Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 26.9.2002
Svátek má Andrea
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Český Telecom a EU Standart
 >ÚVAHA K DISKUSI: Daňová reforma ano - ale jaká?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde domov můj?
 >POLITIKA: Alter ego
 >Z VĚDY: Krůček k porozumění Lazarovu syndromu
 >LETECTVÍ: A-10 Thunderbolt, děsivý pohled zepředu
 >POLITIKA: Nečekaný přínos zbytečné vládní krize.
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (18)
 >ZE SVĚTA Pluralitní manželství v pluralitní demokracii
 >ÚVAHA: Nezávislý závislý
 >ZDRAVÍ: Pleťové masky
 >TÉMA: Je nutné zvyšovat daně ?
 >ZE SVĚTA: Muzeum mezinárodní špionáže
 >MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >CO KDYŽ: Řecký oheň - mohl tedy být starověkým Napalmem? (dokončení)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
26.9. TÉMA: Český Telecom a EU Standart
Miloslav Zíma


Úžas občana EU ne a ne skončit

Změna telefoních čísel v ČR byla doprovázena opakovaným tvrzením expertů českého Telecomu, že se jedná o přizpůsobení na EU standart. Jelikož se nejedná o jednoduchý nesmysl, ale přímo o hovadinu, chtěl bych k tomu pro eventuelního zájemce uvést pár poznámek:

Ne že by v Bruselu nebylo dost úředníků, kteří by rádi na tomto tématu udělali karieru, ale není to dokonce ani v EU možné. A to z následujícího důvodu. Telefon je celosvětová záležitost kontrolovaná organisacemi jako CCITT a především ITU. Neexistují žádná EU specifika, žádný EU standart, kterému by se ČR přiblížila přečíslováním. Každý se o tom může přesvědčit na World Telephone Numbering Guide (http://www.wtng.info), nebo všeobecněji, když dá do Google např. "ITU Telephone". Něco jiného je provedení přečíslování a jeho smysl. To má skutečně s evropskými standarty a s kulturou co dělat. Celá akce ukazuje, jak čeští státní činitelé na občany kašlou. Toto bych chtěl na několika aspektech doložit.

Principy
Telecom znamená službu zákazníkovi. To znamená, že jeho činnost má život společnosti usnadňovat. Takovouto změnu čísel, kdyby byla vůbec nutná by bylo možno provést pozvolna, jako v civilizované zemi ve dvou fázích. Nejdříve přizpůsobit čísla stanic využitím přirozené fluktuace ve smyslu odpovídající strategie, což by klientela vůbec nepozorovala a potom změnit naráz pouze směrová čísla. Náklady spojené s takovým postupem by byly minimální. Jak se můžete dozvědět na nahoře doporučených stránkách, postup českého Telecomu nehodlá očividně opakovat ani Afganistán s jeho asi 17-ti telefoními stanicemi.

Čeští informatici
Celá akce potvrzuje mě z vlastní zkušenosti (když jsem se z melancholických důvodů pokoušel zadat do ČR zakázky vývoje hard- a softwaru) známou skutečnost nedostatečných schopností českého managementu na software poli. Např. nechápu jak to, že když po té velké změně někdo zvolí číslo ve starém formátu, že mu syntetický hlas automaticky neohlásí opakovaně příslušející číslo nové, že musí shánět čísla na informačních linkách.
Extra pikantnost představuje skutečnost, že má ČR zvláštního ministra pro informatiku (v EU mi není něco takového známé). Ale mám dojem, že považuje informatiku za exotický hudební nástroj, protože jinak, kdyby měl tušení, co je s počítači možné a běžné, by tu akci býval zastavil. Požadavek stejné délky všech čísel je nesmyslný a neudržitelný. Zcela nepochopitelné je, že není vidět žádná snaha zpřístupnit každému DSL za lidovou cenu.

Místní hovory
Je to zase software. Které oblasti (směrová čísla) jsou sloučeny do oblasti s místním tarifem je pouze otázka softwaru, není kvůli tomu nutné žádné přečíslování. Tady v EU je to tak, že mám např. tarif, při kterém mohu s několika celostátně mnou vybranými stanicemi telefonovat za místní tarif, v neděli telefonuji celostátně zadarmo, přes moje Telecom aktivity běží akce "Happy digits" která mi sbírá body, které mohu potom zhodnotit, ... Je to jenom otázka programu. Jiná věc. Některá města, která mají spolu užší kontakt (ekvivalent např. Hradec a Pardubice) mají vzájemě krátké specielní směrové číslo, které nemá se státním systémem nic společného, kterým spolu telefonují za místní poplatek. Čisla stanic mohou začínat jedničkou, i když zde byla asi před dvěma lety zavedena nouzová čísla s USA kompatibilní, která jedničkou také začínají. Přečíslovací akce nebyla nutná.

Sociální dopad.
Již z tohoto důvodu by taková akce, jakou předvedl český Telecom zde nebyla možná. Až po Ministerstvo sociálních věcí by se zvedl odpor, kdyby někdo, aniž by to mohl racionálně odůvodnit změnil starším občanům naráz telefoní čísla. I v ČR máme odpovídající ministerstvo, poskakuje tam jistý Škromach, nebo tak a prý má elektrotechnické vzdělání. Viděl a slyšel jsem ho jednou v TV a to vypustil takový statement v Zemanově stylu a zájmu, že mě to zvedlo z křesla, abych se podíval zblízka na obrazovku, jesti to z něho vyběhlo zepředu, nebo zezadu. Teď už se na něj nekoukám.

EU
Podle českého Telecomu se nyní přizpůsobil EU standartu. Tedy mému standartu. Již jsem to jednou popsal, mám klasickou dvoudrátovou telefonovou přípojku z analogových časů. Na té mám ISDN a DSL. Připojen telefon, fax a počítač. Mohu pochopitelně připojit i další přístroje, pro které mám již rezervovaná 6-ti místná čísla. Můj telefon má čtyřmístné číslo, které mám z dávných analogových dob a dnes bych tak krátké číslo již nedostal. Při rozšiřování a přestupu z analogového na ISDN, DSL jsem jako každý dostal poštou přístroje s návodem na instalaci a na konfiguraci (programování) mých telefoních čísel, seznam čísel (mé staré a pět nových) a termín přechodu. Zapojení si každý může udělat sám. Pochopitelně mohu i v ISDN používat můj starý analogový telefon, když na něm visím. Zdejší čísla mají logiku jako číslování aut. Čím větší město, tím kratší směrové číslo. Číslo stanice je ve větším městě zpravidla delší, nežli v malém, takže se to přibližně vyrovnává. Jsou tu ještě alternativní operátoři. Jejich význam byl vysoce přeceněn, jejich vliv na tvorbu cen není znatelný. Pro normálního uživatele se nevyplatí stálé hledání nejlepší alternativy.

Perspektivy
Akce provedená českým Telecomem udivuje a nechává otázky otevřené. Co překvapí: Situace na telekomunikačním sektoru se vyznačuje technickými možnostmi, jejichž zavedení stojí v cestě jenom jedno: Lidem zatím není jasné, na co je potřebují. Např. zatím nechápou, že potřebují při telefonování protějšek barevně vidět, není jim zatím také zcela jasná nutnost kontroly teploty v aqariu v bytě z dovolené na Kanárských ostrovech. Je to ale jenom otázka času. Chci tím říct, že se komunikační media nacházejí ve vývoji a že se internet, telefon atd. vzájemně přibližují. (Celosvětové levné telefonování v internetu i s kamerou je již stará věc) Miliardová investice do přečíslování, jak ji udělal český Telecom je ve vyspělé zemi s jistou úrovní managementu nemyslitelná. Nejenom proto, že nepřináší žádný užitek, ba naopak jenom obtěžuje, ale je absolutně neperspektivní. Ale soudruzi měli jiné zájmy, byl to takový český tunel, někomu se to vyplatilo, jako internet do škol, nebo volby zahraničních Čechů.
Další články tohoto autora:
Miloslav Zíma

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: