Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 2.10.2002
Svátek má Galina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 1.)
 >TÉMA: Kříž bez smíření.
 >MROŽOVINY: Případ Šolta z první ruky
 >KUPÓNOVKA: Agenti se suchým z nosu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zklamání se nekonalo
 >PSÍ PŘÍHODY: Neumíráte hlady?
 >ZAMYŠLENÍ: Po Saddamovi potopa?
 >KANADA: Dálnice a ochrana zvířat
 >ZÁBAVA?: Cyklická redundance aneb ke vztahům mezi mužem a ženou
 >SVĚT: Nač smažit Bushe?
 >ŽIVOT: Synchronizovaná menstruace
 >PŘÍRODA: Tajemné smysly
 >ŠKOLSTVÍ: Potřebujeme ministerstvo školství?
 >ZDRAVÍ: Jak správně provádět manikúru?
 >ZE SVĚTA: Bizarní americká obohacování

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
2.10. KANADA: Dálnice a ochrana zvířat
Jiří Wagner

Zvláštním jevem jsou v Kanadě dálnice - tedy samozřejmě jevem nijak pozoruhodným, v každém směru jsou tak dva až tři pruhy, přesto mě v několika případech nemálo udivily.

Při výletu napříč západními provinciemi jsme projeli i několik národních parků, tedy oblastí, kde se na ochranu zvěře i přírody jako takové dbá mnohem více (ne snad, že by na jiných místech Kanady byla zvěř masově vybíjena či lesy svévolně ničeny). Zaujalo mě, jak se tu ale myslí zejména na bezpečnost zvěře - přírodní bohatství je tu vcelku ponecháno samo sobě, ona si Matička Příroda s tím poradí sama.

Zatímco naši ekologičtí nadšenci přenášejí stěhující se žáby v rukou či kyblících přes dálnice, jichž máme poskrovnu, nebo přes jiné dopravní tepny (jistě, někde pro ně kopou tunýlky pod vozovkou), v Kanadě na to šli jinak - jednak dopravními značkami, které upozorňují řidiče, že jsou v úseku, kde by se mohli s vysokou zvěří setkat (bohužel jsem měl možnost vidět, že ne vždy tato výstraha funguje zcela, není výjimkou, že dochází k tzv. road kill), ale většinou jsou dálnice odděleny od rezervace ještě plotem. Zvířatům pak nezbývá, než aby si našla jinou cestu, tedy tu, kterou jim Kanaďané připravili a všechny zvěř může zcela bez obav při své migraci přecházet dálnici a ani jedno auto se jí netkne. Tímto "epochálním vynálezem", který je jinak samozřejmý i v jiných zemích, tedy docílili podstatného snížení oněch road kills, přestože k nim ročně i tak dochází až příliš často.

Zmíněnou cestou jsou umělé můstky klenoucí se přes dálnici, tzv. bridges for animals. Přes ně tedy zvířata mohou procházet a procházejí a Kanaďané jsou téměř bez obav, že by se zvěři (nebo šoférům a jejich cestujícím) mohlo něco stát. Protože ale nic není dokonalé, občas k nějakému tomu střetu dojde. Nicméně o tom jsem psal už v předešlém odstavci. Každopádně se v Kanadě nemusí plahočit přes silnici s kyblíky v ruce nebo jeleny v náručí.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: