Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.10.2002
Svátek má František
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >MÉDIA: Zrození fenomenu Pehe
 >POLITIKA: Lehká prezidentská aritmetika
 >NÁVOD: Jak volit?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V půl deváté na garančku
 >PSÍ PŘÍHODY: Umění odejít
 >NÁZOR: Kauza -cenzora- pana Miloslava Kučery a opoziční smlouva.
 >NÁZOR: Horníci a jejich problém?
 >POVÍDKA: Mikulášská nadílka a také vzpomínka na Petra Koptu
 >ÚVAHA: Ještě se točí?
 >O KNIZE: Striptýz jedné lékařské metody
 >POSTŘEH: O deštnících
 >PŘÍRODA: Herci
 >MEJLEM: O daních
 >CHTIP: O pitomé blondýně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
4.10. MÉDIA: Zrození fenomenu Pehe
Jan Zahradil

Pamětníci mi vyprávěli zkazku o tom, jak dávno, v pravěku devadesátých let, se naši žurnalisté, inspirováni zahraničními vzory, rozhodli zavést i do svých tiskovin či televizí jev, zvaný "nezávislý odborník" - tedy člověka, který by mohl jaksi s odstupem poskytnout komentáře k okolnímu politickému hemžení. Ale ouha - nebylo koho nalézti, všichni byli příliš závislí, příliš již někde angažováni. Pak se však náhle zjevila bytost. Byla ochotna kdykoliv komentovat cokoli, poskytnout vysvětlení k čemukoliv. Byla kdykoliv k dispozici, zvedala telefony, nikdy neměla na práci nic důležitějšího, nežli právě ono vyjádření pro média. Navíc byla ozdobena záhadným, poněkud až šamanským titulem "politolog", který sama sobě přidělila a který jí dodával punc tajemné vševědoucnosti. Takto prý došlo ke zrození fenoménu jménem Jiří Pehe.

Nevím, zda je tento mýtus pravdivý. Nicméně pravdou určitě je, že mnozí dodnes běsnívají vzteky nad články tohoto monotematického muže. Přiznávám, svého času jsem k nim také patřil. To však už dávno neplatí. Naopak, studium pozoruhodného sledu Peheho úvah stává se stále více příjemnou kratochvílí. Až s určitým rozechvěním vždy přelétávám očima jednotlivé řádky…..snad mě dnes Jiří nezklame, říkám si, když dlouho nemohu narazit na známé formulace. Ale ano, je to všechno zase tady…..marasmus opoziční smlouvy…..provinciální, do sebe zahleděná ODS…..nacionalista Klaus…..jeho nohsled Zahradil…a tak dále. Zhluboka si oddechnu…alespoň nějaké jistoty v dnešním nejistém světě člověk má.

Nejinak tomu v posledním Peheho článku. Zde se už věnuje vnitřnostem ODS natolik usilovně, že odvážně sestavil i budoucí vedení ODS - pravda, pro začátek metodou negativního výběru (toho ne a toho taky ne). Ale snad se dočkáme i výběru pozitivního. Nebo raději ne. Platí totiž v řadách reakcionářské ODS podivné pravidlo - pochvala od Peheho, toť polibek smrti ve stranických řadách či hřebík do politické rakve. Tošenovský aby nad Peheho chválou plakal. Ale třeba Pehe nechce, aby byl tento zvolen předsedou ODS. Jak napsal, obává se, že takový krok by vedl k definitivnímu rozvratu ve vládních, proevropských řadách jeho oblíbené špidlovské koalice. Proto záludně svými pochvalnými slovy nařezává větev Tošenovského politického posedu. Evžene, pozor !

Avšak nyní vážněji. Po Gdaňsku, Budapešti a Tallinu zasedla minulý víkend v Praze - na pozvání ODS jako jediného českého účastníka - čtvrtá konference pravicových stran střední a východní Evropy (detaily na www.freeblue.org nebo www.ods.cz). Akci podpořil americký IRI (International Republican Institute), přijel i Bushův poradce s osobním dopisem samotného G.W.B. Přes 60 delegátů z 17 zemí diskutovalo o NATO, EU i o strategii proti levici v postkomunistickém světě. V textu závěrečné, jednomyslně přijaté deklarace skví se mj. tato věta : "Jsme přesvědčeni, že ani v době globalizace není suverénní národní stát přežitkem a že naopak zůstává základním stavebním kamenem integračních procesů, včetně evropské integrace." Což takhle kdyby Jiří Pehe podrobil kritickému zkoumání tuto, zcela zjevně protievropskou, nacionalistickou a provincialistickou větu a vypořádal se tak se všemi středoevropskými zpátečníky najednou ?


Webová stránka Jana Zahradila


Další články tohoto autora:
Jan Zahradil

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: