Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.9.2002
Svátek má Jonáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zemanovy šance na prezidenství
 >POLITIKA: KDU-ČSL ve vládní krizi nepřekvapila
 >REAKCE: ČESKÝ TELECOM a EU Standart
 >POLITIKA: Senát ano - ne?
 >ÚVAHA: Jaký jsem to chytrý byl
 >FILM: Minority Report aneb Spielberg válcuje
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >POSTŘEH: O zamykání
 >PŘÍRODA: Dvoření
 >ZDRAVÍ: Transplantace opět povoleny
 >TÉMA: Český Telecom a EU Standart
 >ÚVAHA K DISKUSI: Daňová reforma ano - ale jaká?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde domov můj?
 >POLITIKA: Alter ego

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
27.9. ZDRAVÍ: Transplantace opět povoleny
Jiří Široký

Vláda konečně vyřešila alespoň některé z nedostatků zákona, který ve svých důsledcích znemožňoval provádět transplantace.

Podle tohoto zákona bylo totiž nutné provést nejprve kompletní pitvu zesnulého dárce a vyhodnotit její výsledky. Teprve poté bylo možné orgán předat k transplantaci - to již ale byl nepoužitelný. Kompletní pitva a její vyhodnocení je totiž záležitostí mnoha hodin (někdy může trvat i den). Orgány je však nutné transplantovat co nejdříve po úmrtí dárce. Například u srdce je to do čtyř hodin.

Podle nového nařízení, které vláda přijala, již nebude muset transplantaci předcházet pitva dárce. Postačí pouze stanovení smrti mozku. Po odebrání orgánu k transplantaci bude provedena pitva. Pokud by se během ní zjistilo, že orgán z nějakých důvodů nebyl k transplantaci vhodný, bude tato skutečnost neprodleně oznámena zařízení, které transplantaci provádí.

Problémem však stále zůstávají transplantace u dětí. U dospělého pacienta se totiž v případě smrti automaticky předpokládá jeho souhlas k případnému odběru jeho orgánů a jejich darování. Jedná se o „princip předběžného souhlasu“: kdo za života odběr neodmítne a není zapsán v registru nesouhlasících, tomu může být orgán odebrán. U dětí je tomu ovšem jinak – s odběrem orgánu za účelem transplantace musejí nejprve souhlasit rodiče. Nastoluje se zde tudíž „princip předběžného nesouhlasu“. Z tohoto důvodu je zcela na místě obava, že se nebude dostávat vhodných orgánů pro děti.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: