Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.10.2002
Svátek má Justýna
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Američtí superboháči a případně i supertuneláři
 >MÉDIA: Dostál už je jenom směšný
 >AUSTRÁLIE: Nejen chlebem je živ člověk.
 >GLOSA: Vstup do EU
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hra o řetězu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mít budíka v hlavě
 >ÚVAHA: Tleskání tajtrdlíkům
 >MÉDIA: Špona TV- Kocourkovsko- Rusnokovský pelmel.
 >VZPOMÍNKA: Papír z Teplotechny
 >PRAHA: Centrum Chodov a pár nespokojenců.
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >TÉMA: Boj proti imperialistům a jejich přisluhovačům po dvaceti letech?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Počátky zemědělství
 >FILM: Minority Report - podívaná se zmrzačeným příběhem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Píp, píp

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.10. Že by už bylo vyvětráno?
(eff)

Dobrá zpráva nepatří do novin, dobrá zpráva žádná zpráva, takže sdělení ministra Libora Ambrozka, že je české životní prostředí už srovnatelné s prostředím v zemích EU a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, nejspíš spadne pod stůl. Škoda. Kdyby tomu bylo jinak a ty dobré zprávy byly přijímány s větším zájmem než špatné, byl by to důvod k veselici na ulicích. Vždyť, proboha, životní prostředí, to je to co dýcháme a pijeme a v čem žijeme a o co se staráme nebo starejme!

V přeneseném smyslu to znamená, že po dvanácti letech je jakž takž vyvětráno po komunistickém režimu.

Režim prvoplánově hlásal, že "odstranil vykořisťování". Ve skutečnosti právě on byl tím nejhorším vykořisťovatelem. I podle marxistických pouček si žádný pracující člověk neodnášel v obálce tu hodnotu, kterou odpracoval.Jenže pak tu bylo druhotné vykořisťování.
Lidé odváděli práci, ale za svoje peníze si nemohli koupit to, co chtěli a potřebovali, a nakonec se dopídili za ponižujících podmínek ke zboží druhořadé kvality. I to bylo druhořadé vykořisťování.
Jenže to, že komunistický režim nelítostně raboval životní prostředí, zamořoval vzduch, otravoval vodu, vraždil lesy, to vše mělo dopad na nás na všechny - a však taky po pádu režimu se prodloužil průměrný věk. Toto jsou neoddiskutovatelná fakta, doložená čísly.

Vtip je v tom, že jenom prosperující ekonomika, vysoce technologicky na úrovni, dokáže ubránit životní prostředí před člověkem. Tohle nechápou, nebo spíš předstírají z ideologické předpojatosti, že nechápou, ekologističtí ideologové. A bez vlivu státu, tedy právního řádu, jeho fungujících nezkorumpovaných institucí, přísných avšak realistických norem, bez tohoto všeho je ochrana životního prostředí jen iluzí. O tom všem lze diskutovat, lze se o tom hádat, ale výsledek - že se životní prostředí u nás zlepšilo - je skvělý a je to důvod k radosti.
Já ji mám.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: