objemu by jistě neměl uniknout jak celním orgánům tak policejním, zvláště pak, když mezi Čeprem patřící FNM a podezřelými firmami jsou personální vazby, jak sdělily HN.
Proč na ministerstvu vnitra neexistuje silná analytická skupina, zabývající se propojením osob ve spřízněných firmách, když většinou se tímto způsobem firmy tunelují, lze odhalit a předejít mnohé trestné činnosti včetně celních úniků?
Každoročně připraví státní kasu nelegální výrobci a distributoři lihovin o další tři miliardy korun. Neproclený líh proudí tentokrát jistě pod jinými názvy než Karbopur a mizí u nelegálních výrobců lihovin. Ti mistrně dovedou napodobit jakoukoli světovou značku alkoholu. Podporou pro nelegální distributory alkoholu je stále povolený prodej alkoholu na tržištích a jeho nekolkování.
Rozhodně by podobné aktivity omezily důslednější kontroly na hranicích s fyzickou kontrolou až do místa dodání. Naopak kontrola České obchodní inspekce u prodejců lihovin by zpětnou vazbou jednoznačně určila původ.
Jistě by nezaškodilo upravit zákonem formulaci nákup zboží za účelem dalšího prodeje v obchodním rejstříku. Pokud by někdo chtěl obchodovat s lihovinami, cigaretami či pohonnými hmotami, kde jsou právě největší daňové úniky, byl by povinen toto mít v obchodním rejstříku rozčleněno. Vyhledávání a dohled by pak byl jednodušší.
Směr, odkud vzít peníze na povodně, je příkladný. Jistě je lépe se napřít do snižování úniků daní, než sahat pro další peníze nestydatě do kapes daňového poplatníka již tak zatíženého prací pro stát přes polovinu roku. Právě díky takovým únikům je ČR dle Světové banky na 55 místě ze 75. Srovnatelné úniky mají Peru a Kolumbie známá jako kolébka drog.

Pavel Kuthan st.


Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: