Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.9.2002
Svátek má Zlata
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Je nutné zvyšovat daně ?
 >ZE SVĚTA: Muzeum mezinárodní špionáže
 >MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >CO KDYŽ: Řecký oheň - mohl tedy být starověkým Napalmem? (dokončení)
 >PSÍ PŘÍHODY: Vlídné podzimní odpoledne
 >EKONOMIKA: Politické uklidnění prospělo koruně
 >HOSPODAŘENÍ: Zemědělská kapitola největší překážkou vstupu do EU
 >SAKRYŠ: Jak pojmenovat metalovou kapelu?
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POSTŘEH: Esemesky
 >VTIP: Přišlo mejlíkem
 >PŘÍRODA: Hodovníci
 >ZDRAVÍ: Zpověď pacientky
 >ZE SVĚTA: Skládání mozaiky
 >TÉMA: Právní účinnost Benešových dekretů pod lupou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
25.9. SAKRYŠ: Jak pojmenovat metalovou kapelu?
Petr Holeček

Tento příspěvek je nutno brát jako nejapný žert, avšak na konci se zamyslete a přiznejte si, že na tom ta špetka pravdy přece jen bude...

Přiblížíme si tedy situaci. Právě jsme založili hudební skupinu, která bude hrát tvrdý rock, heavy metal nebo jakékoli jeho odnože. Ba i naopak. Máme skupinu, která tak hraje, pouze nemáme jméno nebo chceme vymyslet jiné, nové, lepší a důstojnější k takovému stylu hraní. K tomu, abychom naší (bezesporu té nejlepší) kapele přisoudili to pravé jméno, musíme znát pár zásadních kroků, které jsou v celku rozpoznávací.

Zaprvé se musíme naučit rozlišovat styly. To znamená jeden nepříjemný zvyk hudebního průmyslu a to pokusit se naší skupinu "zaškatulkovat", to znamená vmést jí do určité škatulky, do škatulky určitého stylu. Pokud jsme tedy absolvovali alespoň jednu společnou zkoušku, určitě víme, jakou cestou metalu se ubíráme a dle toho také ke kýženému jménu postoupíme. Vždy jiné jméno je totiž příznačné pro heavy-, power-, speed-, death-, black-, white-, gothic-, či trash metalovou formaci. Proč, vyjde najevo později. Už to tedy víme? Okay, jedeme dál.

Druhým krokem je přiznání si skutečnosti, zda vlastně uctíváme Satana nebo ne. Pokud nevíme jak se taková skutečnost přiznává, je něco špatně. Většinou to poznáme podle vlastních vnitřních pochodů. Tento bod je v pojmenování kapely velice důležitý a zároveň pěkně ošemetný. Ukončeme ho tak, že už teď si musíme být schopni odpovědět ano nebo ne. Taková skupina Rotting Christ z Řecka má jistě ve vyznání jasno.

Za třetí je nutné rozhodnout, zda pojmenujeme svou skupinu rodným jazykem nebo jiným (většinou anglickým, v některých případech i latinským). Snad nemusím podotýkat, že tenhle bod je rovněž důležitý. Možná až moc.

Čtvrtým a posledním krokem bude vybrat zabarvení jména takového ražení, aby v posluchači vyvolal pocit hnusu (skupiny Meat Shits, Cannibal Corpse), mystična (Agathodaimon, Raventhrone), strachu (My Dying Bride, Nokturnal Mortum), agrese (Napalm Death, Slayer) nebo úsměvu (Pyogenesis, Hellacopters). Někdy se název nemusí shodovat s aktuální tvorbou skupiny, protože se mění a hraje něco úplně jiného než v počátcích. To se například stalo kapelám The Gathering, Septic Flesh, nebo Paradise Lost.

Zkusíme si tedy pojmenovat naší vymyšlenou nereálnou skupinu. Budeme pokračovat bod po bodu a "sebeurčíme se". Hrajeme death metal, nejsme satanisté, pojmenujeme se anglicky a vyvoláme v posluchači pocit hnusu a agrese (v jiné menšině než metalácké však můžeme vyvolat smích, pozor na to). Jak postupovat dál? Žhavit mozkové závity nebo pátrat v historických análech (Fields Of The Nephilim)? Taky možno. My ovšem otevřeme anglický slovník na libovolné straně. Co všechno stačí ke štěstí.

Ano, třeba zde - "groan" (povzdech, sten). Slovíčko se hodí na přídavné jméno. Kdyby jsme byli satanisté, mohli bychom se pojmenovat Groaning Nun (Sténající jeptiška). My ale satanisté nejsme. Pro death metal, kterému je naše smyšlená hudba nejpodobnější, by se hodil jednoslovný název. Takže otevřeme slovník na jiné straně. Ou, hned jsem narazil na "kibitzer", slovo jak dělané pro power-, nebo speed metal. Postupujeme vztyčeným prstem po stránce ve slovníku - "kill", hm, to je řekl bych trochu zprofanované... Zalistujeme trochu vzad - "kerf" (řez, říznutí). Opravdu pěkný základ, přesně dělaný na to, abychom ho spojili s jiným slovem.

Základ tedy máme. Musíme však pokračovat. Opět náhodně otevíráme slovník... a máme to! "Pus" (hnis). No ovšem - Kerfpus! Teď už záleží jen na nás, zda nový název necháme v nezměněném tvaru nebo k němu přidáme kocovku. Těch v metalové terminologii existuje celá řada: -OR, -ER, -IST, -ED, -US, -IDA nebo -ITY (koncovky -ON, -IA, -IAN, -YHM, -UM nebo -AN se hodí spíše pro black metal, speed-, power- a trash metal koncovky zpravidla nepoužívá). Já bych to viděl na Kerfpused nebo Kerfpusity, co vy na to?

Trochu trapnou a omletou koncovku -OR po mě nechtějte. V pořádku, beru, že tyhle koncovky vytváří metalové dějiny, ale jméno Kerfpusor vážně nechceme, že. Vzpomeňme na české skupiny jako Assecor, Athanor, Castor, Cremator, Damator, Dementor, Detonator, Devastor, Dictator, Director, Dobytčí mor, Editor, Exekutor, Exhaustor, Gladiator (SK), Hector, Krabathor, Kryptor, Moor, Mor, Morbitor, Morior, Motor, Obductor, Rescator, Roxor, Terminator, Terror, Tormentor, Törr, Trezor, Tudor nebo dokonce Zvrator. A to je pouze česká scéna. Kdybych měl jmenovat známější zahraniční - Abigor, Adorior, Desekrator, Anninhalator, Destructor, Emperor, Incubator, Invocator, Kreator, Razor, Regredior, Superior. Skupin končících na -ON nebo -ER je snad ještě víc.

Co se týče zmiňovaných českých skupin, nesmíme zapomenout, že většina vznikla v letech 1990 - 1992, kdy zde nebylo tolik vlivu ameriky a anglického jazyka. Lidé znali jen pár slov končících na -OR a věděli, že -OR si na konec jmen dávají jen ty nejtvrdší skupiny. Tento trend dnes již ale opadl. Dnes jsou v módě dvouslovné názvy. Pokud se přece jen chcete radši pobavit, než pojmenovávat, zakupte si knížku Ohlasy písní těžkých od Petra Korála a začtěte se do historie takových skupin jako Antisocial, Autogen, Citron, Colporrhaphia, Corveta, Černý penicilin, Dark salad, Demogorgon, Derby, Devětsil, Disharmonic chaos, Dr. Bier, Dreadful fuck of army, Drunk president, Enter, Exhumace, Farma, Fortuna, Hermaphrodit, Hniloba, Hnisavý proces, Chirurgia, K-anal-izer, Klaxon, Kolonie debility, Krakonosh, Kravál, Kremace, Krucipüsk, Lobotomia, Masa mäsa, Mentol, Metal jan, Metanoon, Morava, Nemrael, Obrna, Oceloid, Odpad, Pathologist, Polymetal, Rockomotíva, Roxor, Semtex, Sifon, Tarantula, Total death, Toxic thrash nebo Železná neděle...

Až bude mít vaše metalová kapela s tím nejoriginálnějším jménem na světě koncert, dejte mi prosím vědět. Opráším své okované náramky a půjdu si také hopsnout.


Další články tohoto autora:
Petr Holeček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: