Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.10.2002
Svátek má Igor
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Bizarní americká obohacování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bude vojna, bude
 >STŘEDNÍ VÝCHOD: Možnosti řešení konfliktu na Blízkém Východě - 12 bodů
 >HISTORIE: Konspirační čítanka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Prošvihli jsme Bartovy narozeniny
 >TÉMA: Daňovou džungli nebo efektivní výběr?
 >NÁZOR: Sotva dobrá volba
 >POLITIKA: Facka občanům této země
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad odkrývá tajemství aneb Pozvánka do Jeleního příkopu
 >DETEKTIVKA: Podivná smrt
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (19)
 >PENÍZE: Jak se krade kapitál.
 >PŘÍRODA: Sežeru tě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
1.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bude vojna, bude
Jan Kovanic

Opět se schyluje k válce s Irákem. Válčit, či neválčit? Toť otázka!

Irák se směje rezolucím OSN. OSN se směje Bushovi, když ten chce jednu rezoluci, která by shrnovala neplnění všech starších rezolucí Irákem. Mezinárodní kontroly udělaly velký kus práce, než byly před lety z Iráku vyhnány. Do desítek objektů, které byly označeny jako "Husajnovy paláce", však přístup nedostaly. USA jsou rozhodnuty vynutit si plnění starých rezolucí, o kterých OSN raději moc nemluví, ozbrojenou akcí. V této akci budeme spojencem Ameriky.

Co se stane, když začneme válčit? Otvírají se před námi špatné perspektivy. Irák se bude nepochybně bránit. Nejen Saddám, nejen elitní vycvičené gardy, ale většina Iráčanů. Stejně jako studentské legie bránily Prahu za třicetileté války před osvobozeneckými vojsky Švédů. Stejně, jako bychom pravděpodobně bojovali my, kdyby nás chtělo NATO přijít osvobodit od bolševického jha po roce takovém dejme tomu 1950...

Naštvou se i arabské masy. Mnohé arabské vlády, mnozí panovníci a činovníci náš útok podpoří, ale lidi v jejich zemích to neudělají. A to by mohlo vést i k destabilizaci a případnému pádu některé "prozápadní" arabské vlády.

Vzroste i napnelismus v evropsko-amerických vztazích. Sama Evropa se může rozštěpit na proamerický a protiamerický tábor, s možnými následky pro rozšiřování Evropské unie. Sen o jednotném evropanství může skončit vytvořením francouzsko-německo-ruské mocenské osy.

Irák bude náš útok nějakým způsobem opětovat. A tu se může stát, že někde - v New Yorku, San Francisku nebo v Praze - rozšíří některý ze svých jedů nebo breberek. To nebude pěkné. Mohou být stovky i tisíce mrtvých.

To je hodně špatná varianta. Teď nasadím stejně špatnou, ale jinou:

Irák si netroufne napadnout území útočící aliance. Ale napadne hnízdo veškerého arabského utrpení, Izrael. Izrael odpoví - a záleží na tom, čím bude napaden a čím odpoví. Jestli bude napaden chemickými zbraněmi, odpoví zbraněmi jadernými. V tom případě zapomeňte na Černobyl a vzpomeňte si na Hirošimu.

Varianta: Saddám nejdřív nechá rozšířit otravné plyny nad svým vlastním územím na jihu, aby se zbavil obtížných šíítů, kteří by se mohli po předpokládaném útoku spojeneckých vojsk stát nebezpečným nepřítelem v zázemí fronty. Z útoku nařkne Izrael a teprve potom ho napadne. Tak se vyhne obvinění, že společně se Židy vyvraždil i Palestince.

Jak válka dopadne? Záleží na tom, jestli jsou američtí politici odhodláni válčit bez předem daných limitů, tedy válčit, anebo jestli bude velet generálům "veřejné mínění", generované agenturami Reuters a spol.

Je spousta variant. Přidržme se té nejoptimističtější:

Saddám ještě nemá připraveny rakety s chemickými a biologickými svinstvy, ani jaderné zbraně. Američanům se bude dařit na poli diplomatickém i vojenském. Podaří se jim uchlácholit Araby, Turky, Francouze, Rusy, atd., podaří se jim nalézt spojence uvnitř Iráku, podaří se jim zvítězit vojensky i politicky a uvést do bagdádských paláců proamerickou vládu (nemluvme hned o demokracii). Je velmi pravděpodobné, že pak Kurdové vyhlásí na severu Iráku Kurdistán. Je možné, že se k nim budou chtít připojit i turečtí Kurdové - i s tureckým územím. Je možné, že nad islámským Kurdistánem zavlají rudé prapory dřevního komunismu s portréty strýčků Maa a Stalina. Je možné, že ve stínu americké operace zanikne ruská akce na Kavkaze (napadení Gruzie, genocida místních národů).

Nastanou velké problémy, ale jeden bude rozřešen: Saddám už nikdy nezaútočí ani na Ameriku, ani na Evropu.

Nakonec přidám variantu absolutně nejhorší:

Na Irák nezaútočíme. Evropa se stane garantem míru na Středním a Blízkém Východě. Zlopověstné USA se stáhnou uraženě do izolacionismu. Saddám Husajn slíbí, že na Ameriku nezaútočí - jako první. Ani na Evropu.

V klidu se připraví a zaútočí teprve potom. Ó, ne na USA - nebude riskovat odvetný jaderný úder. Ó, ne na Evropu. Turecko a Řecko ho nezajímají. V doletu jeho raket leží jedna maličká země. Asi tak tři sta kilometrů má na výšku, kolem stovky na šířku. V nejužším místě mezinárodně uznaného území má dvanáct kilometrů. Takže Irák začne válku proti Izraeli. Proč by se měla Evropa pohoršovat, když se jí to nebude týkat, že. Krom toho, Židi si za to mohou sami. Hájí imperialistické zájmy, vedou agresívní války, jsou to rasisté a sionisté - a hlavně, jsou to Židi!

Izrael Iráku razantně odpoví, ale to už bude postupně požírán od svých arabských sousedů, kteří využijí momentu překvapení k uskutečnění svých veřejně deklarovaných cílů. Židi nebudou zahnáni do moře, protože budou definitivně zplynováni. Konečně vznikne jednotná Palestina (avšak nejspíš bez místních Palestinců) s velkým a mocným ochráncem Saddámem Husajnem v zádech.

Rozhádané muslimské státy konečně dostanou toho správného fýrera. A z Izraele, vlastně z Palestiny, už do Evropy Saddámovy rakety se sarinem a všelijakými sajrajty pohodlně doletí. I pan Kaddáfí by mohl přijmout pomoc dobrého spojence. Z Libye budou mít rakety Al Saddám cestu do Evropy ještě kratší.

Takže válka bude. Pokud ji chceme vyhrát, nesmíme teď ustoupit.

Psáno v Praze dne 30. září 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: