Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.10.2002
Svátek má František
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Zrození fenomenu Pehe
 >POLITIKA: Lehká prezidentská aritmetika
 >NÁVOD: Jak volit?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V půl deváté na garančku
 >PSÍ PŘÍHODY: Umění odejít
 >NÁZOR: Kauza -cenzora- pana Miloslava Kučery a opoziční smlouva.
 >NÁZOR: Horníci a jejich problém?
 >POVÍDKA: Mikulášská nadílka a také vzpomínka na Petra Koptu
 >ÚVAHA: Ještě se točí?
 >O KNIZE: Striptýz jedné lékařské metody
 >POSTŘEH: O deštnících
 >PŘÍRODA: Herci
 >MEJLEM: O daních
 >CHTIP: O pitomé blondýně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
4.10. NÁZOR: Horníci a jejich problém?
Adam Gamrot

Velmi mne znepokojily zprávy o chystaném propouštění cca 4000 horníků z černouhelných dolů na Karvinsku. Jelikož bydlím v Orlové, tedy v samotném středu okresu Karviná, je to věc která mne přímo zvedá ze židle.
Obavy odborářů z toho, že polostátní soukromá firma OKD chce místo dosavadních zaměstnanců najmout pracovníky ze zahraničí (gastarbajtry) za poloviční plat, vůbec nejsou liché. Proč? Tato společnost tvoří svého druhu stát ve státě. Nedávno proběhla tiskem zpráva, že horníci protestující peticí proti poddolování - tedy praktického zničení svého obydlí, rodinného domku, budou propuštěni. Nevím, jestli k propouštění nakonec došlo, byl jsem na dovolené, nicméně OKD svým tvrdým postupem polekala případné další nespokojence. Účastnici petice se nakonec "dali na pokání", napsali poníženou supliku, jen aby nepřišli o práci. Vzhledem k téměř 20 procentní nezaměstnanosti v Orlové, jsou tyto obavy víc než oprávněné. Pravověrny kapitalista zatleská postupu vedení firmy. Nicméně, každý, kdo zná poměry na Karvinsku v poddolovaných oblastech, zvláště arogantní chování dolů, chování a obavy havířů chápe a přinejmenším ve skrytu drží jim palce.
Ono totiž firma využívá k získaní pěněz prakticky všechny možné dostupné prostředky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby metody, které používá nebyly přímo gangsterské. Přinejmenším to platí o bytovém fondu, který vlastní. Množí se zprávy o špatně vyučtováných zálohách za nájem a vytápění, včetně ohřevu teplé vody, jak jinak, než v neprospěch nájemníka. Tyto problémy se týkají především Havířova, Orlová bojuje s jinými problémy. Podívejme se na jaké.

Obyvatel postaršího „kolonijního“ domku vypráví: „Za nájem platíme něco přes 1200 Kč, za další služby (elektřina, televize, odvoz odpadků) další tisíc.“ Pro obyvatele panelových domů tato částka musí znít jako rajská hudba, ti za byt o srovnatelné velikosti platí dvakrát více.
Jenže:
„ Tento byt nemá ústřední topení, zdi jsou věčně vlhké. Za roky, které zde bydlím, OKD do domku neinvestovalo ani korunu. Vše chátrá.“
Tento fakt umocňuje skutečnost, že v okolí bydlí početná romská komunita.
„V roce 2000, v srpnu, kdy bylo to velké krupobití“ říká dále, „ v domku o sto metrů níž, kroupy škaredě zřídily střechu. Dům, zůstal stát, tak jak byl, bez jakýchkoli oprav. Zanedlouho byl podmáčen a neobyvatelný.“
Dílo zkázy završili různí nenechavci, posléze demoliční četa správy sídlišť. „Nebylo-by lepší opravit střechu, předtím dům byl hezký,lidé by mohli bydlet dále?“ táže se.. Zřejmě ne. Celá kolonie těchto domků leží v těžebním pásmu, resp. v místech, kde se v nejbližší době hodlá těžit černé zlato. Jinými slovy vše je určeno k pomalé likvidaci. Opravy se nevyplácejí. Paradoxem je, že valná část obyvatel těchto obydlí pracuje v těžebním průmyslu, podílí se takto na zkáze svého přístřeší
Jak to vlastně je, šel jsem se zeptat na MěÚ Orlová. Zde mi bylo řečeno, že OKD se sic o byty stará, přinejmenším v jiných částech města, jejich péče není příliš valná. A jaký je názor druhé strany? V smutně proslaveném hotelovém domě Doubravan sídlí správa sídlišť OKD. Pracovnice, která nechtěla být jmenována, potvrdila již výše zmíněné domněnky. „ Nejsou peníze.“
Některé opravy domů se odkládají z roku na rok. Peníze musí zůstat především na nejnutnější opravy. Pokud něco zbude, tak i na to ostatní. Poslední roky byly podle ní byl katastrofální – Orlovou a přilehlé okolí postihlo ničivé krupobití. (vloni sice nepadaly kroupy, ale peníze stejně nebyly)
Do domů postižených těžbou uhlí se neinvestuje. Počítá se s jejich postupnou asanací. Kde budou bydlet lidé z takto zničených domu, na to mi nemohla odpovědět.
„Nevím“, zněla odpověď.
Mezitím v sousedství mého znamého zmizel další domek, o pár set metrů dále jich lehlo víc. Mimochodem to byl dům z kvalitního cihlového zdiva, bytelný, důlní škody nebyly takřka znatelné. Je pravda, že Rómové při vyřízování svých sousedských záležitostí podpálili střechu, nicméně požár byl velice rychle lokalizován a škody nebyly příliš veliké. Stačila oprava v řádu 20-30 tisíc a masivní dvoudomek by mohl sloužit dál.

Vrátíme se však k začátku tohoto článku. Snaha této společnosti ušetřit finanční prostředky a navýšit tak zisk je jistě legitimní. Je morální postupovat takovým způsobem? Nebo je to další forma vydírání státu a získání další (nevratné) dotace? Možná je to (skrytá) hrozba určena horníkům, aby zvýšili tzv. produktivitu - to je více práce se stejným výdělkem?

Kdo zná alespoň trošku důlní prostředí, musí uznat, že jde o práci nebezpečnou, špinavou a tuze namáhavou. Je sice pravda, že velká část z nich si přijde na poměrně slušné peníze, ale za jakou cenu?

Kdyby k zmíněným krokům vskutku došlo, beztak už zbídačený region by postihla další rána. Novou práci z největší pravděpodobností propuštění havíři prostě nenajdou. Práce jednoduše není. Pokud je, tak za velice nevýhodných platových podmínek zcela nesrovnatelných s těmi, které jsou na šachtách. Práce většinou za minimální mzdu nebo za zhruba 7000 tisíc netto při doslova vražedném pracovním tempu. Pokud se snažíte a máte přesčasy, dostanete 9000 (firma Shimano) zpravidla však méně. Představte si situaci, když takový člověk musí živit rodinu s malými dětmi. Z toho vyplývá, že problém vysoké nezaměstnanosti nespočívá v příliš vysokých dávkach sociálních, byť s nimi úzce souvisí. Především je o nízkých mzdách, potažmo jejich vysokém zdanění.
Zkrátka a dobře potenciální nově příchozi "gastarbajtři" z východu (Rumunsko, Ukraina) by neměli pro tento region vůbec žádný přínos. Své těžce vydělané peníze utratí někde jinde, u sebe doma, tam, kde jsou jejich rodiny. Rozmnoží však obecnou nevraživost, (potažmo kriminalitu již beztak vysokou) a národnostní konflikty. V neposlední řadě jejich přítomnost zabetonuje zde již vžitou praxi minimálních mezd. Karvinsko bude chudnout dále a kapitalismus bude konečně vybudován

Adam Gamrot, Orlová.


Další články tohoto autora:
Adam Gamrot

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: