Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.10.2002
Svátek má František
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Zrození fenomenu Pehe
 >POLITIKA: Lehká prezidentská aritmetika
 >NÁVOD: Jak volit?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V půl deváté na garančku
 >PSÍ PŘÍHODY: Umění odejít
 >NÁZOR: Kauza -cenzora- pana Miloslava Kučery a opoziční smlouva.
 >NÁZOR: Horníci a jejich problém?
 >POVÍDKA: Mikulášská nadílka a také vzpomínka na Petra Koptu
 >ÚVAHA: Ještě se točí?
 >O KNIZE: Striptýz jedné lékařské metody
 >POSTŘEH: O deštnících
 >PŘÍRODA: Herci
 >MEJLEM: O daních
 >CHTIP: O pitomé blondýně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.10. Nepokradeš
(nov)

Od pondělka probíhá proces s představiteli H-Systemu, kteří připravili svých 1200 klientů o více než miliardu korun. Již první výslechy obžalovaných vykreslují obraz, jenž důvěrně známe z jiných kauz, třeba i z procesu proti majitelům zkrachované banky Moravia.
Ve všech těchto případech nalézáme zarážející moment - všichni ti lidé si vlastně ničili vlastní byznys. Ať už realitní agenti H-Systemu nebo bankéři Moravia banky měli obchodní úspěch a mohli prosperovat - kdyby nekradli z vlastní firmy.

Počínání obviněných postrádá smysl - sami si zničili dobře rozjetý byznys, a ještě si vykoledují kriminál. Vyvstává neodbytná otázka - proč se tak zachovali a s nimi desítky dalších, kteří taktéž svoje dobře rozjeté podnikání vykradli a tím je zničili. Ani pánům z H-Systemu, ani např. majitelům banky Moravia nehrozil bankrot, měli dostatek zákazníků a trpělivou koncepční prací by se určitě domohli úspěchu a poctivě nabytého bohatství.

Nu a v tomto právě je. Ti lidé totiž nejsou schopni trpělivé a koncepční práce, oni prostě neumějí podnikat, dokáží jenom uvažovat jako galerka - v horizontu krátkodobého podvodu. Solidnímu podnikání je totiž nikdo nenaučil, není náhodou, že zpravidla patří ke generaci čtyřicátníků, které jako děti "s klíčem na krku" vychovala normalizace 70. let. Právě ona dovršila gigantický úpadek právního povědomí za komunistického režimu, s nímž jde v ruku v ruce i neschopnost rozlišit co je moje a co je tvoje. A pokud selhala i rodina, morální zásada nepokradeš těmto lidem nic neříká.

Ačkoli je to banální, nezbývá mi než uzavřít tuto glosu nevynalézavým konstatováním: Nikoli nezákonnosti minulého režimu, všichni ti nepotrestaní Jakešové a Grebeníčkové senioři, ale morální úpadek normalizačních let, všechna ta morální spoušť, která po bolševikovi zůstala, je tím nejhorším komunistickým zločinem, za který dnes platí nevinní lidé. I tou miliardou vytunelovanou z H-Systemu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: