Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.10.2002
Svátek má Igor
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Bizarní americká obohacování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bude vojna, bude
 >STŘEDNÍ VÝCHOD: Možnosti řešení konfliktu na Blízkém Východě - 12 bodů
 >HISTORIE: Konspirační čítanka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Prošvihli jsme Bartovy narozeniny
 >TÉMA: Daňovou džungli nebo efektivní výběr?
 >NÁZOR: Sotva dobrá volba
 >POLITIKA: Facka občanům této země
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad odkrývá tajemství aneb Pozvánka do Jeleního příkopu
 >DETEKTIVKA: Podivná smrt
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (19)
 >PENÍZE: Jak se krade kapitál.
 >PŘÍRODA: Sežeru tě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
1.10. PENÍZE: Jak se krade kapitál.
Pavel Kuthan

ČR je země velkých možností. Zrovna tak, jak jste se mohli lehce stát akcionáři a malí kapitalisté díky kupónové privatizaci , ještě snadněji se z vás mohou zcela legálně stát žebráci, kdy vás o váš akciový podíl dovedou také mistrně obrat. Jednoho dne dostanete modrý výpis z SCP se sdělením, že vaše emise byla zrušena a akcie převedeny na listinnou formu. Jistě, pokud se o svůj akciový podíl zajímáte, víte o této situaci z kopie zápisu z valné hromady. Problémem je, že zápis je mnohdy předražený a nedovoluje vám o něj zažádat, protože by poštovné a faktura za kopii byla mnohdy dražší, než váš podíl.Cesta na valnou hromadu se také mnohdy notně prodraží. Jste tedy odkázán na zprávu v denících, kterou samozřejmě nestačíte sledovat, zvláště, pokud jste kupónový akcionář ve více podnicích, se svým drobným podílem. V obchodním věstníku některá oznámení již nejsou. Mnohdy, pokud oznámení v tisku zachytíte, je nutné si vzít lupu na jeho rozluštění.
Až potud je to pouze lapálie, zatím ještě akcie vlastníte. Krize přichází později. Přijde další výzva o převzetí listinných akcií. Postup je stejný, oznámení je v deníku určeném stanovami. Problém je výzvu zachytit. Pokud si akcie nevyzvednete, tak vám je v lepším případě uloží a platíte za skladování, v horším případě vám je vydraží za mrzký peníz, který obdržíte. Akcie většinou koupí ochotně majoritní vlastník. Vše je v rámci zákona. Nad čím se lze pozastavit, je minimální informovanost!
Tvůrci zákona jaksi pozapomněli, že ne všichni kupónoví akcionáři své akcie prodali. Nic nebrání úpravě obchodního zákona zveřejňovat tyto informace s dvouměsíčním předstihem na SCP či KCP v internetové formě, pro každého dostupné.V případě nedodání oznámení na KCP by byl povinen emitent uložit akcie na svůj vlastní náklad do předání akcionáři a nesměl by je ani vydražit. Ale je v tom háček. Akcie nejsou veřejně obchodovatelné a tak si tyto instituce alibisticky myjí ruce. KCP pouze zveřejňuje dražební vyhlášku, když už je pozdě. Přitom stačí pouze iniciativa KCP a dobrá vůle nenalobovaných zákonodárců. Tento stav je malou ukázkou, jak jsou hájena práva minoritních akcionářů. Zákonodárci jdou majoritním vlastníkům na ruku a tvorbou zákonů napomáhají k účinné redukci minoritních.
SCP svým rozhodnutím o zavedení dalších nesmyslných poplatků od loňského července celou situaci s přeměnou zaknihovaných akcií do listinné formy ještě samo vyhrotilo. Ztížila se tím kontrola a paradoxně SCP přijde o daleko více peněz za převody. Celou kauzu monopolu SCP s nadiktovanými poplatky zúčastněným řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, bohužel jaksi stále bez definitivního rozhodnutí již pomalu více než rok. Inu státní instituce, SCP, jeho zřizovatel ministerstvo financí si s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže oči nevyklovou. Čí to byl osvícený nápad se již nikdo nedozví. Odpovědnost za zhoršení kapitálového trhu jistě nebude vyvozena , jak je to u státních úředníků zvykem.


Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: