Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.9.2002
Svátek má Jonáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zemanovy šance na prezidenství
 >POLITIKA: KDU-ČSL ve vládní krizi nepřekvapila
 >REAKCE: ČESKÝ TELECOM a EU Standart
 >POLITIKA: Senát ano - ne?
 >ÚVAHA: Jaký jsem to chytrý byl
 >FILM: Minority Report aneb Spielberg válcuje
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >POSTŘEH: O zamykání
 >PŘÍRODA: Dvoření
 >ZDRAVÍ: Transplantace opět povoleny
 >TÉMA: Český Telecom a EU Standart
 >ÚVAHA K DISKUSI: Daňová reforma ano - ale jaká?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde domov můj?
 >POLITIKA: Alter ego

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
27.9. NÁŠ RYBNÍK: Dej sem játra
JITA Splítková

Přichází ponurý podzim - pojďme k jeho atmosféře přispět morbidním a hororovým tématem.
Transplantace lidských orgánů - to je ono téma zdvíhající vlasy a rozjekotávající vaše zuby (když si uvědomíte, jak je možné orgány získávat a před očima vidíte scény z filmových béček) nebo při nejmenším zvyšující váš adrenalin - tím jak se rozčílíte nad našim zdravotnictvím.

Transplantace orgánů je neoddiskutovatelně kladná věc - když se setkáte s živým člověkem, který by jinak byl odkázaný na umělou ledvinu, či už vůbec nebyl, musíte při pohledu na něj (a letmou myšlenkou, co kdyby se to stalo mě) s transplantacemi jen a jen souhlasit.
Jiné to je s aktem, který transplantaci nutně předchází - a to s odebráním orgánů od dárce. O něco se můžete třeba se svým nejbližším člověkem (i cizím pokud jste vzájemně krví kompatibilní) podělit, ale třeba srdce - o to se můžete i s milovanou bytostí rozdělit pouze verbálně a na bázi citové, ale orgán dáváte, až když už o tom nevíte (doufejme) - a zde je ten Mefistův černý pudlík. Jak je etické odebírat orgány mrtvým, či už skoro mrtvým? Má jedinec právo rozhodovat o svých orgánech sám nebo je to sobecké a každý mrtvý či klinicky mrtvý musí být solidární se živými a ze svých "orgánových zásob", které už nebude potřebovat, by se měl podělit s potřebnými? Degradují nás doktoři jen na zásobárnu orgánů? Teď etiko raď!

Jedno je jisté, pokud se nebude šetřit na výzkumu v oblasti přírodních věd, genetiky i onoho zatracovaného klonování, budou tyto etické problémy v budoucnosti pasé protože se budou moci "vypěstovat" náhradní zdravé buňky a celé orgány pro lidská nemocná těla. Zdá se, že nahrazování může jít ještě mnohem dál a to bez operací a výroby dokonalých napodobenin orgánů. Z člověka se stane svojí schopností regenerace láčkovec - pokud to vyjde. Bylo by to velice jednoduché - doktor by do vás transfúzí naládoval kmenové buňky, které by byly stimulovány takovým způsobem, aby ve vašem těle upravily do původního stavu například játra nebo je vytvořily celá nová - tyto buňky by se prostě přinutily, aby se staly např. buňkami třeba mozkové tkáně... to je zatím sci-fi, my se dnes potýkáme s etickými otázkami a těmito praktickými problémy:
K odebrání potřebného tělesného orgánu a k zahájení transplantace napříště postačí zjištění "nenávratnosti klinických známek smrti mozku. Nařízení, které dnes přijal kabinet, bude do dvou dnů podepsáno a zveřejněno ve sbírce zákonů," řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková. Vláda tak vyřešila nedostatek nového zákona, který požadavkem pitvy případného dárce orgánu prakticky znemožňoval transplantace.
"Ve chvíli, kdy už bude orgán odebrán pro transplantaci, může pitva pokračovat. Kdyby se při ní zjistilo, že orgán není pro příjemce z nějakých důvodů vhodný, lékař vykonávající pitvu to neprodleně oznámí zdravotnickému zařízení, které provádí transplantaci," dodala ministryně.
"Podle výkladu lékařů sporný zákon, který platí od 1. září, v podstatě znemožňoval transplantaci orgánů, protože nařizuje kompletní pitvu dárce. Ta však včetně vyhodnocení trvá i celý den, zatímco orgány se musejí transplantovat během několika hodin. Srdce například do čtyř hodin. Výjimkou jsou jen ledviny, u nichž časová prodleva nevadí.
Dalším problémem zákona je to, že s odběrem orgánu dítěte musejí souhlasit rodiče. U dospělých zůstává princip předběžného souhlasu: kdo za života odběr neodmítne a není zapsán v národním registru nesouhlasících, tomu orgán může být odebrán.
Lékaři se obávají, že se bude nedostávat vhodných orgánů pro děti. Tento problém však vládní nařízení neřeší," sdělila mluvčí kabinetu Anna Stárková.

EDDA -JITA Splítková
osobní projekt www.futurologie.cz
Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: