Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 26.9.2002
Svátek má Andrea
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Český Telecom a EU Standart
 >ÚVAHA K DISKUSI: Daňová reforma ano - ale jaká?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde domov můj?
 >POLITIKA: Alter ego
 >Z VĚDY: Krůček k porozumění Lazarovu syndromu
 >LETECTVÍ: A-10 Thunderbolt, děsivý pohled zepředu
 >POLITIKA: Nečekaný přínos zbytečné vládní krize.
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (18)
 >ZE SVĚTA Pluralitní manželství v pluralitní demokracii
 >ÚVAHA: Nezávislý závislý
 >ZDRAVÍ: Pleťové masky
 >TÉMA: Je nutné zvyšovat daně ?
 >ZE SVĚTA: Muzeum mezinárodní špionáže
 >MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >CO KDYŽ: Řecký oheň - mohl tedy být starověkým Napalmem? (dokončení)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
26.9. NÁŠ RYBNÍK: Hrdinný čin?
JITA Splítková

Před sebou na tramvajové zastávce jsem uviděla dva kamarády - akorát se celkem hlasitě hádali.
Jaký důvod mohou mít dva mladí muži k hádce? Samozřejmě - byla v tom politika :-).
Chtěla jsem je zanechat v jejich jistě důležité při a nepozorovaně přejít na druhý chodník. Nepodařilo se mi to - uviděli mě a zajásali, že už nejsou na spor sami Předmětem jejich výměny názorů byl další muž a to Evžen Tošenovský.
"Budeš o něm psát?" vybafli na mě oba téměř současně.
"Asi," odpovídám.
"Musíš ho nechat na pokoji," říká jeden (není příznivec ODS).
"To v žádném případě," s narudlými tvářemi mu oponuje druhý, "ten člověk musí být pořádně všude odsouzen." (Tento je příznivec ODS).
Oba koukají na mě, co jako já na to. Neměla jsem čas na diskusi, byla mi navíc zima a ještě k tomu jsem spěchala na pracovní setkání..." Jo, jo, napíšu o tom," zahlaholila jsem.
Teď přemýšlím, co je na tom tak senzačního, že jeden člen strany prostě kandiduje na jejího předsedu? Není to zločin, není to skandál, naopak je to projev demokracie. Pročpak kolem toho tolik emocí? Protože tou stranou je ODS, pro kterou je synonymem slovo Klaus?
Někteří lidé prostě potřebují někoho postavit na piedestal modly. Klaus stál a stojí na dosti takových soukromých oltářících a jeho ctitelé nekriticky hodnotí kladně každý jeho čin, ba každé jeho slovo. V očích těchto lidí je Tošenovský zrádce, satan chtějící svrhnout jediného, božského, neomylného... každý kdo nechválí božského je nepřítel, zrádce...(dosaďte laskavě sami). Akceptovali by jedině takového nástupce, kterého by sám jejich předseda vybral a demokraticky do předsednického křesílka dosadil (celkem veřejně se šušká, že tímto "posvěceným" nástupcem má být Zahradil).
Evžen Tošenovský má přeci neoddiskutovatelné právo (jako i jiní členové) pokusit se o to, stát se předsedou ODS aniž by byl starým předsednictvem k tomuto vybrán a vyzván. Bylo by pro tuto stranu možná až osudné, kdyby se nenašlo víc takovýchto samostatných kandidátů a voliči - členové ODS- by měli na výběr jen mezi ním a třeba Klausem (pokud bude kandidovat - zřejmě se teď horečně rozmýšlí), vítězství starého předsedy by bylo pravděpodobné. Mnoho lidí je alergických na strany, které jsou léta spojovány a prezentovány jen jedním člověkem, o kterém lze velice pochybovat.
Pozice Tošenovského do voleb předsednictva ODS jistě není záviděníhodná - má své příznivce a jistě mnoho vášnivých odpůrců, jeho pozice po volbách pokud nevyhraje a zůstane jediným protikandidátem, bude pak asi velmi neúnosná. Jistě se vším počítal, podstupuje riziko, že může přijít ve smyslu politické kariéry v ODS o vše, ale může naopak vítězstvím dojít až k premiérování a tato vidina jej jistě pohání do boje.
Bude zajímavé, jestli svým činem vyprovokuje i další kandidáty (zdá, že Tošenovský vše velice dobře načasoval - v nadcházejících volbách se předpokládá vítězství ODS v jeho regionu, když právě on dá najevo, že povee ODS jinak a lépe).
Byla by smutným úkazem pravicová strana, kde se třeba i velice schopní politici bojí kandidovat na post předsedy, protože se obávají reakcí na tento svůj politický čin - jak ze strany předsedy, tak členstva a nebo kalkulují a kalkulují a pak koukají, že už je vše spočítáno.

EDDA -JITA Splítková
osobní projekt www.futurologie.cz
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: