Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.10.2002
Svátek má František
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Zrození fenomenu Pehe
 >POLITIKA: Lehká prezidentská aritmetika
 >NÁVOD: Jak volit?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V půl deváté na garančku
 >PSÍ PŘÍHODY: Umění odejít
 >NÁZOR: Kauza -cenzora- pana Miloslava Kučery a opoziční smlouva.
 >NÁZOR: Horníci a jejich problém?
 >POVÍDKA: Mikulášská nadílka a také vzpomínka na Petra Koptu
 >ÚVAHA: Ještě se točí?
 >O KNIZE: Striptýz jedné lékařské metody
 >POSTŘEH: O deštnících
 >PŘÍRODA: Herci
 >MEJLEM: O daních
 >CHTIP: O pitomé blondýně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
4.10. MEJLEM: O daních
Jan Palička

Když po povodních vrcholila první vlna sociálně-demokratických snah o zvýšení spotřebních daní u cigaret a benzínu a zvýšení DPH, kromě paní Marvanové to nikoho z vládních poslanců příliš nevzrušovalo. Koruna sem, koruna tam, tak tolik nekuřte a nejezděte. Zvýšení daní nicméně ze známých důvodů neprošlo.

Uběhlo pár týdnů a vláda připravuje získání peněz jinak. Polehounku, poznenáhla, tu procento, tam procent pět. To je ale málo, vládní choutky na naše peníze to nevyřeší. Je potřeba nějakého zásadního kroku. Daně z příjmu zvednout tak úplně všem nejde, zvýšení daně z piva socialistickou vládu nešlechtí, zvýšení DPH u potravin se příčí zase komunistům, co takhle zvýšení daně z majetku. A taky z aut. A z nemovitostí!!! Lidé domy ani byty si na Bahamy nepřevedou, někde bydlet musí., když už si je koupili nebo postavili, tak se jich jen tak nezbaví, tady by se určitě dalo získat dost peněz zní chodbami ministerstva financí.. Prvním náznakem, co se děje bylo líčené překvapení ministra, jak máme nízké daně z nemovitostí; považte, ve Vídni je mají až 50 krát větší, než u nás. Pak se začaly občas objevovat různé výroky. Například, jak je nemravné platit malou daň z veliké vily zbohatlíkovy. No a teď už je založen tým ministra financí řešící jak ty daně opravdu razantně zvýšit.

Myšlenka jen hezky za levnější peníz holenkové postavte, bydlení si vyřešte, státní směšnou dávku vám i dáme, pak vám to draze zdaníme je prostě geniální. A tržně. Sice nikdo neví, kolik je tržní cena domu v Horní Dolní, protože tam už 30 let nikdo nikomu nic neprodal, ale to nevadí. Cenu pozemku určí obecní úřad cenovou mapou, cenu nemovitosti finanční úřad výměrem, koeficient daně obecní úřad. Direktivně a subjektivně. A je to. Stačí jen zaplatit.

Protože se daň má vztahovat nejen na vily bohatců (fuj to je slovo), ale i na domy a domky a bytové jednotky ve vlastnictví, (mimochodem právě i na ty, na jejichž pořízení socialistická vláda poskytuje státní příspěvek) zkusil jsem vzít kalkulačku a trochu počítat s mně známými údaji. Cena 300 m2 pozemku, na němž stojí činžovní dům rozdělený na bytové jednotky, je dle cenové mapy asi 3300,- Kč/m2, celkem tedy cena pozemku milion korun. Dům má odhad na novou hodnotu asi 20 milionů, časovou hodnotu asi 8 milionů, to je dohromady buď 21 nebo 9 milionů. Celkem při 1400 m2 užitkové plochy bytů je cena 15000,- (nebo 6500,-) Kč/m2. Jednotka velikosti 2+1 má asi 60 m2, tedy její cena je asi 400 až tisíc až milion, podle toho, s jakou cenou se bude počítat. Pokud by se však daň vypočítávala z ceny tržní volného bytu, pak je takový byt prodejný dle realitek asi za 25 až 28 tisíc/m2, tedy ještě o 500 až 800 tisíc více). A protože si nedělám iluze, že by Praha nasadila jiný, než nejvyšší koeficient, bude-li řekněme 1%, lze očekávat roční daň tak kolem 15 až 18 tisíc korun. Bude-li však % více, například dvě, pak už to může být až 35 tisíc. Za 60 let starý udržovaný byt 60 m2 v činžovním domě ročně !!!!!!!. To je panečku příjem do státní pokladny.

Zkusil jsem si výpočet provést i pro asi stejně tak starý pouze běžně udržovaný rodinný domek na pozemku do 500 m2 a restituovaný činžovní dům s byty II.a III. kategorie na cca 300 m2, obojí na okraji souvisle zastavěného území a došel jsem podobnou metodou k naprosto fantaskním daním (cena pozemku dle cenové mapy cca 2000,- Kč/m2 x 500 m2 je 1 milion, odhadní cena domku 3+1 s garáží časová cca 300 tisíc, tržní cca 2 milionu, novou si nedovedu ani představit, to je při 1% zdanění roční daň ve výši až 30 tisíc korun a více, pro činžáček s tržní cenou asi 6 milionů pak 60 tisíc korun daně ročně, což je asi 1/2 vybraného nájmu před zdaněním). Pro domy novější nebo větší jsem raději nic už nepočítal.

A tak nevěřícně zíraje na kalkulačku a hledaje jediný rozumný důvod, proč by měl soudný občan řešit svoji bytovou potřebu stavbou domu, bytu či koupí bytu do osobního vlastnictví a proč vydělané peníze nevěnovat na úplatek úředníkům při získání bytu obecního, státem nezdaňovaného , s levným nájemným, které se dle rozhodnutí téže vlády zvyšovat téměř nebude, s nulovou starostí o opravu a údržbu vzpomínám na vyprávění mého otce, jak v padesátých letech soukromníci vlastnící jakýkoliv nemovitý majetek byli státem ekonomicky tlačeni a tlačeni – až své domy a domky téměř zadarmo věnovali státu.

Třeba o to už zase jde.


Další články tohoto autora:
Jan Palička

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: