Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.9.2002
Svátek má Jonáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Zemanovy šance na prezidenství
 >POLITIKA: KDU-ČSL ve vládní krizi nepřekvapila
 >REAKCE: ČESKÝ TELECOM a EU Standart
 >POLITIKA: Senát ano - ne?
 >ÚVAHA: Jaký jsem to chytrý byl
 >FILM: Minority Report aneb Spielberg válcuje
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >POSTŘEH: O zamykání
 >PŘÍRODA: Dvoření
 >ZDRAVÍ: Transplantace opět povoleny
 >TÉMA: Český Telecom a EU Standart
 >ÚVAHA K DISKUSI: Daňová reforma ano - ale jaká?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde domov můj?
 >POLITIKA: Alter ego

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
27.9. REAKCE: ČESKÝ TELECOM a EU Standart
Vladan Crha

Ve čtvrtek 26.9. se na Psovi objevil článek Miloslava Zímy, kritizující údajnou nesmyslnost přečíslování, které si podle autora vymyslel ČESKÝ TELECOM. Pro kohokoliv, kdo je alespoň částečně obeznámen s telekomunikačním trhem v České republice, je to místy až úsměvné čtení. Autor totiž vychází z nesmyslných předpokladů, špatně je analyzuje a nakonec dojde k absurdním závěrům. To vše v rádoby odborném duchu. Dovolím si proto stručně vyvrátit největší (cituji) "hovadiny", které tepe pan Zíma.

Omyl první: přečíslování si z nějakého důvodu vymyslel Český Telecom Pochopitelně tomu tak není. Jak řada českých uživatelů telekomunikačních služeb ví, k přečíslování v ČR došlo na pokyn Českého telekomunikačního úřadu (ČTU). To také vysvětluje "záhadu", proč kromě Českého Telecomu přečíslovali i všichni ostatní operátoři na českém trhu, a to jak fixní, tak i mobilní. Těžko by asi bylo možné očekávat, že se pustí do akce, která vyžaduje desítky až stovky milionů korun investic jen proto, aby udělali radost svému konkurentovi.

Omyl druhý: Český Telecom tvrdí, že se jedná o (znovu cituji) "přizpůsobení na EU standart" To je demagogie v duchu "pozměním něčí tvrzení a pak ho lehce vyvrátím". Podíváte-li se například na stránky, které Český Telecom připravil k přečíslování, konkrétně na FAQ http://www.telecom.cz/infocentrum/o_cem_se_mluvi/precislovani_telefonnich_stanic/faq.php, najdete hned v první odpovědi trochu jiné sdělení "Jedná se o rozhodnutí ČTÚ, který tak reaguje na doporučení Mezinárodní telekomunikační unie. Komplexní přečíslování telefonní sítě je jednou z podmínek pro vytvoření plně liberalizovaného prostředí, neboť umožní vstup konkurenčních provozovatelů na telekomunikační trh. Stejný proces přečíslování probíhá i v jiných zemích Evropy." Pro méně znalé dodávám, že Mezinárodní telekomunikační unie je ona ITU, která, jak poeticky píše pan Zíma, "celosvětově kontroluje telefon".

Omyl třetí: Přečíslování by bylo lepší provést pozvolna "jako v civilizované zemi" přičemž první fázi by prý "klientela vůbec nepozorovala". Náklady by byly minimální… Považuji Českou republiku za civilizovanou zemi. Je pravda, že v mnoha zemích proběhlo přečíslování v několika fázích. Například v Londýně myslím přečíslovali za posledních deset let snad čtyřikrát. Nesdílím však autorovou přesvědčení, že je to způsob pro uživatele pohodlnější a pro operátory levnější. Pokud mají zákazníci dostatek informací předem a příležitost na všechno se včas připravit, "velký třesk" umožňuje rychlou a relativně bezbolestnou změnu. Ať tak nebo onak, o způsobu a načasování přečíslování v ČR rozhodl ČTÚ a akceptovali ho všichni operátoři. Dnes (čtyři dny po přečíslování) se zdá, že všechno proběhlo hladce. Nejenže se při akci tak ohromného rozsahu, která je unikátní i v evropském měřítku, neobjevily žádné závažné technické problémy, ale ani zákazníci prakticky nemají potíže používat nový číslovací plán. Češi telefonují dál, jako by se nechumelilo.

Hloupost závěrečného tvrzení pana Zímy "miliardová investice do přečíslování, jak ji udělal český Telecom je ve vyspělé zemi s jistou úrovní managementu nemyslitelná. Nejenom proto, že nepřináší žádný užitek, ba naopak jenom obtěžuje, ale je absolutně neperspektivní. Ale soudruzi měli jiné zájmy, byl to takový český tunel…" už přímo bije do očí. V rámci Českého Telecomu ani kteréhokoliv z ostatních operátorů se nejednalo se o miliardovou investici, tím spíše ne o "tunel". Podnět k přečíslování jsem vysvětlil výše, užitečnost a perspektivnost mezinárodní standardizace v této oblasti proto nechť posoudí ITU. Vyspělost země a úroveň managementu tuzemských telekomunikačních firem zase nejlépe dokládá průběh celé akce. Jsem si vědom toho, že s přečíslováním měla spousta běžných zákazníků i firem náklady a práci navíc. Právě díky jejich připravenosti a profesionalitě telekomunikačních expertů však vše proběhlo tak, jak mělo.

Po přečtení článku jsem se nemohl ubránit dojmu, že si autor o celé problematice přelouskal jeden dva stručné článečky na nějakém amatérském serveru. Možná jsem ale jenom nepochopil záměr. Třeba se jedná o povedený mystifikační kousek. Doufám.


Další články tohoto autora:
Vladan Crha

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: