Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.10.2002
Svátek má Bohumil
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Propad americké burzy, silný to tabák
 >INFO: Život školáků pod křídly kondora
 >POLITIKA: Další dávka eurozákonů
 >POLITIKA: Tošenovský je nebezpečím pro vládní koalici
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Masky na h...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nejen E 55
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart si zvykl na motocykl
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 2.)
 >ZE ŽIVOTA : Jak láska k pivu zachránila celou rodinu
 >AFRIKA: Quo vadis Africa, aneb i tak se léčí AIDS
 >PŘÍRODA: Čápice Kateřina přeletěla Ťan-Šan
 >SPOLEČNOST: Ještě ty koblihy
 >PŘÍRODA: Tluče na buben.
 >ZDRAVÍ: Kolik lidí zabila chřipka ?
 >Spojené státy, udržitelný růst a lidská práva

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
3.10. PŘÍRODA: Tluče na buben.
Readers Digest

BUBENÍCI HMYZÍ ŘÍŠESBOROVÝ ZPĚV CIKÁD
Rezonanční komora cikády druhu Cystosoma saundersii
obsahuje tenounkou membránu, která její zpěv podstatně zesiluje.
Cikády jsou nejhlasitější skupinou hmyzu. Když spojí síly, je zvuk, který vydávají, ohlušující. Samečkové cikád, které se hojně vyskytují v subtropech a v tropech, sedí vysoko ve větvích stromů a volají odtud potenciální partnerky.

Každý sameček vydává poslušný zvuk pomocí páru blanitých plošek po obou stranách hrudi, jimiž rychle pohybuje směrem od těla a zase zpět. Při každém tomto pohybu se ozve cvrknutí. Je to jako plechová klapačka. Pod blanitými ploškami je v zadečku samečků dutina, která slouží jako ozvučná komora. Výsledný zvuk se tím zesiluje, takže je slyšet až do vzdálenosti 800 metrů.

Každý ze 3000 druhů cikád cvrká jinou frekvencí, většina dvěstěkrát až šestsetkrát za sekundu. Jednotlivá cvrknutí se slijí v jediný táhlý bzukot, který často dosáhne síly až 122 decibelů. Jakmile spustí jeden sameček, jeho druhové v blízkém okolí se velmi rychle přidruží. Když se jejich cvrkot slije v jeden mohutný zvuk, mohou z toho člověku uši upadnout.OHLUŠUJÍCÍ ŘEV PLEJTVÁKA

Zvuk, který vydávají plejtváci obrovští,je neuvěřitelný. Je hlasitější než těžká dělostřelecká palba zblízka či buráceni startující rakety. Plejtváci obývají všechny světové oceány a jsou největšími živočichy, jací kdy na Zemi žili. Dosahuji délky 20 až 33 metrů.

V jejich ohromném těle se nachází mohutný hrtan a veliké plíce. Právě ty plejtvákům umožňují po půl minuty nebo i déle vydávat hluboký, intenzivní řev. Nízkofrekvenční impulzy dosahují intenzity až 188 decibelů. Byly proto zaznamenány na vzdálenost až 850 kilometrů, ale patrně jsou ve vodním prostředí slyšitelné ještě mnohem dál. I když to dosud není zcela jisté, řev je patrně součástí velrybích námluv.

CHŘESTÝŠOVO SMRTÍCÍ VAROVÁNÍ

Charakteristický zvuk, který vydává chřestýš, varuje vetřelce. Oznamuje totiž, že se blíží jeden z nejjedovatějších plazů amerického kontinentu. Jed chřestýše texaského usmrtí stokilového muže do jedné hodiny. Pokaždé když chřestýš shazuje kůži, zůstane na konci ocasu suchý zbytek rohoviny. Na chřestidle mu tak přibude další segment. Když se chřestýš ocitne v tísni nebo se cítí ohrožen, začne koncem ocasu třást, takže se jednotlivé suché kroužky chřestidla třou o sebe. Tak vzniká onen známý zlověstný chřestivý zvuk.

Chřestění nese navíc informaci o fyzickém stavu chřestýše čím je rychlejší, tím je had hbitější.CHRČIVÉ CHŘESTĚNÍ
Chřestýš zelený
(Crotalus viridis)
obývající Jižní Dakotu, vyluzuje chřestění svalem podobným činností svalu srdečnímu.
K jeho pohybu postačí jen malé množství energie.

(Pokračování zítra)


Kniha plná pozoruhodných údajů a fotografií ze všech oblastí přírody. Stovky snímků nejpozoruhodnějších míst a obyvatel naší planety jsou doplněny zasvěceným textem, v němž autoři kladou důraz na nové poznatky. Je možné se dočíst o neuvěřitelných přizpůsobeních, která jednotlivým živočichům pomáhají přežít (často v extrémním prostředí), najít partnera, založit potomstvo a předat svým následovníkům důležité informace. O rostlinách se dozvíte nejen to, že svými životními procesy umožňují udržovat veškerý život na Zemi, ale třeba i to, že se dovedou účinně bránit útokům býložravců, že jsou s určitými druhy živočichů schopny vytvořit velmi dobře fungující aliance, nebo že se u nich různým způsobem přizpůsobily plody a semena tak, aby se co nejlépe rozšiřovaly po povrchu Země.

ISBN: 8086196399
Rozměr: 297x213
Počet stran: 448
Cena 1080 Kč

Knížku lze zakoupit zde.


Další encyklopedická publikace nakladatelstvím Reader´s Digest v ukázkách na Neviditelném psu:

Kniha Kdy, kde, proč & jak se to stalo shrnuje klíčové okamžiky světových dějin. Přinášíme ukázky celkem na pětadvacet kapitol na témata: Život a smrt Ježíše Krista, Křížové výpravy, Co je islám a Vznik státu Izrael.

Kniha Almanach tajemna vás seznámí se slavnými proroky a slavnými šarlatány středověku a novověku, zavedou vás do biblických dob, kde potkáte proroky, krále i vojevůdce a otevřou vám některé záhady nedávné historie.

Kniha Podivuhodný svět vás provede nejpoutavějšími místy zeměkoule. V našich ukázkách navštívíme Afriku, Asii, Jižní Ameriku a Severní Ameriku.
Další články tohoto autora:
Readers Digest

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: