Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.10.2002
Svátek má Igor
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Bizarní americká obohacování
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bude vojna, bude
 >STŘEDNÍ VÝCHOD: Možnosti řešení konfliktu na Blízkém Východě - 12 bodů
 >HISTORIE: Konspirační čítanka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Prošvihli jsme Bartovy narozeniny
 >TÉMA: Daňovou džungli nebo efektivní výběr?
 >NÁZOR: Sotva dobrá volba
 >POLITIKA: Facka občanům této země
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ARCHITEKTURA: Pražský hrad odkrývá tajemství aneb Pozvánka do Jeleního příkopu
 >DETEKTIVKA: Podivná smrt
 >ZE SVĚTA: Kanadské zážitky (19)
 >PENÍZE: Jak se krade kapitál.
 >PŘÍRODA: Sežeru tě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
1.10. ARCHITEKTURA: Pražský hrad odkrývá tajemství aneb Pozvánka do Jeleního příkopu
Zdeněk Lukeš

Dnes vás zvu na virtuální procházku Jelením příkopem (doprovázenou obrázky syna Honzy), v neděli pak na procházku skutečnou.

Fíkovna
V Jelením příkopě byla na začátku září dokončena trasa, která začíná už na Klárově. Poslední překážkou byl val Prašného mostu. Vznikl už za Marie Terezie, kdy byl dřevěný dvoupatrový most z doby Rudolfa II. zasypán, včetně kamenných pilířů. Kde byly, je naznačeno v dlažbě komunikace, která po hřebeni valu vede.

Proč byl most zasypán, nevíme. Snad ze statických důvodů, protože do příkopu začalo ujíždět celé severozápadní křídlo Hradu. Bylo by asi nejlépe val celý odstranit, ale to zatím nejde. Problém by byl s přeložením sítí, které vedou pod vozovkou v mohutném kolektoru (betonový tunel), ale i s odvozem stovek tun zeminy a kácením mnoha stromů na svazích valu. Proto byla nakonec provedena jiná varianta - rozdělený příkop spojuje tunel pro pěší. Stavbu inicioval pan prezident, a platila nadace Vize a Správa Pražského hradu. Projektoval ho Josef Pleskot, který již dříve vytvořil lávky, spojující Klárov s dolním koncem příkopu (tam nelze otevřít bránu na Chotkovu silnici, protože tu nevede chodník). Tunel stavěl Metrostav tradiční technologií. Potok Brusnice, který byl za komančů sveden do kanalizace, už opět vesele brumlá svým korytem. V tunelu je na něm železný rošt, po kterém se dá chodit.

Uprostřed tunelu je malá odbočka, která vede k odhalenému základu jednoho pilíře prašného mostu.

A co dalšího je v Jelením příkopu k vidění? Kromě různého zvířectva (bažanti, plži, hlemýždi, snad i zajíc plus komáři) v dolní části kamenné sochy Kurta Gebauera (celkem čtyři) a vstup do Husákova tajného krytu, v horní pak třeba socha Ponocného - dar tatíčku Masarykovi od žáků hořické školy. Prima je i dnes už funkční cesta nad severní hranou dolního příkopu (citlivě upravoval arch. Jaroslav Zima). Vstupuje se do ní z Chotkových sadů. Nejdřív můžete zajít do sklepa Letohrádku královny Anny neboli Belvedéru, kde má výstavu Karel Nepraš. Naproti je rudolfinská Fíkovna, do které se dá sestoupit novým dřevěným schodištěm. Dnes už tu po staletích zase rostou fíkovníky. O kus dál je tzv. Letní oranžérie, následuje Nová Oranžérie - high-tech konstrukce Evy Jiřičné, o které jsem už psal. Než vstoupíte na ulici U Prašného mostu, povšimněte si ještě obnovené barokní kašny napravo a nalevo památníku padlým z posledních dnů války (zastřeleni v Jelením příkopě) od prof. Otto Rothmayera.

Z horního Jeleního příkopu je přístupná Masarykova vyhlídka od Rothmayerova učitele Josipa Plečnika. Na ní stojí stará lípa, pod níž tatíček sedával. A pak je tu vinice, kde dnes opět roste vinná réva (hrozny jsou trochu kyselé).

Máte-li chuť udělat si průzkumnou cestu Jelením příkopem, přijďte tuto neděli v 10:00 hod. na Klárov, provedu vás. Sraz u ústí ulice na Opyši (proti Hotelu Hoffmeister u Chotkovy silnice). Bude to tak na hodinku, ale akce se uskuteční jen v případě, že nebude pršet.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: